955 találat a(z) szabadság cimkére
Megállapodás szabadság kiadásáról Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köthető-e megállapodás a munkavállaló és a munkáltató között arra vonatkozóan, hogy a munkáltató a munkavállaló részére a szabadságot több részletben is kiadhassa? Szintén megállapodhatnak-e abban, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval nem kell közölni a szabadság kezdete előtt 15 nappal?
Szabadság kilépés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó február 1-jétől 8-áig szabadságon volt, majd munkaviszonyát február 11-ével közös megegyezéssel megszüntette. Részére időarányosan csak két nap szabadság járt volna. Hogyan kell eljárni a február havi bére számfejtésekor? Visszafizettetheti-e a munkáltató a jogosulatlanul igénybe vett szabadságnapokra jutó bért? Köszönettel várom válaszát.
Külföldi kiküldetés/szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő Hölgy/Úr! Ügyfelem munkavállalóját egy szakmai rendezvényre külföldi kiküldetésre küldi. A rendezvény 4 napos, de a munkavállaló két hétig marad külföldön, a többi napra szabadságot vesz ki. A szállásról kiállított számla a két hetes időtartalmat foglalja magában és a repülőjegy is úgy lett véve, hogy a kiküldetés és szabadság időtartalmát is magában foglalja. Azt szeretném megtudni, hogy mi számolható el költségként, és mit kell kifizettetni a munkavállalóval vagy ha a munkáltató nem fizetteti ki a magánhasználat költségét, akkor munkabérként milyen összeget kell leadózni? A repülőjegy árát hogyan kell megosztani, mivel ha csak szakmai lett volna a kiküldetés akkor is ki kellett volna fizetni az egész összeget. Ráadásul volt már rá példa, hogy a kiküldetés azért tartalmazott szabadságot is, mert a charter járat sokkal olcsóbb volt. Köszönettel: Kauker Zsoltné
Szabadság szülés után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállaló ikreket szült 2013-ban. A szüléstől tgyáson volt 2013. 08. 05-2014. 01. 19-éig. Utána viszont nem adták le a gyed igénylést, csak 2014. 08. 01-jétől ment gyed-re, még most sem dolgozik. 2014. 01. 20-2014. 07. 31-éig fizetés nélküli szabin volt. Azt tudom, hogy szabi a tgyás idejére és a gyed első félévére jár. De ilyenkor mi a helyzet? Amikor visszajön, hány nap szabit kell neki számolni?
Szabadság a négyzeten: így jár a gyed és a gyes után Cikk
Mennyi szabadság jár annak a kismamának, aki gyermekei után 2011 és 2013 között terhességi-gyermekágyi segélyben, gyedben, majd gyesben részesült, aztán most februárban megszűnt a munkaviszonya? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Szabadság kiadása munkaidőkeret esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 2016-tól munkaidőkeretes foglalkoztatást alkalmaz úgy, hogy a heti munkaidő 40 óra maradt, de a dolgozók csak hétfőn, kedden, valamint csütörtökön és pénteken dolgoznak 10-10 órát. A dolgozók ezt a feltételt egyhangúlag elfogadták és írásban a szerződésben is rögzítésre kerültek a módosítások. Kérdés csak a kiadandó szabadságok száma maradt. Ebben az esetben hogyan kell a szabadságot számolnunk? A szabadságkeretet a szabadságos napokkal megszorozva kapunk egy éves "szabadságos óraszámot". Ezt kell 10-zel visszaosztanunk, s ez lesz kiadandó szabadságok száma, vagy továbbra is marad annyi nap, amennyi korábban, a napi 8 órai munkavégzésnél kiadható volt? Köszönettel Cziráki Edina SMC Konszignál Kft.
Táppénz ésmunkaviszony megszüntetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen az alábbi kérdésben! Egyik munkavállaló már tavaly május óta táppénzen van. Most jelezte, hogy le fogják százalékolni. A munkaviszonyát meg kell szüntetni. A táppénzt a munkaviszony megszüntetése előtti napon kell visszamondania? Azt mondták neki, vagy kérje a munkaviszony megszüntetését vagy legyen fizetés nélküli szabadságon. Ha a munkaviszonya megszűnik, akkor a 2015. évi szabadságát és 2016-ra járó arányos szabadságát ki kell fizetni ugye, mint szabadságmegváltást? Abban az esetben, ha a munkaviszony megszűnik, a dolgozónak írásban kell felmondania, indokolnia kell, hogy a leszázalékolására tekintettel kéri a munkaviszony megszüntetését? Válaszát előre is köszönöm!
Munkavégzés fizetett ünnepen Kérdés
Tisztelt szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbiakkal kapcsolatban. Az idősek otthonában folyamatos munkarendben, munkaviszonyban dolgozó munkavállalóknak 2016. január hónapban hány óra volt a kötelezően ledolgozandó munkaóra (160 vagy 168 óra)? A folyamatos munkarendben dolgozók közül ki jogosult a távolléti díjra: aki beosztása szerint nem dolgozott január 1-jén vagy mindenki? Valamint még abban is szeretném a segítségét kérni, hogy aki a beosztása szerint 12 órát dolgozik, és nem folyamatosan (összefüggően 5, 10 munkanapot) van szabadságon, hány órát kell számolni a szabadsága idejére? Köszönöm a segítségét. Tisztelettel: Temesvári Éva
Mennyi szabadság jár? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy mennyi szabadság jár annak a kismamának, aki az alábbi ellátásokban részesült, és most felmondta a munkaviszonyát? Munkáltatójának hogyan kell kiadnia a szabadságát? Ha nem tudja kiadni a szabadságát, mennyi bér illeti meg szabadságmegváltás címen? 2011. 02. 07- 2011.07. 24. tgyás (2. gyermek után) 2011. 07. 25. - 2013. 02. 25. gyed 2013. 02. 26. - 2013. 03. 25. gyes 2013. 03. 25 - 2013. 07.10. tgyás (3. gyermek után) 2013. 07.11. - 2015. 04.09. gyed 2015. 04. 10. óta gyes. 2016.01.17-én megszűnt a munkaviszonya. Köszönöm a válaszát.
Egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munka: szabadságot is kell számolni! Cikk
Megszaporodtak a szerkesztőségünkbe érkezett kérdések, amelyek arra keresik a választ, hogyan kell kiadni az egyszerűsített foglalkoztatottaknak, alkalmi munkásoknak az őket megillető szabadságot, illetve hogyan kell kiszámolni a távolléti díjat. Ezek is azon kérdések közé tartoznak, amelyeket a kommentárok és a szakkönyvek is óvatosan kerülnek. Így, mint minden jogilag elvarratlan esetben, a jogérzékre hagyatkozva elemezzük a kérdést.
Gyermekek után járó szabadság Kérdés
Elvált apák gyermekek utáni szabadságra való jogosultságával kapcsolatban az a kérdésem, hogy a munkáltatónak milyen eszközei vannak annak kiderítésére, hogy az elvált apa tartja-e a kapcsolatot a gyermekével? Milyen jogokkal, és milyen kötelezettségekkel bír a munkáltató annak érdekében, hogy ezt helyesen el tudja dönteni? Előre is köszönöm válaszukat. Tisztelettel: Boskóné
Egyszerűsített foglalkoztatott szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Már többedszer olvasom, hogy az egyszerűsített foglalkoztatott "jogosult szabadságra, és a munkaviszony megszűnésekor a ki nem vett, időarányos szabadságot meg kell váltani". Kérdésem, ezt hogyan kell érteni? Például az alkalmi munkavállaló dolgozott januárban 3 napot, februárban 2 napot, márciusban 15 napot, áprilisban nem dolgozott, majd májusban újra munkába állt 15 napra. Mikor számolok el neki szabadságot? Minden alkalommal új munkaszerződést kell kötni vagy elég év elején egyszer, és mindig megbeszéljük, mikor jön, mikor nem? Jellemzően minden hónapban a cég másik munkáján dolgozott, például egyszer útépítésen, másszor vasútépítésen stb. Honnan tudom, hogy a következő hónapban jön-e dolgozni? Ha nem tudom, akkor ki kell az utolsó napig számítani, és kifizetni? További kérdésem, hogy hogyan kell adminisztrálni? A szabadságos napokra is be kell jelenteni, és fizetni az 1000 forinot? De, ha egy hónapban 15 napot dolgozott, akkor többre nem jelenthetem le. Válaszát előre is köszönöm.
Munkaidő-elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy budapesti közhasznú nonprofit kft.-nél – amely a főváros felügyelete alá tartozik – dolgozom, munkaviszonyom határozott idejű munkaszerződéses. Munkaszerződésemben a következő mondat szerepel: „A munkavállaló munkaideje a teljes munkaidő, a meghatározott időszakban, munkaidőkeretben történik. A munkáltató beosztását a munkáltató határozza meg” Jelenleg „recepciós-pénztáros” munkakörben, napi 12 órát dolgozom (8-20 óráig). Szóbeli megegyezés alapján havi 15 vagy 16 napot teljesítek. Havonta kétszer szombat-vasárnap is dolgozom. Ez esetenként 180, vagy 192 óra összesen. A decemberi bérszámfejtő lapomon a következő adatok szerepelnek: Foglalkozás jellege 2 Főállású alkalmazott, Osztószám 22, Munkanap 22, Pihenőnap 8, Munkaszüneti nap 1. Kérdéseim a következők: 1. A 12 órás munkaidő miatt a 8 óra felett jár-e nekem túlóra? (A munkarend meghatározása nem szerepel a szerződésemben.) 2. Szombat-vasárnapi, illetve munkaszüneti napon végzett munkavégzésért jár-e pótlék? 3. Mivel az ebédszünetet nem tudom igénybe venni (nem hagyhatom el a munkahelyemet), hogyan kompenzálja ezt a munkáltató? 12 órás munkaidőben mennyi ebédszünet jár? 4. A munka törvénykönyve alapján a teljes munkaidő 174 óra. A munkáltató szerint nekem 191 órát kell dolgoznom. Kinek van igaza? Lehet, hogy a munkáltatóm hozzászámolja a ki nem vett ebédszünetet? Ilyen lehetséges? Ilyet megtehet velem a munkáltató? 5. Az is elhangzott, hogy akiknek életkoruknál fogva sok szabadság jár, abból elvesznek pár napot. Tehet-e ilyet? 6. Mi a helyzet, ha fizetett munkanapok vannak a hónapban. Decemberben is ledolgoztam a 180 órát, de nem kaptam plusz pénzt a fizetett ünnepekre. Köszönöm válaszait!
Szakképzettség és egyszerűsített munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szakképzettség nélküli betanított munkára szakképzett munkát illető minimum órabér vagy szakképzettség nélküli órabér jár? Például a munkavállaló hegesztő végzettségű, de a lakatosmunka egyes fázisait végzi, amit adott munkahelyen tanul meg egy lakatostól. Akkor a munkabére szakkézettséggel járó bér vagy sem? Másik kérdés. Egyszerűsített munkavállaló például reggel 6-tól 3 óráig dolgozik, fél óra étkezési szünete van. Ki kell részére fizetni az étkezési időt is? Vagy a fél óra túlórára jár 50 százalékos túlórapótlék? Túlórapótlék mindenképpen jár? Ha jól emlékszem, akkor alkalmi munka esetén nem jár szabadság. Ha egy munkavállaló havi 2-3 napon végez mezőgazdasági idénymunkát egyszerre 1 napot, akkor egy 50 év feletti, 3 gyermekes munkavállaló részére hogyan jár szabadság? Köszönettel: K.
Tartós kiküldetés alatt szabadság Kérdés
Egyesület munkavállalója Franciaországban két évig tartós kiküldetésben van. A francia munkáltató és az egyesület kapcsolata a vasutas szakszervezetek jogán áll fenn. A munkavállaló az egyesületnél kapja a fizetését. A francia munkáltató az ottani szabályok szerint adta ki a kiküldött munkavállaló szabadságát. Kérdésem: ezen idő alatt a munkavállaló a kiküldő munkáltatójánál is gyűjti a szabadságát, mint ki nem vett szabadság, vagy csak a kint kapott szabadság jár neki?