224 találat a(z) Mt. cimkére

Munkába járás, hazautazás – mutatjuk a költségtérítés 2025-ös szabályait Cikk

Milyen összegben és milyen feltételek fennállása esetén köteles a munkáltató a munkába járással, hazautazással kapcsolatos költségeket megtéríteni a munkavállaló számára? Cikkünkben a 2025-ös szabályozás legfontosabb tudnivalóit foglaltuk össze.

Minimálbér vagy garantált bérminimum: melyiket veszik alapul a nyugdíjak és korhatár előtti ellátások megállapításánál? Cikk

Több esetben felmerülő kérdés, hogy a társadalombiztosítás keretein belül megállapítható nyugellátások alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének kiszámítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a korhatár előtti ellátások folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor milyen összeget kell figyelembe venni a munka törvénykönyvéről szóló törvényben említett kötelező legkisebb munkabér, vagy az ún. garantált bérminimum összegét.

Kutyabarát munkahely: mik a feltételei, milyen veszélyeket rejt magában? Cikk

Egyre több munkahely engedi, hogy kutyákat vigyenek be a munkavállalók. Noha ez barátságos légkört teremt, mégis számos kérdést vet fel, és részletesen átgondolt szabályozást igényel. Vannak, akik nem kedvelik a kutyákat, előfordulhat allergiás reakció is, vagy gondoljunk csak egy esetlegesen egy összenyálazott vagy megrágott ruhadarabra, mappára! Egy játékos vagy éppen folyamatosan ugató kedvenc elterelheti a figyelmet a koncentrációról is. Ugyanakkor számos tanulmány szól arról, hogy a kutyák jelenléte növelheti az irodában a munkahelyi jólétet, erősítheti a munkahelyi közösséget, képes hidat építeni az emberek közé. Mi szükséges egy sikeres kutyabarát munkahely kialakításához?

EUB: a háztartási alkalmazottak munkavégzésére is kiterjed a munkajogi szabályozás Cikk

Az Európai Unió Bírósága a C-531/23. számú ügyben azt vizsgálta, hogy a háztartásokban foglalkoztatottak esetében mennyiben alkalmazandóak a munkajog olyan alapvető jogszabályai, mint például a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv. Cikkünkben az ügy tanulságait foglaljuk össze.

A sok fejtörést okozó munkaidőkeret: ezek a létesítésének szabályai Cikk

A munkaidőkeret a rugalmas foglalkoztatás egyik fő eszköze. Az év elején érdemes áttekinteni, hogy hogyan is létesíthetünk munkaidőkeretet, melyek az előnyei, illetve mire kell odafigyelnünk. Nézzük akkor a főbb szabályokat!

Korlátok egyszerűsített foglalkoztatásnál Cikk

Az egyszerűsített foglalkoztatás rendkívül népszerű foglalkoztatási forma, mivel az számos adózási, nyilvántartási és egyéb kötelezettség alól mentesít. Emiatt a jogalkotó gondosan körülhatárolja azon eseteket, amikor a jogszabály nyújtotta kedvezményekkel élni lehet. Cikkünkben a fő korlátokat mutatjuk be.

Kárt okoz a munkavállaló? Mit tehet a munkáltató? Cikk

A dolgozók rétest sütnek és árusítanak a cég üzletében. Gyakran előfordul, hogy túlsütik, megégetik. Hogyan lehet megtéríttetni a munkavállalóval az eladhatatlan áru értékét? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

Mi lehet "közvetített szolgáltatás" Kérdés

Újabb nekifutás a szenteste munkaszüneti nappá nyilvánításának Cikk

A szenteste napjának munkaszüneti nappá nyilvánítása érdekében a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény módosításáról címmel törvényjavaslatot nyújtott be Balassa Péter jobbikos képviselő.

Ismét változhat a munka törvénykönyve Cikk

A nemzetgazdasági miniszter 2024.október 29-én „A munkaügyet érintő rendelkezésekről” elnevezéssel törvényjavaslatot nyújtott be, mely 2025. január 1. napjától több ponton változtatna a munka törvénykönyvéről (Mt.) szóló törvény előírásain, illetve néhány ponton a munkavédelemről szóló törvény (Mvt.) rendelkezésein. Az alábbiakban a munkajogi szabályok tervezett változtatásait mutatjuk be.

Változna a munka törvénykönyve, a munkavédelmi törvény és rengeteg más jogszabály Cikk

Október 29-én éjszaka – az őszi adócsomagot tartalmazó T/9724 számú mellett – további 19 törvényjavaslatot nyújtott be a kormány az Országgyűléshez.

Munkaidőkeretes dolgozó szabadságát a munkáltató visszavonja: ezek a szabályok Cikk

Munkaidőkeretes munkavállalónak a kiadott szabadságát a munkáltató visszavonta, és munkavégzésre kötelezte. A ledolgozott időre járó díjazáson felül kell-e ez esetben pótlékot fizetni, és ha igen, hány százalékot? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

Új Kúria-határozat a pihenőidőről: tömeges perek és pótlékok jöhetnek? Cikk

Hiába bőkezű a magyar jog a 48 órás heti pihenőidővel, előtte a napi pihenőidőt ki kellene adni egy EU bírósági döntés szerint. Ennek alapján pénteken 13 óra után már a legtöbb munkavállaló rendkívüli munkaidőben dolgozna. Ezért pedig plusz pénz – 50 százalék pótlék – járna visszamenőleg is. Négy éve húzódik a napi és a heti pihenőidő kiadásának kérdése. Tavaly történt egy vitatott Mt-módosítás, a közelmúltból két Kúria-döntés abba az irányba mutat, hogy legalább a 2023-at megelőző gyakorlatért pótlékot kellene fizetni – írja a hrportal.hu.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás Kérdés

Vérplazmaadás Kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink