Kérdések és válaszok
A folytatáshoz előfizetés szükséges!
Szakértőnktől csak előfizetőink és egy alkalommal 14 napos próba felhasználóink kérdezhetnek!
Mielőtt kérdez...
Felhívjuk figyelmét, hogy a szolgáltatás keretében általános jellegű – a jogszabályi előírásokhoz, követelményekhez kapcsolódó – kérdések megválaszolására van lehetőségünk.
- egy beküldött kérdésben lehetőség szerint csak egy kérdést fogalmazzon meg;
- a kérdése mindig legyen konkrét, jól körülhatárolható;
- a kérdésében próbáljon meg minél több információt megadni;
- a kérdését lehetőség szerint egy témakörről és szakterületről (pl. áfa, szja, tao, tb) tegye fel;
- ha név nélkül szeretne kérdést feltenni, ne írja alá a kérdését, és pipálja be az "anonim kérdésfeltevés" szöveg előtti négyzetet.
Részletes információt a Kérdések és válaszok szolgáltatásról ITT talál.
Megválaszolva
0 komment
Áfa önellenőrzés – következő időszakra átvihető követelés csökken
ÁltalánosTisztelt Szakértő! 1.) Áfabevallás önellenőrzése során az eredeti bevallásban a következő időszakra átvihető követelés 1250e Ft, az önellenőrzési bevallásban 250e Ft-tal 1000e Ft-ra csökken. Kötelezettségnövekedés, azaz adószámlára könyvelt tétel ugyan nincs, de az önellenőrzési pótlék alapja 250e Ft. Amennyiben az önellenőrzés következtében a következő időszakra átvihető követelés csökken, így az erre eső adónövekmény nem eredményez az érintett időszakban pótlólagos adófizetési kötelezettséget, azonban önellenőrzési pótlék alapjának minősül. Valamelyik jogszabályhely alapján állapítható-e meg kedvezményes mértékű önellenőrzési pótlék? Ebben az esetben alkalmazható-e az Art. 212. § (3) bekezdésének második fordulata, miszerint ha az önellenőrzés pótlólagos adófizetési kötelezettséget azért nem eredményez, mert a bevallani elmulasztott adó a következő időszakban levonható adónak minősült volna, így a pótlék csak a két bevallás közötti időszakra számítandó fel? 2.) Amennyiben az önellenőrzés következtében az adózó elszámolandó adója következő időszakra átvihető követelésből befizetendőre fordul, a 212. § (2) bekezdése szerinti megfizetettségi feltételt mely összegre kell vizsgálni, a teljes adónövekményre, vagy csak a befizetendő részre? Eltérően állapítandó-e meg a befizetendő részre, mint pótlékalapra (megfizetettség és folyamatos túlfizetés esetén legfeljebb 5e Ft), és az adószámlát nem érintő részre, mint pótlékalapra az önellenőrzési pótlék? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Garázs értékesítése
ÁfaTisztelt Szakértő! Kft. jogelődje bt. 2002. 02. 12-án (tulajdoni lap szerint) egy épülő társasházban megvásárolt egy önálló helyrajzi számmal rendelkező garázst. Nem tudjuk, hogy az áfát visszaigényelte-e a bt.; kft.-nk tevékenységi körében nem szerepel az ingatlanértékesítés. A garázs eladásra kerül (magánszemélynek vagy cégnek). Áfával vagy áfa nélkül kell számláznunk, meg kell-e fizetni az áfát? Köszönettel, Zsuzsa
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Vadászat – áfa tételes elkülönítése
ÁfaTisztelt Szakértő! Adott egy vadásztársaság, aki egyesületi formában működik, kettős könyvvitel szerint könyvel. Áfára az általános szabályok szerint van bejelentkezve. Csak alapcél szerinti tevékenységet végez. A kimenő számlák vadhús és trófea értékesítéséről szólnak, melyek 27% áfával kerülnek számlázásra. Továbbá vadászati szolgáltatás az Áfa tv. 86. § l. pontja szerint adómentes, ami számlázásra kerül. Áfa szempontjából a társaság alkalmazhatja-e a tételes elkülönítését? Az elkülönítés, megosztás során a vadkárelhárítással összefüggésben felmerülő költségeket, például vadföldműveléshez vetőmag vásárlása, szolgáltatás igénybevétele, villanypásztorok telepítése, vadkerítés építése, gázolaj felhasználása. Ezen költségek áfáját 100 százalékban visszaigényli, mivel ezt a vadhús- és trófeaértékesítéshez kapcsolja, a vadgazdálkodás végtermék-értékesítéshez 100%-ban független attól, hogy a vadat ki lőtte ki: hivatásos vadász, tag vagy bérvadász. A vadászati szolgáltatáshoz (bérvadászat, csak tarvad vadászat) rendeli a hivatásos vadászok bérköltségét, ügyintézési költséget. Ezek viszont általában adómentes költségek vagy nem is áfakörhöz tartozóak. Vendéglátás, autóhasználat nincs. Saját járművet használnak. Ön szerint a vadgazdálkodás áfája a fentiek szerint visszaigényelhető, vagy a tarvad-vadászat mint vadászati szolgáltatás (bérvadászat), amely adómentesen kerül számlázásra, arányosítani kellene? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Egyszeri belépési díj egyesületbe
ÁfaTisztelt Szakértő! Hivatkozva egy 2020. 03. 27-én feltett kérdésre (https://adozona.hu/kerdesek/2020_3_27_egyesuletnel_belepesi_dij_konyvel_vdv) ahhoz kapcsolódóan szeretnék kérdést feltenni. Ha az egyszeri belépési díj nem induló vagyon, hanem támogatás vagy tagdíj, akkor áfabesorolása hogyan van? Arányosításnál figyelembe kell venni? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Összesítő jelentés – osztrák, cseh, horvát, lengyel és szlovák vevők
ÁfaTisztelt Szakértő! Társaságunknál a NAV jogkövetési vizsgálat keretében megállapította, hogy osztrák, cseh, horvát, lengyel és szlovák vevő partnereink a tőlünk közösségi értékesítés keretében vásárolt összegekről nem tettek összesítő jelentést (a vevők részéről 0 a közölt összeg), és így jelentős eltérés mutatkozik a mi A60-as bevallásunkkal. A NAV felhívta a figyelmünket, hogy tájékoztassuk és kérjük meg a vevő partnereket, hogy pótolják a hiányosságokat. Felvettük a kapcsolatot a vevőkkel, de nem igazán értik, hogy mit kellene pótolni. Egy horvát partnerünk megírta, hogy náluk csak az értékesítésekről kell adószámmal jelentést tenni, a beszerzésről nem, illetve a neten is hasonló információkat láttam Ausztriával kapcsolatban. Amennyiben lehetséges, kérem legyen szíves információt adni arról, hogy a fenti országokban valóban nincs a beszerzésekről adószámmal részletezett összesítő jelentés? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Roncsérték áfa külföldi vevőnek
ÁfaTisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben szeretném állásfoglalásukat kérni (ügy rövid ismertetése): társaságunk egy lízingtársasággal kötött nyílt végű pénzügyi lízing keretében beszerzett egy tehergépkocsit. Ez a haszongépjármű Németországban balesetet szenvedett. A biztosító állásfoglalása: „Állásfoglalásuk alapján a jármű gazdaságosan nem javítható, az alábbi értékek szerint: forgalmi érték: nettó 45.853,66 euró, roncsérték: bruttó 32.200 euró. A fentiek alapján a vontatóra vonatkozóan 13.653,66 euró kártérítési összeg fizethető. A roncs értékesítéséhez mellékeljük a német partnerünktől kapott ajánlattételi lapot, az azon szereplő QR-kód segítségével lehetséges az eladási folyamat elindítása”. Tehát a biztosító átutalt 13.653,66 eurót a lízingcégnek. A fennmaradó 32.200 euró roncsértéket a külföldi biztosító által kiírt licitet elnyert német partnercég (rendelkezik EU-s adószámmal) felé kell kiszámláznia a lízingcégnek. Kérdések: a lízingcég állásfoglalást szeretne kérni azzal kapcsolatban, hogy áfával vagy áfa nélkül állíthat-e ki külföldi vevő részére a roncs értékesítéséről számlát, illetve mi lesz a teljesítésigazolás arról, hogy az eszköz elhagyta Magyarország területét. Licitet elnyert német cég ajánlattételében jelezte, hogy vállalja a roncs elszállítását Weyhe-ből. Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Magánszemélyként végzett szolgáltatások adózása
Adózás rendjeTisztelt Szakértő! Szeretnénk álláspontját kérni a következő helyzet helyes adózási kezelésében. Fodrász magánszemély (nincs egyéni vállalkozói státusza) időről-időre elvállalt egy-egy hajvágást, illetve egy esetben arra szerződött, hogy hétről hétre elkészíti egy modell fellépési hajviseletét két-három hónapon keresztül. Az elvégzett (vélelmünk szerint szóbeli megbízási szerződés alapján teljesített) munkákról semmilyen bizonylatot nem állított ki, az ellenértéket bankszámlájára kapta meg. Szeretnénk ezt rendezni, helyesen gondoljuk, hogy ez önálló tevékenységből származó jövedelem, vagy inkább egyéb jövedelem? Az adószám kiváltásának elmulasztása mellett még milyen egyéb, rendezendő jogsértést követett el? Hogyan alakul a fenti ügyletek járulékvonzata? Áfa tekintetében van rendezendő teendő? Köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Külföldi autópályadíj elszámolása
ÁfaTisztelt Szakértő! Egy magyar, áfa hatálya alá tartozó kft. a Mol Nyrt.-vel szerződésben üzemanyagkártya-használatra. Az elszámolás, illetve számlázás gyakorisága 2 hetes időtartamra szól. Június hónapban azonban az egyik üzemanyagkártyával külföldi autópálya-matrica lett vásárolva (a Mol közvetített szolgáltatásként kezelte), melyet nem az üzemanyagszámlán tüntettek fel, hanem csak egy összesítő elszámolás nevű bizonylatot kaptam róla, melynek adattartalma megegyezik a számlák kötelező tartalmi elemeivel. Az áfakulcs meghatározása: áfa területi hatályán kívül esik. Kérdésem az lenne, hogy ez a bizonylat (mivel nem számla, de a tartalma megfelel neki) megfelel-e a könyveléshez, illetve, hogy az áfabevallásban kell-e szerepeltetni? Ha igen mely soron/sorokon?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Háromszög ügylet
ÁfaTisztelt Szakértő! Háromszög ügyletnél A cég török, B cég magyar (ezt könyveljük mi) és a C cég osztrák. Az áru A-tól C-ig megy, A rendeli a fuvart. Kérdésünk az lenne, hogy B cég milyen áfakóddal számláz C felé, milyen törvényi hivatkozást kell ráírni a számlára és az áfabevallás melyik sorában kell szerepeltetni az értékesítést? Válaszukat előre is köszönöm.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Teljesítés dátuma
ÁfaTisztelt Szakértő! Cégünknél a rendszerben rögzített rendelések teljesítése a külföldi kapcsolat cég raktárból történik közvetlenül a vevőhöz. A számla automatikusan a mi (magyar cég) rendszeréből állítódik ki a teljesítés dátuma plusz 2 nap dátummal. Ez a plusz két nap azért van mert 2 nap alatt jut el a vevőhöz az áru. Azonban a rendszer a hétvégével nem tud számolni. Így adott esetben korábbi a számla teljesítési dátuma, mint ahogy azt a vevő megkapja. Most például az az eset fordult elő, hogy a számla júniusra állítódott ki, a júniusi áfabevallásban fogjuk szerepeltetni. Viszont a vevő csak júliusban fogja kézhez kapni az árut. A vevő viszont a partnereinek ugyanezzel a dátummal számlázza tovább. Mivel az áfát korábban fizetjük meg, mint a tényleges teljesítés dátuma, ezért én úgy gondoltam hogy ez így elfogadható megoldás lesz. A vevő azonban azt szeretné, ha az összes számlát lesztornóznánk, és a tényleges teljesítés dátumával állítanánk ki. Valóban nem járható út ez így? Válaszát előre is köszönöm.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Áfabevallás közösségen belüli termékbeszerzésről
ÁfaBetéti társaságunk közösségen belülről, egy szlovák cégtől tárgyi eszközt (laptopot) vásárolt, melyről a megkapott számlán az eladó 23% forgalmi adót számított fel. A vételt követően esedékes áfabevallásunkban a 2565A nyomtatvány 01-01 lapján a 14. sorban tüntetjük fel a a beszerzett termék nettó értékét és annak 27%-os mértékkel számított áfáját, valamint a 01-02 lapon a 69. sorban szintén a termék nettó értékét és annak a ténylegesen felszámított 23%-os mértékű mint levonható áfa összegét; ehhez kapcsolódóan nyújtjuk be a 25A60 nyomtatványt is, melynek 02 lapján feltüntetjük az eladó közösségi adószámát és a beszerzett termék áfa nélkül számított ellenértékét. Kérdésünk: így helyes-e az ügylettel kapcsolatos áfaelszámolásunk?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Munkahelyi étkezés
ÁfaEgy kft. munkahelyi étkeztetést végez. Jelenleg két nagyobb üzemben végzik a tevékenységüket. Az egyik üzemben bérelnek egy konyhát (teljes felszereléssel), ahol ők főznek és az üzem éttermében önkiszolgálás keretében kiszolgálják az ott dolgozókat, meleg reggelivel és ebéddel. A meleg ételeken kívül szendvicseket ,süteményeket, fornettit, italokat stb. is árulnak. A dolgozók tálcával odaállnak a pulthoz, kikérik az ételt és az üzem által biztosított étkezdében elfogyasztják az ételt. illetve italt. A tányérokat, evőeszközöket, poharakat az üzem biztosítja, nem a vállalkozó (kft.) tulajdonát képezik. Hogy az üzemben dolgozók kedvezményes áron tudjanak hozzájutni a napi, a kft. részére havi szinten támogatást nyújt. A másik üzemben egy büfét üzemeltetnek,ahol nincs külön főzőkonyha, csak egy tűzhely, ahol a sütemények, fornetti, ropik, tejtermékek, italok stb. mellett egyéb meleg ételeket tudnak készíteni (sült krumpli, rántotta stb.). Ebben az üzemben (büfében) is kizárólag az ott dolgozókat tudják kiszolgálni. Itt a dolgozó megveszi az ételt és a büfével összeköttetésben álló éttermi részben elfogyasztja a megvásárolt termékeket. Ebben az étteremben nem biztosítanak sem tányérokat, sem evőeszközöket . Itt kizárólag asztalok és székek állnak a dolgozók rendelkezésére a megvásárolt ételek, illetve italok elfogyasztásához. A kérdésem az lenne, hogy milyen áfakulccsal kell a bevételeket elszámolni? Mind a két esetben munkahelyi étkeztetésről beszélünk?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Közösségen belüli beszerzés megítélése
ÁfaTisztelt Szakértő! Cégünk áfa-önellenőrzési folyamatot végez a 2024. I. negyedéves áfabevallással kapcsolatosan. 2024 januárjában a cég befogadott egy Cseh Köztársaság által kiállított számlát, melyen a közösségi adószámuk szerepel, magyar adószámuk láthatóan nincsen a számla alapján. A mi cégünk közösségi adószáma nem szerepel rajta, de a belföldi adószámunk igen. A számlát a cseh cég 27% áfa felszámításával állította ki, így szerepel a számlán nettó, áfa és bruttó összeg is. Kérdésem az, hogy ezt nekünk önellenőrzésbe bele kell-e tenni, mint közösségen belüli beszerzés, és meg kell fizetnünk utána az áfát, vagy mivel áfásan lett kiállítva, akkor a cseh cég megfizeti, és nekünk nincs áfafizetési kötelezettségünk erre a számlára? Vagy mindkét félnek ilyen esetben keletkezik áfabefizetési kötelezettsége, így az önellenőrzésbe is bele kell tennem, mint közösségen belüli beszerzés? A számla sajnos akkor nem került visszaküldésre, így a 2024 januárjában befogadott számla utólag nem módosíttatható a cseh céggel, ezért merült fel, hogy nekünk ezt áfabevallásba szükséges-e szerepeltetni, mint fizetendő áfa vagy sem. Válaszát előre is köszönöm szépen!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Home office esetén költségtérítés részmunkaidős munkavállalónak
MunkajogTisztelt Szakértő! A kérdéseim a következők: Adható-e a maximum adómentes költségtérítés (minimálbér 10 százaléka) home office esetén annak a munkavállalónak is, aki részmunkaidőben van foglalkoztatva? Arányosítani kell-e a bejelentett óraszám függvényében? Vagy például heti 10, illetve 20 órára bejelentett munkavállaló is megkaphatja a maximum adómentes összeget, ami 29 080 Ft/hó? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Egyszeri belépési díj áfabesorolása
ÁfaTisztelt Szakértő! Ha egy vadásztársaságnál az egyszeri belépési díj nem induló vagyon, hanem támogatás vagy tagdíj, de igazából ez így nincs is nevesítve, csak egyszeri belépési díj a megnevezése, természetesen az évi tagdíjon felül, akkor áfabesorolása hogyan van, hova tartozik? Áfakörön kívüli vagy adómentes sajátos jellegére tekintettel. Könyvelése 96 egyéb bevétel? Számviteli bizonylat vagy számla kell róla? Arányosításnál figyelembe kell venni? Válaszát köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Személygépkocsi bérleti szerződésének felmondása
ÁfaTisztelt Szakértő! Adott egy személygépkocsi, melyet vállalkozásunk egy másik vállalkozástól vett bérbe, meghatározott időre, viszont idő előtt felmondásra került a bérleti szerződés, és az abban leírtak alapján úgynevezett kártérítést számlázott ki a partnercég. Nem egyértelmű számomra, hogy a személygépkocsi bérleti díjához kapcsolódó felmondási díj vonatkozásában is alkalmazhatom-e az Áfa tv. 124. §. (4) bekezdésben foglaltakat, tehát levonásba helyezhetem-e felmerült díj 50 százalékát, ha minden más feltétel egyébként adott a levonáshoz? Köszönöm válaszát!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Családi kedvezmény
Szja / Ekho / KülönadóTisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszukat az alábbiakra: Egy férfi dolgozóval munkaviszonyt létesítettünk. A dolgozónak van egy élettársa. Nem férj-feleség és nem bejelentett élettársak. A hölgy 4 gyerekére való tekintettel szja-mentes. A gyerekeket ők nevelik, a családi pótlékot az édesanya kapja. A négy gyermek közül koruk szerint 2 jogosult lenne családi kedvezményre. Jogosult-e a férfi „élettárs” a 2 gyermekre a családi kedvezményre a fenti ismeretek alapján. Előző munkahelyről hozott iratok szerint, az előző munkahelyétől megkapta a családi kedvezményt a férfi. Válaszukat köszönöm: Vas Ottóné, Industar Kft.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Halottszállító jármű üzemeltetése
ÁfaTisztelt Szakértő!Tájékoztatását szeretném kérni! Temetkezési szolgáltatással foglalkozó cég tulajdonában lévő halottszállító jármű, amely személygépkocsinak minősül, az üzemeltetéshez felhasznált dízel üzemanyag áfatartalma levonásba helyezhető-e, valamint a halottszállító fenntartásához szükséges anyag és szolgáltatás áfája milyen mértékben vonható le? Válaszát előre is köszönöm!
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Diákmunka, munkába járás, étkezés
ÁltalánosTisztelt Szakértő! Diákok nyáron iskolaszövetkezeti tagsággal történő foglalkoztatása esetén a munkáltató köteles-e a diák munkába járás költségét megtéríteni? Az étkezést köteles-e biztosítani a diák részére? Van-e különbség e tekintetben a 18 év alatti, illetve a 18. évét betöltött diák esetében?
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »
Megválaszolva
0 komment
Egyéni vállalkozás melletti ekhós jövedelem
ÁltalánosHa valaki főállású egyéni vállalkozó (EV), és van egy cége is, ahol ügyvezető, akkor elláthatja az ügyvezetést megbízási jogviszonyban, akár 0 Ft-os díjazással, és emellett ekhós jogviszonyban is dolgozhat. A kérdés az, hogy a cégben kell-e a minimálbér után járulékokat fizetni, ha az ügyvezetést csak jelképesen (pl. 0 Ft-ért) végzi,de mellette kapna ekhós jövedelmet.
Tovább teljes kérdéshez és a válaszhoz »