Munkajog
LEGFONTOSABBAK EBBEN A KATEGÓRIÁBAN:
Egyszerűsített foglalkoztatás: ezek a legfontosabb előírások
Cikk
Hány munkavállalót alkalmazhat egyszerűsített foglalkoztatás (efo) keretében a munkáltató, kell-e adóznia a munkavállalónak az így kapott jövedelme után? Ismertetjük a legfontosabb előírásokat.
A nap kérdése: a 34 órás foglalkoztatás teljes vagy részmunkaidőnek minősül?
Cikk
A 34 órás foglalkoztatás teljes vagy részmunkaidőnek minősül? Ha a szerződésben teljes munkaidősként foglalkoztatják, az elfogadható-e? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt a kérdésre.
Nyugdíjba küldhető-e, elbocsátható-e a korhatárt betöltött munkavállaló?
Cikk
Egy kft.-nél van egy öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött férfi munkavállaló, aki nem akar nyugdíjba menni. Kötelezheti-e erre a munkáltató, illetve fel lehet-e neki mondani? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
Állásidő, és a szabályozásában történt változások
Cikk
A munkáltató a munkavállalót a munkaszerződés alapján foglalkoztatni köteles. Állásidőnek az az időszak tekintendő, amikor a munkáltató ezt a foglalkoztatási kötelezettségét nem teljesíti. Mivel január 1. napjával az állásidőt is érintő változás történt, érdemes ennek szabályait áttekinteni. Nézzük, melyek az állásidő szabályai, és ezek miképpen alkalmazandóak!
Így kell átalakítani a munkaviszony létesítését követő munkáltatói tájékoztatást
Cikk
Január 1-jétől bővült a munkáltató munkaviszony létesítéséhez kapcsolódó tájékoztatási kötelezettsége, illetve az időtartamok is változnak. Cikkünkben ismertetjük, mire kell kiterjednie a tájékoztatásnak.
A nap kérdése: jár-e táppénz munkaidőben végzett orvosi vizsgálatok esetén?
Cikk
Egy cég alkalmazottja havonta két-három napon kényszerül orvosi vizsgálatokra járni. Ezekről táppénzes papírt mutat be a munkáltatónak. Jár-e betegszabadság vagy táppénz ezekre az egy-egy napokra? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd válaszolt.
Kötetlen munkaidő: kirúgták a dolgozót, mert nem jelent meg személyesen a munkahelyén, a kárfelelősségről döntött a Kúria
Cikk
A munkavállalói kárfelelősség feltételeit vizsgálta a Kúria nemrégiben hozott döntésében. Cikkünkben ismertetjük az ügy fontosabb megállapításait.
Kérdések és válaszok a szülői, apasági, gondozói szabadság kiadásával kapcsolatosan
Cikk
2023. január 1. napjával új szabadságjogcímek jelentek meg a munka törvénykönyvében, melyek részben visszaható hatállyal is rendelkeznek. Számos kapcsolódó kérdés felmerül tehát, melyek tisztázása indokolt lehet. Az alábbiakban ezen kérdésekre keressük a válaszokat.
Mindenkinek fix alapbéremelést és jelentős juttatásnövelést ad az Auchan
Cikk
Januártól minden munkatársának alapbérét bruttó 32 000 forinttal emeli az Auchan. A szakképzettséget nem igénylő áruházi munkakörökben akár bruttó 476 000 forintos jövedelem is elérhető, írja közleményében a cég.
Készenléti jellegű munkakör: ténykérdés, nem megállapodásfüggő, de anélkül nem alkalmazható
Cikk
A munkaidőbeosztási könnyítések okán a munkáltatók előszeretettel alkalmazzák a készenléti jellegű munkakör szabályait, ráadásul – a munkaügyi ellenőrzések adatai alapján – sok esetben alaptalanul. Cikkünkben összefoglaltuk, mire kell ügyelniük a munkáltatóknak annak érdekében, hogy ne szembesüljenek munkaügyi bírsággal, illetve vesztes munkaügyi perekkel.