955 találat a(z) szabadság cimkére

Mennyi szabadság jár gyed/gyes után? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi kérdés tisztázásában: Mennyi szabadság jár a gyedről/gyesről visszatérő dolgozónak, ha a gyermeke 2012. január 29-én született és 2015. januárban szeretne ismét munkába állni? A szülést megelőzően ugyanazon tulajdonosi körbe tartozó biztosítónál és életbiztosítónál 2x4 órás munkaviszonya volt (8-12-ig, majd 12-16-ig dolgozott ugyanannál az asztalnál, de két külön cég volt a munkáltató, biztosító és életbiztosító). A távollét ideje alatt a két cég egy jogutód zrt.-be olvadt. Most csak az egyik négyórás jogviszony után fizetnék ki a szabadságot tekintettel arra, hogy továbbfoglalkoztatni nem tudják/akarják. Véleményünk szerint mindkét négyórás jogviszony után megilleti a szabadság, ebben kérnénk szépen megerősítést, vagy cáfolatot. Szeretném megtudni, hogy jogszabály szerint mi illeti meg ilyen esetben a dolgozót: hány nap szabadság jár a távollét idejére, illetve a megváltott, vagy "ledolgozott" szabadság idejére megilleti-e béren kívüli juttatás? Köszönettel, Bozsik István

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban a témában feltett kérdésemre érkezett szakértői válasz, azonban nem teljeskörűen, így ismét feltenném a kérdéseimet: Hogyan alakul a szabadság a behívásos jogviszony esetén? Van szabadság? Mi alapján? Ha állásidőt nem fizetünk, és az adott hónapban éppen csak 12 órában dolgozott a munkavállaló, akkor csak az erre eső bért fizetem? Munkaidőkeret esetén havonta megfizetem az alapbért, és a keret végén, ha kevesebbet dolgozott, akkor visszaveszem, vagy neki is meg kell kapnia havonta legalább az alapbért? Esedékesség alatt érthetjük, hogy amikor többlet munka merül fel, amit a főállású dolgozók nem bírnak ellátni? Várom a válaszukat.

Így változtak januártól a munkajogi szabályok Cikk

Január 1-jétől több ponton módosult a munka törvénykönyve. A módosítások kedvező változásokat hoztak a szabadságra, a részmunkaidőre vonatkozó szabályokban, ellenben a munkavállalók alárendelt pozíciója nem változott.

Idöarányos szabadság, felmentési időre juttatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. dolgozója harmadik gyerekével volt gyesen. Mivel lejárt a 3 év, így 2015. január 20-án jönne vissza dolgozni. A kft. nem tudja alkalmazni, ezért felmond neki a munkába állás napjával úgy, hogy kiveszi az bentmaradt szabadságát, és a felmondási idő felére felmenti a cég a munkavégzés alól. A munkaviszonya így 2015. 03. 16-ával szűnik meg. Kérdéseink: 1. Mivel a gyerekek 8, 5 és 3 évesek, így a dolgozónak járó 7 nap pótszabadságot kell-e arányosítani (úgy, mint a 2015. évre járó időarányos szabadságát 2015. 01. 20-2015. 03. 16.között)? 2. A kft. Erzsébet-utalványt biztosít havonta minden dolgozójának. A felmondási idő első felében a szabadságát veszi ki a dolgozó, így erre az időszakra jár neki az utalvány. A felmondási idő második feléről viszont fel van mentve a dolgozó, így erre az időszakra jár-e neki az utalvány? Ha nem jár neki a felmentési időre, attól még a cég dönthet úgy, hogy mégis biztosít a részére Erzsébet-utalványt? Válaszukat előre is köszönöm.

Gyesről táppénzre veszélyeztetett terhesként Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét: 1999. szeptembere óta pedagógusként dolgozom. 2012. január közepétől veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen voltam 2012 áprilisáig, a szülésig. Tgyást a szülés időpontjától vettem igénybe, majd 2014 áprilisáig gyedben részesültem. Azóta gyesen vagyok. Jelenleg ismét veszélyeztetett terhes vagyok, várhatóan 2015 júniusában fogok szülni. Érdekelne – elsősorban anyagi szempontból –, hogy igényelhetek-e táppénzt a szülés idejéig terjedő időszakra? Ha igen, annak az összegét miből számítják? Jelenleg a KLIK a munkáltatóm, és mióta az első gyermekemmel itthon vagyok, emelkedett az illetményem. Ez befolyásolja-e a számítás alapját? Érdeklődöm továbbá, hogy, ha táppénzben részesülhetek erre az időszakra, akkor járhat-e az a későbbiekben számomra bármilyen hátránnyal? Például vonatkozik-e rám továbbra is a felmondás elleni védelem? Illetve a születendő gyermek után járó tgyás, gyed számításának alapja változik-e? Ha az előbbi út nem járható, a másik variáció szerint a gyes 2015 áprilisában lejár, de a szülésig 2,5 hónap hátra van. Ebben az esetben mi számomra a kedvezőbb, a táppénz igénylése, vagy a felhalmozódott szabadság kivétele? Ezekben az esetekben mi a tgyás és gyed számításának alapja? Köszönöm megtisztelő válaszát!

Folyamatos munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértők! Gépkocsivezetők folyamatos munkarendben dolgoznak, és ezért túlórapótlék-átalányt kapnak. Ebben az esetben lehet nekik szombat-vasárnapra szabadságot beírni? Válaszukat előre is köszönöm!

Ki nem vett szabadság Kérdés

Tisztelt Adózóna! A következő kérdésben kérem a segítségüket: az adott évben ki nem vett szabadságokat a munkavállaló hogyan viheti át a következő évre?

Szabadság Kérdés

Kedves Szakértő ! A következő kérdéssel fordulok Önhöz: az új Mt. szerint már nincs mód szabadság visszavonására, ha a munkavállaló többet vett ki, mint amennyi időarányosan járt volna neki. De mi van akkor, ha egy dolgozó belép év közben, 1-2 hónap próbaidőt követően elmegy 2 hét szabadságra, majd ha visszajön, felmond. Akkor neki tényleg ki kell fizetnünk 10 nap szabadságot a 2-4 nappal szemben, és nem áll módunkban visszavonni tőle? Ez kicsit furcsa. Így akkor egy munkavállaló, ha több jogviszonya is van egy évben, akár több napot is lehet szabadságon, mint amennyi jár neki (alap+pót)?! Illetve egy másik kérdés, ti hogyan számfejtenétek azt a jelenléti ívet, amihez nincs szabadság jóváhagyva és feltüntetve sem, csak üresek a le nem dolgozott napok!? Ha szigorú lennék, fizetés nélküli szabadságnak/igazolatlan távollétnek számfejteném, de emiatt a biztosítási jogviszony fennállása alatt az első naptól szünetelne a jogviszony. Ezt a T1041-en kell jelenteni, és a magánszemély egészségügyi szolgáltatási járulék fizetésre is kötelezett. Viszont a jelenléti ívek hó végi beérkezése miatt az is elképzelhető, hogy határidőn túl jelenteném le a szünetelés kezdetét. Más megoldás nincs? Előre is köszönöm a segítséget! Tóth Tünde

Szabadság részmunkaidő esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az általunk könyvelt cégnél egy dolgozó részmunkaidőben, heti 10 órában dolgozik, ráadásul kötetlen munkaidőben, ő osztja be a munkaidejét. Érdeklődni szeretnék, hogy ilyen esetben hogyan történik a szabadságok kiadása? Másik kérdésünk, hogy kötetlen munkaidő alkalmazható-e tanári munkakör esetén? Válaszát előre is köszönjük!

Polgármester szabadságának mértéke Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy 2014. 10. 12. napját követően a polgármesterek és alpolgármesterek szabadságának a mértéke mekkora, és ez hol van szabályozva?

Szabadság kiszámítása gyes után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni gyesről visszatérő anyuka szabadságának kiszámításához, mivel négy év óta változott a törvény. Alkalmazott (született 1978.09.03.) 2011-ben veszélyezettet terhes április 2-átől december 5-éig táppénzben részesült. Szült 2011. december 5-én, igénybe vette a gyás-t, gyedet, gyest 2014. december 5-étől kéri a szabadság kiadását. 2011-ben 5 nap szabadságot vett ki.

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olvastam cikküket a behívásos jogviszonnyal kapcsolatban és az lenne a kérdésem, hogy jól értelmeztem-e az olvasottakat, vagyis, hogy ilyen esetben, amikor dolgozik a munkavállaló állásidőt sem kell fizetni? A szabadsága hogyan alakul egy ilyen munkavállalónak? Például egy rugógyárban vannak olyan munkák, amelyek alkalomszerűen merülnek fel, vagy ha több a munka akkor tudnák ezeket az embereket alkalmazni - erre nyújthat megoldást a behívásos jogviszony? Takarítócégben a helyettes takarítókat lehet így alkalmazni? Válaszukat előre is köszönöm!

Szabadság kiadása Kérdés

Egy dolgozó 16 nap alapszabadsággal és 10 nap pótszabadsággal rendelkezik. 2014.04.08-2014.11.23. időszakban betegszabadságon, illetve táppénzen volt. Szabadságát ki szeretném adni. Megtehetem-e, hogy 2015. I. negyedévében adom ki részére a szabadságot, vagy még ebben az évben ki kell adni az alapszabadságot, illetve meg kell kezdeni a szabadság kiadását ? Köszönöm

Felmond a munkáltató Kérdés

Tisztelt Cím ! Cégünk létszámcsökkentés miatt felmondott az egyik dolgozónak. A dolgozó az Mt.70. § (1) bekezdése alapján a felmondási idő feléről a munkavégzés alól felmentésre kerül 2014.12.31-ével, a munkaviszony megszűnésének napja pedig 2015.02.08-a lesz (a dolgozó 4 havi végkielégítésre is jogosult). Kérdéseink: 1. Mivel az utolsó munkában töltött nap 2014.12.30-a lesz, így ezzel a nappal ki kell fizetni egyösszegben a dolgozó összes járandóságát (2014.12. havi bér, 2014. évi ki nem vett szabadság, felmondási időre járó bér, végkielégítés összege)? 2. Mivel a munkaviszonya csak 2015.02.08-al szűnik meg, így ki kell-e fizetni a 2015.01.01-2015.02.08-ra járó időarányos szabadságát is? 3. A 2014.12.31-gyel kifizetett teljes összeget be kell vallani a 1408-as bevalláson 2014.12. hóra, így a dolgozónak is mind 2014. évi jövedelme lesz? A számvitelbe viszont kell-e időbeli elhatárolásként könyvelni a 2015.01.01-02.08. közötti időszakra kifizetett munkabért és járulékait, illetve a 4 havi végkielégítés összege is a 2015. évet terheli ? Válaszukat előre is köszönjük.

Munkaidőkeret elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kereskedelmi tevékenységet ellátó ügyfelünk szeretne áttérni négyhavi munkaidőkeretes foglalkoztatásra. Munkaidő beosztása két műszak: 08-20 és 20-08-ig. Havidíjas besorolás van. Jól gondolom, hogy a havi elszámoláskor az alapbéren felül ki kell fizetni az éjszakai pótlékot, a beosztás szerint vasárnap dolgozóknak az 50 % bérpótlékot és rendkívüli munkavégzés (berendelés) esetén (nem ad másik szabadnapot), a 100 % bérpótlékot, valamint a munkaszüneti napra beosztott munkavállalónak 100 % bérpótlékot? A 4. hónap végén az összesítés alapján a túlmunkára 50 % bérpótlékot kell fizetni. A havonta normál munkarend alapján járó összes pihenőnapot is meg kell kapnia? Tehát novemberben összesen járna neki 10 pihenőnap? Köszönettel: Minima Kalkula Bt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink