955 találat a(z) szabadság cimkére
Szabadság kiadása részmunkaidős dolgozónak Kérdés
T. Szakértő! Egy újonnan felvett dolgozónk részmunkaidőben heti 20 órában dolgozik az alábbi munkarendben: Hétfő: 8 óra Kedd: pihenőnap Szerda: 8 óra Csütörtök: pihenőnap Péntek: 4 óra. A szabadságot napokban tartjuk nyilván. Az szeretném megkérdezni, hogy hány nap szabadságot kell kiadni az alábbi esetekben: csak hétfői napra kér szabadságot, hétfőre és szerdára kér szabadságot, hétfőre és péntekre kér szabadságot, illetve csak péntekre kér szabadságot? Köszönöm!
Sokat bukhat, ha erre nem figyel, mielőtt munkába áll Cikk
Kellemetlen meglepetések sorát lehet megelőzni azzal, ha a munkáltatók és a munkavállalók a két fél kölcsönös megállapodása alapján írásban megkötött szerződésben pontosan rögzítik a munkavégzés egyes szabályait, annak díjazását. A gyakorlatban azonban sok esetben jellemző, hogy a munkavállalóknak nincs beleszólásuk a szerződés tartalmába, sőt, sok esetben nem is kötnek velük írásbeli szerződést. Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen fontos munkajogi szabályokkal érdemes tisztában lenniük a munkáltatóknak és a munkavállalóknak.
Munkajog Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló anyuka első gyermekével 2014. 11. 11-éig gyeden, majd utána gyesen lesz. Anyuka 2014. 09. hónapban ismét szült. A gyed ellátás mellett, a második gyermekére tekintettel igényelte a terhességi gyermekágyi segélyt is. Kérdésem, hogy a második gyermekére tekintettel ismételten jogosult lesz rendes szabadságra a szülési szabadság és a gyed 6 hónapjáig? A 1408M-08 lapján munkabérrel ellátatlansághoz a párhuzamos ellátásnál melyik jogcímet írjuk majd be havonta? További kérdésem, hogy a veszélyeztetett terhesség miatt táppénzen lévő kismamának sem jár a szabadság a 30.napot meghaladó időre? Válaszát előre is köszönöm!
Egyszerűsített foglalkoztatás: ezeket a szabályokat muszáj betartani Cikk
Egyre nagyobb népszerűségnek örvend a munkáltatók körében az egyszerűsített foglalkoztatás. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, milyen munkajogi szabályokkal kell tisztában lenni ennél a foglalkoztatási formánál.
Gyesről visszatérőnek szabadságkiadás több gyermek esetén? Kérdés
Tisztelt Cím! A munkáltató egy munkavállalója első gyermeke születésekor fizetés nélküli szabadságot vett igénybe és tgyást, ezt követően gyedet, majd gyest igényelt. Még le sem járt a gyes, miközben megszületett a második gyermeke. A fizetés nélküli szabadság tovább folytatódott és a munkavállaló ismét igénybe vette a fenti ellátásokat. 2014. novemberében azonban lejár a gyed a második gyermek után és visszajönne dolgozni. Pontosabban ki szeretne lépni miután megkapta a fizetett szabadságát. Kérdés, hogy 2014. novemberben (az első fizetés nélküli szabadság kezdete: 2009. április) a második gyermek után is jár a fizetett szabadság pénzbeli kifizetése, ha a munkavállaló felmond? S ha három gyermekről lenne szó?
Felmondana gyeden, gyesen lévő dolgozójának? Tilalmak és lehetőségek Cikk
Leginkább kisebb cégeknél fordul elő, hogy pénzügyi nehézségekbe ütközik a gyes mellett munkájához visszatérő kismama foglalkoztatása, illetve szabadságának kiadása. Milyen védelem illeti meg a kismamát, mit tehet a munkáltató? Olvasóink kérdéseire dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Munkajogi jogutódlás Kérdés
Két gazdasági társaság szolgáltatói szerződést kötött egymással, a feladat elvégzéséhez a megrendelő cég dolgozói átadásra kerülnek. A szerződés rendelkezése szerint munkajogi jogutódlás történik és az Mt. 36. § 1. bek. szerint kell eljárni.Szeretném a tájékoztatásukat kérni, hogy ebben az esetben valóban munkajogi jogutódlás történik, és hogyan kell helyesen eljárni a T1041-es bejelentőn a ki- és bejelentéseket érintően mind a két cég esetében, a szabadságok kiadásában?
Gyed után szabadság-munkahelyváltás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném a segítségét. Anyuka 2014. 06. 01-jén munkába áll. Felhalmozott szabadságát kiveszi, valamint a 2014. 06.01-jétől 2014. 09. 30-áig, időarányosan járó szabadságát is, mivel 2014. 09. 30-ai dátummal másik munkahelyre megy dolgozni. A 2014. évi időarányos szabadsága számításaink szerint 10 nap. 31 éves, 3 gyermeke van. Az új munkahelyén járó időarányos szabadságnál elbizonytalanodtunk a gyermekek után járó szabadságok számát illetően. Jár neki gyermekek után a 7 nap? Vagy arányosítani szükséges? Hány nap szabadság jár neki az új munkahelyén? Válaszát köszönöm.
Több szabadságot adott ki a munkáltató a munkavállalónak Kérdés
Egy munkáltató két nappal több szabadságot adott ki a munkavállalónak, de munkaviszonya nem szűnt meg. Van-e valamilyen retorzió a munkáltatóval, vagy a munkavállalóval szemben?
Túlvont szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy alkalmazott leszámol, és túlvette a szabadságát, akkor a túlvont szabadságot vissza kell vonni a bérből? Olvastam egy korábbi (2013. 03. havi) választ itt ebben a témában, a (nem biztos, hogy az Öné) szakértői válasz lényege az volt, hogy a helyzet még kiforratlan. Tudna erre most már több mint egy év elteltével pontosabb választ adni?
Munkaidőkeret elszámolása Kérdés
Tisztelt dr.Hajdu-Dudás Mária! A következő kérdésben szeretném a segítségét kérni. Hogyan állapítom meg a 3 havi munkaidőkeretben meghatározott túlórák számát? Például: ha a munkaidőkeret az első hónapban 184 óra, és ledolgozva 220 óra van, akkor a különbözet a túlóra? Vagy a heti 48 óra fölötti rész lesz a túlóra? Vagy meg kell várjam a 3. hónap végét, összesítem a ledolgozott órákat, és akkor fogom látni a plusz többlet órákat? Ezek lesznek a túlórák? Hogyan határozható meg, hogy 50 százalékos vagy 100 százalékos bérpótlékkal kell kifizetni? Az engedélyezett fizetett távollét, például szabadság, beleszámít a munkaidő keret óráiba, és figyelembe kell venni ledolgozott óraként? Akkor hogyan vesznek ki szabadságot azok a munkavállalók, akik ilyen módon vannak foglalkoztatva? Várom szíves segítségét, őszinte köszönettel Jakab Tímea
3 hónapos határozott idejű munkaszerződés és a szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Lányom vízimentő egy strandon. Három hónapra kötött vele munkaszerződést az önkormányzat. A minimálbért kapja. Esős, hideg időben nem nyit ki a strand - ez mindig nyitás előtt dől el - tehát rendelkezésre kell állni. Ezekre a napokra szabadságot írnak ki. A szabadság elfogyott, mi lesz ezután? Nem kapnak fizetést? Mennyi fizetés jár, ha csak rendelkezésre állt? Köszönettel várom válaszukat. Üdvözlettel.
Szabadság alatt használt cégautó költségeinek elszámolása Cikk
Elszámolható-e a szabadság alatt használt cégautó költsége? Belső szabályzat segítheti-e az ebből fakadó adóviták elkerülését? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Szakmai gyakorlat Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kérni. Egy felsőfokú képzéshez kötelező, 6 hetet meghaladó szakmai gyakorlat (heti bér a minimálbér 15 százaléka) esetén, ha jól tudom, a minimálbér alatt adó- és járulékmentes a kifizetett összeg. Az Mt. szerint jár a szabadság is, de a gyakorlat végén milyen igazolást adunk ki neki? Mt. szerint munkaviszony, de tb szerint nem jogviszony, hisz nincs járulékfizetés, akkor nem is kell neki kiállítani tb-kiskönyvet? Az szja-bevallásban fel kell-e majd tüntetnie a tanulónak az így megszerzett jövedelmet, ha az nem szja-köteles? Válaszát előre is köszönöm!
Szabadság gyes után Kérdés
Egy anyuka a gyermek 3. életéve betöltésekor nem kíván visszajönni dolgozni, munkaviszonyát közös megegyezéssel megszüntetik. Szeretném megkérdezni, hogy a következő jogviszonyok alapján mennyi szabadságot kell részére kifizetni? Az anyuka 1985-ben született. 2011. 03. 22-től 2011. 06. 21-éig táppénzen volt, majd 2011. 06. 22.-2011. 12. 06-ig tgyáson, a gyermek 2011. 07. 15-én született. 2011. 12. 07- 2013. 07. 15-ig gyeden, majd 2013. 07. 16-2014. 07. 15-éig gyesen volt. 2011-ben szabadságot nem vett igénybe. Várom szíves válaszukat, köszönettel.