196 találat a(z) Mt. cimkére
Munkaidő beosztás Kérdés
Társaságunk általános munkarendben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkarend hétfőtől péntekig tart, napi 8 órában (pihenőnap: szombat, vasárnap). A munkaidő-beosztást elkészítettük, és külön nyilvántartásban (jelenléti íven) vezetjük a ténylegesen ledolgozott órákat, szabadságokat és külön a túlórákat. A munkaidő-beosztást akkor módosítjuk, ha valami változás következik be. Az lenne a kérdésem, hogy a munkaidő beosztást akkor is módosítani kell, ha a munkavállaló szabadságra megy? Vagy ezt elég a jelenlétiíven vezetni? Társaságunknak több telephelye van, így előre nem tudom, hogy ki mikor megy szabadságra, csak akkor látom, ha hónap végén a jelenléti íveket megkapom. Köszönettel várom válaszukat.
Mitől vezető a vezető? - így változtak a szabályok Cikk
Ki minősül vezetőnek és vezető állású munkavállalónak az új Munka törvénykönyve szerint, mi változott a régi szabályokhoz képest? Összefoglaltuk a vezető munkarendjére, kártérítési felelősségére és felmondására vonatkozó előírásokat is.
Kismamák kötelező orvosi vizsgálata: mentesül-e a munkavégzés alól? Cikk
A munkavégzési kötelesség teljesítése alól a munkavállaló a munkáltató engedélye vagy munkaviszonyra vonatkozó szabály alapján mentesülhet. A Munka törvénykönyve 55. §-a olyan eseteket sorol fel, amelyek alapján a munkavállaló kötelezően mentesül rendelkezésre állási, illetve munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól. A törvény szerint mentesül a munkavállaló a munkavégzési kötelesség alól a kötelező orvosi vizsgálat tartamára. A régi Mt. nem szabályozta, hogy mi minősül kötelező orvosi vizsgálatnak, az új Mt. ezt a hiányosságot pótolta.
Borsik: a kormány késlekedésével bizonytalanságban tartja a munkavállalókat Cikk
A kormány nem tartja be saját vállalását, amely szerint ez év június 30-ig kidolgozza a korkedvezményes nyugdíjak új rendszerét - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerdán Győrben, sajtótájékoztatón.
Tanulmányi szerződés: mi változott? - gyakorlati példákkal Cikk
A tanulmányi szerződésben (mely írásba foglalása kötelező) a munkáltató vállalja, hogy a tanulmányok alatt támogatást nyújt (fizetett, illetve fizetetlen munkaidő-kedvezményt, a tanulmányok folytatásához anyagi támogatást), a munkavállaló pedig arra kötelezi magát, hogy a megállapodás szerinti tanulmányokat folytatja (megszerzi a képzettséget) és a képzettség megszerzése után a támogatás mértékével arányos időn – de legfeljebb öt éven – keresztül munkaviszonyát felmondással nem szünteti meg. Július 1. napját követően e körben is történt érdemi módosítás, életszerű példákon keresztül ezeket gyűjtöttük össze.
Ilyen feltételekkel dolgozhat köztulajdonban lévő cégnél Cikk
A köztulajdonba tipikusan állami, önkormányzati tulajdonban lévő munkáltatónál az általános szabályokhoz képest több esetben eltérő módon kell foglalkoztatni a munkavállalókat.
Diákok egyszerűsített, alkalmi foglalkoztatása Cikk
A diákok, tanulók jellemzően csak a szünidőben, leginkább nyáron tudnak munkát vállalni. Szerencsére éppen akkor, amikor legtöbb az olyan munkalehetőség, amely adózási szempontból az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. (Efo) törvény alapján az általános szabályoknál jóval egyszerűbb munkaügyi előírások, és kedvezőbb közteher-kötelezettségek mellett teszi lehetővé a diákok idényjellegű vagy alkalmi foglalkoztatását is.
Távolléti díj Kérdés
Az új Mt. 147.§-a már 2011. július 1-től érvényes. A távolléti díj számítási szabályok azonban év végégi még a régi Mt. szerint történnek. Ezek alapján pl. a szabadság idejérejáró távolléti díj számításkor a bérpótlékok duplán kerülnek elszámolásra?
Nem érdemes spórolni a szabadsággal, mert elveszhet jövőre Szakértői Kommentár
Az új Mt. legtöbb szakasza már hatályba lépett, azonban néhány rendelkezést majd csak 2013. január 1-jétől kell alkalmazni. A csúsztatott hatálybalépés indoka az, hogy az érintett területeken az arányosítási problémák jogalkalmazási nehézségeket okoznának, az átmeneti szabályok bonyolultabbá tették volna ezeket az egyébként sem egyszerű jogintézményeket - hangsúlyozta dr. Pál Lajos ügyvéd, munkajogi szakértő. Cikkünkben az átmenettel összefüggő lehetséges problémákról értekezünk, a hatályos Munka törvénykönyve tükrében.
Áthelyezett munkanap Kérdés
Az új Mt. esetén a 40 óra megszakítás nélkülit olvastam, de az áthelyezett munkanap esetén, hogy tudjuk megoldani, hogy meg legyen a 40 óra pihenőidő? Max csak úgy, ha következő héten 8-ra jönnek a dolgozók vagy egy nap félórával maradjanak bent, azért tovább, hogy ledolgoztassuk azt a félórát, amit az áthelyezett szombaton nem tudunk, különben nem lesz meg a 40 óra? A korábbi Mt esetén is a környezetünk ilyen esetbe nem figyelt arra, hogy 39,5 vagy 40 óra, mert ezt a rendeltbe mikor meghozták a 8 órát dolgozók esetén előre kellett látni, hogy lesz, ahol nem lesz így azon a hétvégén meg a 40 óra, mert ahol minden nap 8 órát dolgoznak, félóra ebédidő van, ott a szombati nap is fél8tól a 8 óra és fél óra ebédidővel 4re végeznek a dolgozók, nem kivitelezhető hétfő reggelig a 40 óra, csak a 39,5 és ezzel nem csak mi vagyunk így, hanem máshol is, ahol az ebédidő nincs bent a munkaidőbe és minden nap 8 órát dolgoznak. A kérdésem a következő héten 8ra hívjuk be a dolgozókat vagy egy nap maradjanak bent egy félórát, vagy ilyen esetbe számolva ezzel a törvényhozók elnézik a 39,5 órát az áthelyezett munkanapos hétvégéken. Előre is köszönöm a válaszukat!
Új Munka törvénykönyve: káoszba fullad az átállás? Cikk
Szakértők szerint egyelőre megjósolhatatlanok a július elsejével életbe lépő új Munka törvénykönyvének várható hatásai. Bár a még hatályba sem lépett jogszabályt már számos ponton módosították, értelmezése azonban ennek ellenére szakembereknek is nehézségeket okoz, a munkaerőpiac szereplői számára pedig szinte lehetetlen. A rengeteg megválaszolatlan kérdés miatt sokan attól tartanak, hogy káoszba fullad az átállás.
Felmondás esetén csökken a kifizetett járandóság Cikk
A július 1-jén hatályba lépő új Munka törvénykönyve szisztematikusan törekszik a munkavállalókat megillető járandóságok csökkentésére. Ez nem csak a munka díjazására, hanem a munkaviszony felmondással történő megszüntetése esetén kifizetendő juttatások mértékére is igaz. Nézzük a részleteket.
A munkaerő-kölcsönzőket aggasztja az új Mt néhány pontja Cikk
A Magyar Munkaerő-kölcsönzők Országos Szövetsége (MMOSZ) szerint a július elsején hatályba lépő új Munka törvénykönyve (Mt) struktúráját tekintve jó, van azonban négy sarkalatos pontja, amely alapjaiban lehetetlenítené el az atipikus foglalkoztatási formákat - közölte a szövetség hétfőn az MTI-vel.
Külön törvény lépteti hatályba az új Munka Törvénykönyvét Cikk
A július elsejétől hatályos új Munka Törvénykönyvéhez kapcsolódóan külön hatályba léptető törvény születik majd április-május körül. Az új törvény következtében szükség lesz technikai és érdemi jogszabályi módosításokra. Összefoglaltuk a HVG Nexon Munkajogi konferenciáján hallottakat.
2012. évi I. törvény Jogszabályok és jogi tartalmak
E törvény a tisztességes foglalkoztatás alapvető szabályait állapítja meg a vállalkozás és a munkavállalás szabadságának elve szerint, tekintettel a munkáltató és a munkavállaló gazdasági, valamint szociális érdekeire.
E törvény hatálya
a munkáltatóra,
a munkavállalóra,
a munkáltatói érdek-képviseleti szervezetre,
az üzemi tanácsra, valamint
a szakszervezetre
terjed ki.
E törvény
XVI. fejezetét a kölcsönvevőre,
alkalmazni kell.
E törvény rendelkezéseit a nemzetközi magánjog szabá...