Kérdések és válaszok
A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!
Mielőtt kérdez...
Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.
- egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
- a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
- a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
- a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
- ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.
Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.
Megválaszolva
0 komment
Gyod melletti keresőtevékenység megbízási jogviszonyban
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Cím! Sofőr munkavállalónk gyodot szeretne igénybe venni, jelenleg teljes munkaidős munkaviszonyban foglalkoztatjuk. A gyod feltételei között szerepel a maximum napi 4 órás keresőtevékenység. Találtam egy állásfoglalást arról, hogy a megbízási jogviszonyban és az egyéni vállalkozói jogviszonyban nem értelmezhető a napi munkaidő, így emellett folyósítható a gyod. Szeretném kérni az Önök állásfoglalását is ez ügyben, illetve hogy tehergépkocsi-vezetővel köthetünk-e megbízási szerződést. Saját gépjárműveinkkel saját árut szállítunk. A munkaviszonyát megszüntetnénk, nyilván. További probléma, hogy az ügyintéző hölgy, aki a gyod kérelmet bírálja el, mindenképpen vár tőlünk egy olyan nyilatkozatot, mindegy hogy munkaviszony vagy megbízási szerződés, hogy napi 4 órás munkaidőben végez keresőtevékenységet az igénylő, holott ez megbízási szerződés esetén nem is értelmezhető fogalom. Felé nem tudom, mivel fogom tudni igazolni, hogy erre nem kötelezhet. Várom szíves válaszukat!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Munkaidőkeretben kevesebb munkavégzés – elszámolás
MunkajogTisztelt Szakértő! Munkavállalóink 6 havi munkaidőkeretben dolgoznak (2024.07.01–2024.12.31.), műszakpótlékra jogosultak. 2025 decemberében 1,5 hetes leállást tervez a cég (pihenőnap elrendelése törvényes keretek között), ezáltal munkaidőhiánnyal fogjuk zárni az évet. Az alapbér természetesen elszámolásra kerül (munkaidőkeret-bérkiegészítés jogcímen), azonban a leállás idejére szükséges-e a pótlékok megfizetése, mint az állásidőnél, vagy sem (műszakpótlék, munkaszüneti napi pótlék)? Köszönöm szépen előre is a válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Munkabér egyéb devizában
MunkajogTisztelt Szakértők! Segítségüket kérném, hogy milyen feltételek mellett lehet Magyarországon működő vállalat munkavállalójának munkabért egyéb devizanemben kifizetni!
Megválaszolva
0 komment
Bt.-kültag
Kata, kivaBt. kültag személyes közreműködése Egy alakuló bt. kültagja főállású egyéni vállalkozó, katás. Dolgozhat-e a bt.-ben, s ha igen, milyen jogviszonyban kell őt bejelenteni? Szüksége-e részére jövedelmet, illetve járulékot fizetni? Köszönettel!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Kettős állampolgárságú gyermek
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Címzett! Az alábbi kérdésben kérem a segítséget! Van egy család: apa magyar állampolgár, állandó lakcím Magyarország, Ausztriában nincs. Itt társas és egyéni vállalkozó is, és munkaviszonya is van. Anya osztrák állampolgár, állandó lakcím Ausztria, ideiglenes sincs Magyarországon. Biztosítása nincs Ausztriában, az a gyermek születésekor megszűnt, előtte Ausztriában volt munkavállaló. Gyermek: 6 hónapos, osztrák-magyar kettős állampolgár, állandó lakcím Ausztria, ideiglenes lakcíme Magyarországon. Családi pótlékot az édesanya kapja Ausztriában. A gyermek biztosított-e Magyarországon, vagy szerezhet-e biztosítást? Kórházi ellátásra volt szüksége, és az osztrák kórház 1800 eurós számlát fizettetett ki arra hivatkozva, hogy a gyermeknek egyik országban sincs biztosítása. Mit kell az édesapának tennie ahhoz, hogy az életvitelszerűen Magyarországon élő család gyermek tagja Magyarországon rendelkezzék biztosítással? Igényelhet-e az édesapa gyedet a fentiekre tekintettel, és ha igen, melyik jogviszonyában? A munkaviszonyában magas jövedelemmel rendelkezik, az alapján is kimerítené a gyed egy napra eső maximális összegét számításaim szerint. Amennyiben nem, társas vállalkozóként is benyújtható a gyedigény (ha egyébként jogosult a gyedre)? Az édesanyának amennyiben bejelentenék a Magyarországon a lakcímét, jogosult lenne-e itt egészségügyi ellátásra? Segítségüket előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Online munkavégzés Ausztriából
ÁltalánosTisztelt Adózóna! Dolgozónk állandó lakcímmel rendelkezik Magyarországon, a cég, ahol munkaviszonyban van, magyar. Viszont a dolgozó szeretne életvitelszerűen (állandó lakóhelye is átkerülne) Ausztriából online dolgozna Magyarországra (a cég nem bérelne neki ingatlant, tehát nem keletkezne telephelye). A cégnek milyen teendői vannak Ausztriában ezzel kapcsolatban? Bruttó bért utal a dolgozónak és a dolgozó regisztrálja magát Ausztriában (kap egy e-card-számot), fizeti a járulékot és adót, és igazolja a befizetést a cég felé, ami alapján a cég a könyvelésbe a levont és befizetett járulékot elszámolja? Vagy a cégnek kell regisztrálni, és a járulékot, adót megfizetni? Mivel forintban kapja a fizetést, meg kell állapodni egy árfolyamban, vagy a kifizetés napján érvényes aktuális árfolyamot kell alkalmazni?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Tárgyi eszköz aktiválási költsége
SzámvitelTisztelt Szakértő! Van egy gyártósor. A gyártósor 10 hónapon keresztül próbagyártáson üzemelt. A kollégák (sori dolgozók) illetve sori vezető, mérnökök fizetése bére ráaktiválható a gépre? Válaszát előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Ruha, smink, fodrász elszámolhatósága, áfa levonása
ÁltalánosTisztelt Adózóna! Kft. társas vállalkozója műsorvezetőként, illetve konferenciákon moderátorként dolgozik. Elszámolhatók-e költségként a munkavégzéshez használt ruhák, kiegészítők, cipők, sminktermékek, illetve a sminkes, fodrász, kozmetikus szolgáltatások költsége. Az említett termékek és szolgáltatások áfája levonásba helyezhető-e? Válaszukat előre is köszönöm.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Idegenforgalmi adó
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Magánszálláshely-szolgáltatást nyújtó, adószámos magánszemély áfahatárt lép át. Kérdésem, hogy a számításnál a beszedett idegenforgalmi adót is bele kell venni a számításba vagy sem? A kiállított számlákon szerepelnek az összegek. Az idegenforgalmi adót mint egyéb bevételt, ami adóalapba nem számít bele, kell nyilvántartani egyszeres könyvvezetésben? Van forint- és devizaszámlája is, és állít ki devizás számlát is. Kell a devizaszámlát külön nyilvántartani, vagy a bevételt átválthatom MNB-középárfolyamon? Erre be kell jelentkezni? Árfolyam-különbözetekkel kell foglalkozni? Átalányadózó, és áfát szerintünk nem érint a kérdés, így nem foglalkoznánk vele. Válaszát köszönjük!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Turizmusfejlesztési hozzájárulás kontra fornetti pogácsa és kávé
ÁfaTisztelt Szakértő! Egy alapvetően kocsmaként funkcionáló (főtevékenysége 5630-Italszolgáltatás) bt., Fornetti pogácsát is süt és árul elvitelre, valamint az italok mellett kávét és nyáron limonádét is árul, amit helyben készít, a többi italt áruként vásárolja és árusítja. A Fornetti termékeket 18 százalékos áfakulccsal vásárolja és értékesíti, a kávét és limonádét pedig 27 százalékossal. Tevékenységi körében be van jelentve a 5610-Éttermi, mozgó vendéglátás is. Kérdésem, hogy a Fornetti pogácsa helyben sütése, valamint a kávé, limonádé készítése miatt alanya lesz-e a turizmusfejlesztési hozzájárulásnak? Mivel a pogácsát helyben készíti, de nem helyben fogyasztják, és nem 5 százalékos áfával értékesíti, nem is adhatja annyival. Ha az 5610-es TEAOR miatt lenne alanya a turizmusfejlesztési hozzájárulásnak, akkor megoldást jelenthet-e ha kijelentjük azt a tevékenységét? Köszönettel várom válaszát: Horváth Beáta, könyvelő
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
ALZA.CZ.A.S webáruház számlázása
ÁfaOlyan webáruházak üzemeltetői által kibocsátott számlákat, ahol az üzemeltető rendelkezik magyar adószámmal, és forintban értékesít, de magyarországi telephelye nincs (a számlákat külföldi székhelyről, illetve telephelyről állítja ki, ilyen számlákat állít ki például az Alza.cz a.s., prágai címről, de magyar adószámmal készül a számla), 27 százalékos áfával állították ki (nem adtuk meg a közösségi adószámot mert rendelés során nem kérték, azt hittük, belföldi cégtől rendelünk), pedig rendelkezünk közösségi adószámmal, belföldi adóalanyként jogosultak vagyunk az áfalevonásra. Kérdésem az lenne, jól gondolom-e azt, hogy ebben az esetben nem levonható az áfa, mert rossz a számla, javíttatnom kell a számlát, megadnom a közösségi adószámot, és közösségi beszerzésként bevallani?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Felnőttképzés pályázati forrásból
ÁfaTisztelt Szakértő! Ügyfelem engedélyezett felnőttképzési intézmény keretében minősített programot valósít meg, melynek során a résztvevők egy része a GINOP PLUSZ 3.2.1. (III. szakasz) pályázati forrásból, míg a csoport másik része saját forrásból finanszírozza a képzés költségeit. Kérdésem az, hogy a teljes csoport részére kiszámlázható-e áfamentesen a részvételi díj az áfatörvény 85. § (1) i) és 85. § (2) bb) pontja szerint, vagy az áfamentesség csak a pályázati forrásból finanszírozott résztvevők esetében alkalmazható? Az áfamentesség szempontjából nem a minősített program számít, hanem az, hogy a résztvevők képzése milyen forrásból van finanszírozva, vagyis csak az áfamentes, amely EU- illetve állami támogatás keretében valósul meg? Válaszukat előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Importszolgáltatás továbbszámlázása
ÁfaTisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Fuvarozó partnerünk terméket szállított részünkre Szerbiából Magyarországra. A szállító által részünkre (mindkét cég áfaalany) kiállított fuvarszámlán szerepel egy késedelmes felrakodás miatti díj, adómentesen kiszámlázva az áfatörvény 102. paragrafusára hivatkozva. Ez a tétel a vám áfaalapjába nem került beszámításra, mivel a vámkezelés bejelentése után merült fel. A kérdésem az lenne, hogy a szerb adóalany részére kiállított számlában a díjat milyen áfával számlázzuk tovább, illetve ezt a tételt hol kell az áfabevallásban szerepeltetni? Helyes-e, hogy a díj nem része a vámalapnak, és adómentesen került a cégünk részére kiszámlázásra a tétel? Válaszát tisztelettel köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Alanyi adómentes (AAM) vállalkozás számlázása 3. országba, unióba
ÁfaEgy alanyi adómentes bt. 2024. évben „Alanyi adómentes” megjelöléssel számlákat állított ki uniós országokba, Kanadába, Amerikába magánszemélyek részére 2024. március hónaptól. Mozgásvideók letöltését számlázta ki, a számlát USD-ben állították ki. A kiállító cégnek van közösségi adószáma, melyet az összes számlán feltüntetett. Helyesen állította ki a számlákat? Közösségen belüli értékesítése nem érte el a 10 000 euró feletti értéket. A számlán nem szerepel az „Áfatörvény területi hatályán kívüli szolgáltatás" szöveg sem. Véleményem szerint a számlák kiállítása helytelen a fentiek miatt. Hogyan kell helyesen kiállítani a számlákat? Szerepeltetni kell az áfabevallásban, illetve az A60-as nyomtatványon? Nagyon köszönöm a választ!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Rehabilitációs hozzájárulás
Rehab.járulék / Szakképzési hozzájárulás / EhoTisztelt Szakértő! Helyesen jártunk-e el? A megváltozott munkaképességű munkavállalónak 2023. 09. hóig volt érvényes komplex minősítést végző szakértői bizottsági összefoglaló véleménye, melyben megállapítást nyert, hogy az egészségi állapota 59%. Társaságunknál 4 órás munkaviszonyban volt. A munkavállaló 2021.09.12-től korkedvezményes nyugdíjat (nők 40) kapott, öregségi nyugdíjba 2023. decemberben ment, 2023. novemberben fejezte be a cégnél a munkát. A rehabilitációs hozzájárulásnál 2023. 09. hó végéig került figyelembe véve megváltozott munkavállalóként. Köszönettel: Száraz Hajnalka
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Üzletrész értékesítése
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Ajándékozással jutottam az üzletrészhez. (Az ajándékozás apa-fiú viszonylatban történt illeték stb. nélkül.) Eladom az üzletrészt. A képződő árfolyamnyereség megállapításánál szerzéskori értéknek tekintendő-e az ajándékozási szerződésben szereplő összeg? Köszönöm válaszukat.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Külföldön biztosított magánszemély
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Szakértő! A következő esettel kapcsolatban szeretném a segítségét kérni. Magyar állampolgár a feleségével külföldre (EU) költözött. A feleség munkát vállalt, és ezáltal a férj is biztosítást szerzett az adott tagállamban. A férj nem dolgozott kint egy ideig, de biztosított volt (a felesége által), és kinti érvényes tajszámmal rendelkezik. Közben Magyarországon egy kft.-ben társas vállalkozó volt ez idő alatt. (A kft. nem működik évek óta, épp végelszámolás alatt van.) A kérdésem pedig az, hogy amennyiben más tagállamban biztosított, szükséges-e a magyar kft.-ben minimumadót és -járulékokat fizetnie? Válaszát várva, köszönettel.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Megbízási díj gyed mellett
Tb / Járulékok / NyugdíjTisztelt Szakértő! Gyeden lévő munkavállalóval (aki jelenleg fizetés nélküli szabadságon van, előtte teljes munkaidős munkaviszonyban dolgozott) megbízási szerződés köthető-e ugyanannál a foglalkoztatónál?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Hitelelengedés adózása
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Az alábbi válasszal kapcsolatban írnok: https://adozona.hu/kerdesek/2024_10_29_Hitel_elengedes_adozasa_wbo#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice Sajnos a hitel elengedésre a válaszban írt adómentességek nem vonatkoznak, mert ez egy személyre szabott egyezség volt, méltányosságból és a békéltető testületet elkerülve. Így a kérdésem továbbra is az, hogy a teljes elengedett összeg lesz-e az szja alapja, és terheli-e szochofizetési kötelezettség. Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »Megválaszolva
0 komment
Kapcsolt vállalkozások besorolása
ÁltalánosAmennyiben "A" cég mutatószámai alapján átsorolódik középvállalati kategóriába, akkor mely cégek kerülnek át vele ebbe a kategóriába például innovációs járulék fizetés szempontjából? "A" vállalkozás tulajdonosai azonosak "B" és "C" vállalkozás tulajdonosaival, úgy, hogy az egyik tulajdonos 66%-ban tulajdonos mindhárom cégben, a másik tulajdonos, aki nem hozzátartozója 34%-os tulajdonos. Az ügyvezetés azonos közöttük, de "C" vállalkozás piaca nem kapcsolódik "A" és "B" piacához. "D" vállalkozásnak szintén ugyanaz az ügyvezetője, mint "A"-nak, de a tulajdonlásban az "A" vállalkozás többségi tulajdonosának a felesége a többségi tulajdonos és nem kapcsolódó piacon dolgoznak. Feltételezem, hogy "A" és "B" kapcsolt, tehát közép vállalkozási kategóriába kerül. Kérdés, hogy az azonos tulajdonosi struktúrájú, azonos ügyvezetésű "C" is középvállalkozás lesz-e, ha teljesen eltérő a piacuk, illetve "D" vállalkozás, ahol az "A" cég többségi tulajdonos hozzátartozója a többségi tulajdonos, ügyvezetés azonos, de a piac eltérő. Valamint lehet-e olyan felállás, hogy egyik cég a kkv besorolás szerint kapcsolt a másikkal, de nem kapcsolt egy harmadik céggel, de az ő kapcsolt cége kapcsolt ezzel a harmadik céggel?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »