hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fizetheti-e a munkáltató havonta egy összegben a munkabért alkalmi munkavállalójának?

  • adozona.hu

Jogszerű-e az az eljárás, ha a munkáltató az alkalmi munkavállaló részére a munkabért nem alkalmanként, hanem az adott hónapot követő 10-éig fizeti ki? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Társaság alkalmi munkavállalót foglalkoztat havonta egy vagy több alkalommal. A munkától függően a bejelentések változóak, például heti 1 nap, a következő héten ez lehet 5 nap egybefüggő is. A munkavállaló munkaköre online nyelvoktató, a munkavégzés helye home office. A munkavállaló munkabére a hónapot követő 10-éig kerül kifizetésre. A munkáltató összesíti az adott hónapban ledolgozott napokat, és azokat egyben fizeti ki a hónapot követő 10-éig. Helyesen jár el a munkáltató? Milyen határidő vonatkozik az alkalmi munkavállalói bér kifizetésére?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Ez egy nagyon jó kérdés, ami ugyanakkor ez idáig kevéssé merült fel. A kérdéses területet a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 201–203. §-ai, illetve az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) rendezik.

Nézzük, mely szabályok lehetnek számunkra fontosak!

155. § (1) A munkavállaló részére járó munkabért – eltérő megállapodás hiányában – utólag, legalább havonta egy alkalommal kell elszámolni.

(2) A kifizetett munkabér elszámolásáról a tárgyhónapot követő hónap tizedik napjáig írásbeli tájékoztatást kell adni.

Szigorítás és közteheremelés egyszerűsített foglalkoztatásnál

80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani. ​ ​

(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Mivel az Mt. 203. §-a határozza meg, mely általános előírások nem alkalmazandók, és a fenti rendelkezések egyikét sem nevesíti, így véleményem szerint nem jogszerű a csoportosított bérkifizetés. Az Efotv. már nem foglalkozik bérfizetésre vonatkozó kérdésekkel.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink