Társasági adó / Innovációs járulék
LEGFONTOSABBAK EBBEN A KATEGÓRIÁBAN:
Globális minimális társaságiadó-kulcs bevezetését hagyta jóvá az EP
Cikk
Az Európai Parlament (EP) képviselői jóváhagyták azt az európai bizottsági javaslatot, amely kötelezővé tenné a globálisan minimum 15 százalékos társaságiadó-kulcsról született nemzetközi megállapodást – közölte az uniós parlament csütörtökön, tette közzé az MTI.
Elhatárolt veszteség figyelembevétele a 2021. évi társaságiadó-alapnál
Cikk
Mikori elhatárolt veszteség milyen feltételekkel, hogyan, meddig, milyen hányadban vehető figyelembe az adóalapban? Érvényesíthető-e a jogelőd elhatárolt vesztesége? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adott válasz hasznos lehet a 2021. évi társasági adó megállapításakor is. Cikkünkben nem foglalkozunk a mezőgazdasági ágazatban alkalmazható rendelkezésekkel, illetve azon adózókkal, amelyek tevékenységükre tekintettel nem alkalmazhatják a veszteségelhatárolást.
A nap kérdése: élőzene-szolgáltatás adókedvezménye
Cikk
Milyen feltételeknek kell megfelelnie a partnernek és az általa kibocsátott számlának, hogy az élőzenét szolgáltató szálloda adókedvezménnyel élhessen? – kérdezte az Adózóna olvasója. Kiss Péter adószakértő, a TruTax munkatársa válaszolt.
Május az adózási határidők hónapja: íme a legfontosabbak!
Cikk
A magyarországi BDO adószakértői, Dr. Mucsi-Szabó Brigitta és Szollás Glória összegyűjtötte, milyen kötelezettségei vannak a hazai vállalkozásoknak május végéig. Nem túlzás, hogy adó szempontjából ez az egyik legintenzívebb hónap az évben.
BMW lízingje: kérdések a kkv-k beruházási kedvezményével és a fejlesztési tartalékkal kapcsolatban
Cikk
Kft. személyautót lízingelt 2021-ben. Ezzel összefüggésben a fejlesztési tartalék képzésével, felhasználásával és a tao-alap csökkentésével, illetve mindezek feltételeivel kapcsolatban kérdezte az Adózónát olvasónk, Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Jogosulatlan áfa-visszaigénylés: ilyen számviteli és adózási következményekkel kell számolni
Cikk
Olvasónk társaságánál a NAV ellenőrzése jogosulatlan áfa-visszaigénylést állapított meg korábbi, lezárt évre vonatkozóan, így ő ezzel kapcsolatban tett fel szakértőnknek adózási és számviteli kérdéseket egyaránt. Antretter Erzsébet a Niveus Consulting Group Kft. igazgatója válaszolt.
Nemzetközi adóreform: az Európai Parlament a minimális társasági adókulcs mellett
Cikk
A május 18–19-i plenáris ülésen az EP-képviselők várhatóan támogatják a 2023-tól érvényes globális, minimális társasági adókulcs új szabályait, olvasható az Európai Parlament hivatalos oldalán.
Hamarosan itt a tao, hipa és innovációs járulék bevallásának határideje: itt vannak a leggyakoribb buktatók
Cikk
Rohamosan közeledik a 2021. évi tao, hipa és innovációs járulék bevallásának május 31-i határideje A társaságok többsége már valószínűleg elkészítette az éves társasági adó, iparűzési adó és innovációs járulék kalkulációit. Ugyanakkor érdemes még egyszer átgondolni, hogy mindent figyelembe vettünk-e. Az éves adók összege ugyanis akár jelentős mértékben csökkenhet, ha a társaság ismeri és él is a különböző adóalap-korrekciós lehetőségekkel és nem csak az előző évi rutin alapján állítja össze az adóbevallásait. Egy gondosan elkészített adókalkuláció a felmerülő esetleges adókockázatokat is kezeli, míg a hibás gyakorlat hosszú távon jelentős többletköltséget eredményezhet. Ezzel kapcsolatban a Mazars egy csokorba gyűjtötte legfontosabbaknak vélt témákat.
Üzletrész továbbértékesítése: kell-e korrigálni a társasági adót, és illetéket fizetni?
Cikk
Mikor kell korrigálni a társaságiadó-alapot üzletrész továbbértékesítésekor? – kérdezte olvasónk konkrét példával szemléltetve. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.
Módosultak az állami támogatások egyes szabályai
Cikk
A Magyar Közlönyben 2022. április 19-én jelent meg az egyes fejlesztéspolitikai tárgyú kormányrendeletek módosításáról szóló 156/2022. kormányrendelet, mely az európai uniós versenyjog értelmében állami támogatásoknak minősülő források felhasználásának szabályairól rendelkező korábbi jogszabályokat módosítja. Az érintett kormányrendeletek egyrészt a támogatási rendszer általános szabályainak változásairól, másrészt a 2014-2020, illetve a 2021-2027 közötti programozási időszakban felhasználható támogatási források szabályairól szólnak. Cikkünkben ezeket a változásokat tekintjük át.