1380 találat a(z) cégvilág-rss cimkére
90 milliárdos árbevétel, 500 fős létszám – várhatóan csak a legnagyobb vállalatokra vonatkozik majd az ESG-törvény
Cikk
A kormány benyújtotta a parlamentnek a 2026. évi központi költségvetés megalapozásáról szóló törvényjavaslatot, amelynek részeként módosítaná az ESG-törvényt (2023. évi CVIII. törvény). Az Országgyűlésnek benyújtott törvénymódosító javaslat több pontban eltér attól a verziótól, amit a Nemzetgazdasági Minisztérium még március végén bocsátott társadalmi egyeztetésre. Nézzük a részleteket!
Csoportos létszámcsökkentés speciális szabályai
Cikk
A csoportos létszámcsökkentés mint felmondási ok a munkáltató működésével függ össze, melynek végrehajtása során speciális szabályokat kell alkalmazni. Ha ezek betartásra kerülnek, a jogellenes munkaviszony-megszüntetésnek csekély esélye van, ellenkező esetben azonban alkalmazni kell annak jogkövetkezményeit. A jogintézmény célja egyrészt az, hogy a munkahelyüket elvesztő munkavállalók legalább részben tervezhetően jelenjenek meg az álláskeresők piacán, másrészt a jogalkotó a munkáltatói felmondások közlésének halasztásával, az érintett munkavállalók ismételt elhelyezkedésének költségeit részben a létszámcsökkentést végrehajtó munkáltatóra hárította.
Tagi kölcsön nyújtásának, rendezésének alapszabályai
Cikk
A tagi kölcsön a likviditási gondokkal küzdő gazdálkodók átmeneti jellegű fizetési problémáinak áthidalására szolgáló pénzforrás, ahogy a neve is mutatja, a taggal, tagokkal szemben fennálló egyfajta hitel, amelynek igénybevétele esetén több fontos szabályt be kell tartani.
Sokat bukhatnak ezen a cégek: kihalás szélére kerülhet a középvezetői réteg
Cikk
Feje tetejére készül állni a munkaerőpiac: a fiatal generációk nem vágynak középvezetői székekbe, a cégek pedig egyre nehezebben találnak utánpótlást. A Z generáció számára a karrier egyre kevésbé az előléptetésről, inkább az önmegvalósításról, a rugalmasságról és a work-life balance-ról szól. Ami egykor presztízs, elismerés volt, az ma sokak szemében puszta nyűg.
Az AI új korszaka: kisebb, hatékonyabb, olcsóbb megoldásoké a jövő
Cikk
Egyre jellemzőbb, hogy az általános célú, nagy AI-modellekről inkább a kisebb, speciálisan egy-egy feladatra szabott rendszerek felé fordul a céges felhasználók figyelme. Ezt a változást a hatékonyság, a költségoptimalizálás és a gyakorlati alkalmazhatóság iránti igény hajtja.
Csökkent a munkahelyi stabilitásérzet a fiataloknál a K&H felmérése szerint
Cikk
Visszaesés látható a dolgozó fiataloknál: a munkahelyüket csak 51 százalékuk tartotta kellően stabilnak 2025. első negyedévében, ami csökkenést jelent az előző év utolsó negyedéhez képest, és elmarad a K&H ifjúsági index hosszú távú átlagától. Emellett a megbecsültség terén is bőven van tér a fejlődésre, ahogy a karrierkilátások szempontjából is javulhatna a helyzet – derül ki a K&H sajtóközleményéből.
Pozitív hatásai vannak a céges csapatépítőknek
Cikk
Egy friss felmérésből kiderül, a válaszadók majdnem háromnegyede az elmúlt két évben részt vett a kollégáival a munkától függetlenül szervezett társas eseményen. Az új kutatások szerint a csapatépítést elhanyagoló munkahelyek széles körű és hosszú távú előnyökről maradhatnak le – írja a HR News, olvasható a hrportal.hu-n.
Foglalkoztatás készenléti jellegű munkakörben – mutatjuk, mire figyeljen a munkáltató
Cikk
A készenléti jellegű munkakörben történő foglalkoztatás meglehetősen közkedvelt, érdemes így az annak alkalmazása során felmerülő szempontokat górcső alá venni. Lássuk mire kell odafigyelni!
Foglalkoztatás, vállalkozás nyugdíj előtt, mellett 2025-ben – webinárium
Cikk
Ki minősül nyugdíjasnak? Melyek a nyugdíjigény érvényesítésének a sajátosságai a megállapításra irányuló eljárás tartama alatt, vagy éppen más „nyugdíjszerű” ellátások folyósítása mellett, és miként alakul a vállalkozó vagy munkavállaló társadalombiztosítási jogállása? Júniusi webináriumunkon szakértő előadónk részletesen ismerteti mind a foglalkoztatók – ideértve a vállalkozókat, őstermelőket mint önfoglalkoztatókat is –, mind a munkavállalók szempontjából speciális jogszabályi helyzeteket, és szakmai iránymutatást nyújt a témában jellemzően felmerülő kérdésekben.
NAV-iránymutatás a bérszámfejtési iratok őrzéséről
Cikk
A társadalombiztosítási nyugellátást szabályozó törvény szerint a munkáltatónak a 2025. január 1-jét követően keletkezett és a nyugdíjszámítás alapjául szolgáló iratokat nem kell megőriznie. Ez a változás tehát kizárólag a 2025. január 1. napjától keletkezett iratokra vonatkozik. Adódik a kérdés, hogy ezeket a dokumentumokat nem is kell megőrizni? A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a 10/2025. számú számviteli kérdésben válaszol.
Megszűnik a papír alapú tb-kiskönyv, jön az elektronikus lekérdező felület helyette
Cikk
Megszűnik a papír alapú tb-kiskönyv, helyette elektronikus felületen lehet majd lekérdezni a biztosítási jogviszonyokat, az egészségbiztosítási pénzbeli ellátásokat és a baleseti táppénzre vonatkozó adatokat – hangzott el a tb-kiskönyv megszüntetéséről, valamint a köznevelési, szociális, gyermekvédelmi és fogyatékosságügyi területet érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat vitájában szerdán az Országgyűlésben, közölte az MTI.
Minimális tb-kötelezettség munkaviszony esetén
Cikk
Legalább a minimális alapok szerint kell megfizetni a társadalombiztosítási közterheket egyebek között az egyéni és a társas vállalkozói jogviszonyban és a munkaviszony esetén. Cikkünkben a munkaviszonyban fizetendő minimális alapokról adunk részletes tájékoztatást, figyelembe véve az erre vonatkozóan rendre felmerülő kérdéseket.
Újabb vissza nem térítendő támogatási program a vidéki mikro- és kisvállalkozásoknak
Cikk
Újabb, vissza nem térítendő támogatási program segíti a vidéki térségek legkisebb vállalkozásait. A GINOP Plusz-1.2.4-25 kódszámú – európai uniós társfinanszírozással megvalósuló – program célja a mikro- és kisvállalkozások versenyképességének növelése, a helyi gazdaság élénkítése és a munkahelyek megőrzése – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A program az Új gazdaságpolitikai akcióterv egyik alappillérét képező Demján Sándor Program részeként valósul meg. A 2025-ben a hazai kkv-k számára rendelkezésre álló összesen 1400 milliárd forintnyi gazdaságélénkítő forrásból 50 milliárd forintot fordít a kormány erre a célra.
Személygépkocsik lízingje – gyakori kérdések 3. rész: a lízingügyletek megszüntetése
Cikk
A lízingügyletek komplexitása miatt számos kérdés érkezik az Adózóna szakértőihez. Ezek mentén próbálunk segítséget nyújtani a személygépkocsira vonatkozó lízingügyletek áfakérdéseit illetően. Háromrészes cikksorozatunk első részében a szerződés megkötéséhez kapcsolódó kérdéseket, a második részben pedig a lízingügylet folyamatában adódó jogértelmezési kérdéseket vettük sorra. Az utolsó részben a lízingszerződés megszűnésekor felmerülő kérdéseket ismertetjük.
Lakóingatlan vásárlása telephelyként: levonható-e a felújítási költség áfája?
Cikk
Építőipari cég magánszemélytől adásvételi szerződéssel lakóházat vásárolt, melyet telephelyként kíván használni (munkagépek tárolására, illetve irodaként). Lakóingatlannak minősülő és lakóingatlannak nem minősülő beépített ingatlan értékesítésére és bérbeadására is az általános szabályok szerinti adókötelessé tételt választotta. A telephelyen egy régi vályogház van, melynek villanyhálózata felújítást igényel. A telephelyként használt lakóház felújítási költségei levonásba helyezhetők-e, ha a cég kizárólag adóköteles tevékenységhez használja az ingatlant? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.