982 találat a(z) szabadság cimkére
Gyes szabadság
Kérdés
2014. december hónapban egy pár 3 éves gyermeket fogadott őrőkbe. Az őrökbefogadó anya 6 hónap gyest kapott, ami 2015. 06. 11-én jár le. Erre az időszakra megilleti-e a szabadsága plusz a gyermek utáni szabadság? Köszönöm.
Szabadság kiadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Május 01-jével egy munkavállalót foglalkoztatunk, havi 12 órában, (heti 3 óra), foglalkozási viszonya részmunkaidős munkaviszony, többes jogviszony. Foglalkoztatását kötetlen munkarendben gondoltuk. Ha a teljes munkaidőre jutó éves, arányosított alapszabadsága 13, életkor utáni 7 nap, hogyan számolom ki a heti 3 órában foglalkoztatott munkavállalónak járó szabadságot? Válaszukat előre is köszönöm.
Szabadság és táppénz két munkaviszonyban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretnék segítséget kérni, hogy, ha a dolgozónknak kettő munkaviszonya van, akkor ugyebár mindkét jogviszonyban jár a szabadság és a táppénz. Egyszerre, ha jól gondolom, illetve, ha az egyik helyen szabadságon vagy táppénzen van, akkor a másik helyen is azon kell lennie, nem külön kezelendők. Nem lehet az egyik helyen szabadságon, a másik helyen pedig addig dolgozik. Segítségét előre is köszönöm!
Ki nem vett szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alkalmazottnak 2014. évről nem adtak ki 2 nap szabadságát. (20+7+4 nap jár az évek, illetve a gyermekek után.) Január közepén kivett 5 napot (2 nap 2014. évi, 3 nap 2015. évi). Kell-e az áthozott szabadságról valami megállapodás a dolgozóval, vagy egyáltalán hogyan kell eljárni ilyen esetben? Köszönettel: Sz.M.
Szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. heti 20 órában jelentette be az alkalmazottját. Most a felek közös megegyezéssel a munkaviszonyt megszüntetik. Mennyi szabadság jár a dolgozónak? A munkáltató véleménye az, hogy az 50 éves alkalmazottnak nem évi 30 nap, hanem évi 15 nap jár, mivel a munkavállaló csak részmunkaidőben dolgozik. Kell-e ebben az esetben felmondási időt is figyelembe venni? A dolgozó 2011. 08. 11-től dolgozik a bt.-ben. Válaszát köszönöm.
Életkor után járó pótszabadság kiadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném az alábbi kérdés megválaszolásában a segítségét: Az Mt. nem írja elő, hogy a szabadság kiadása során azt elsősorban alapszabadság vagy az életkor szerinti pótszabadság terhére kell, hogy elszámolja a munkáltató. A 2014. január 1-jétől hatályos szabályozás szerint a munkáltató – a felek naptári évre kötött megállapodása alapján – az életkorhoz kötött pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adja ki, tehát a tárgyévben fennmaradó pótszabadságot a munkavállaló átviheti. Amennyiben a munkáltató és a munkavállaló között született ilyen megállapodás, bérszámfejtés során milyen arányban kell a szabadságokat kiadni? Ha először az alapszabadságot kell kimeríteni, a munkavállalók többségénél nagy valószínűséggel az év végén mindig lesz átvihető pótszabadság. Milyen megoldás jogszerű? Segítségét előre is köszönöm!
Szabadságengedély
Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következő kérdéssel fordulok Önökhöz: a szabadság-nyilvántartás vezetése elegendő szabadságigénylés formanyomtatványon, illetve szabadságkartonon? Vagy szükséges és kötelező szabadságengedély-tömbben is vezetni? Előre is köszönöm válaszát.
Behívásos munkaviszony – szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Behívásos munkaviszony esetében ismereteim szerint maximum 4 hónapos időkeretet lehet alkalmazni. A munkaidőkeret végéig a munkáltató a munkavállalót azért nem osztotta be munkavégzésre kellő óraszámban, mert a munkavállaló ezen időkereten belül betegállományba ment. Kérdésem, hogy ilyen esetben ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a munkaidőkeretből a munkaszerződés szerinti napi munkaidő függvényében ki nem adott időre eső távolléti díjat a munkavállaló részére? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Részmunkaidős szabadságának arányosítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Asszisztenst alkalmazunk heti 4 napon keresztül, naponta 1,5 órában. A szabadságát arányosítani kell-e a tényleges munkaidőhöz ,és hogyan? Hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön dolgozik, így a kiadott napok száma 4, vagy 5 nap egy héten? Dr. Kohut László
Nevelőszülő gyermek után járó szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nevelőszülő házastársát megilleti-e a nevelt gyermekek után járó pótszabadság?
Gyes után járó szabadság kiszámítása
Kérdés
A következőben kérek segítséget: alkalmazottunk 2009.07.09. napján szült. 01.01. fiz. ünnep, 01.02.06 szabadság, utána táppénzen volt a szülés napjáig. A három év 2012.07.09-én lejárt, de a gyermek betegségére tekintettel meghosszabították, és ennek 2014.08.31. napjával lett vége. 2014. szeptember 1. napjától újra munkaképes. Megerősítést kérünk a szabadsága kiszámításához. Alkalmazottunk 1980.12.27-én született. Ez a második szülése volt, a gyerekek utáni pótszabadságot 2012. évtől részére figyelembe vettük. Kérem segítségüket és várom mielőbbi válaszukat.. Köszönettel Gaál Jenőné
Gyesről visszatérő pedagógusnak járó szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, mennyi szabadság jár a gyesről visszatérő óvodapedagógusnak. A munkavállaló születési ideje 1984. Tgyás kezdete 2013. 01. 04., vége 2013. 06. 21. A gyed kezdete 2013. 06. 22., vége 2015. 02. 06. Jelenleg gyeden van. A munkába állás (tényleges) tervezett időpontja 2015.09.01.
Mennyi szabadság jár gyed/gyes után?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni az alábbi kérdés tisztázásában: Mennyi szabadság jár a gyedről/gyesről visszatérő dolgozónak, ha a gyermeke 2012. január 29-én született és 2015. januárban szeretne ismét munkába állni? A szülést megelőzően ugyanazon tulajdonosi körbe tartozó biztosítónál és életbiztosítónál 2x4 órás munkaviszonya volt (8-12-ig, majd 12-16-ig dolgozott ugyanannál az asztalnál, de két külön cég volt a munkáltató, biztosító és életbiztosító). A távollét ideje alatt a két cég egy jogutód zrt.-be olvadt. Most csak az egyik négyórás jogviszony után fizetnék ki a szabadságot tekintettel arra, hogy továbbfoglalkoztatni nem tudják/akarják. Véleményünk szerint mindkét négyórás jogviszony után megilleti a szabadság, ebben kérnénk szépen megerősítést, vagy cáfolatot. Szeretném megtudni, hogy jogszabály szerint mi illeti meg ilyen esetben a dolgozót: hány nap szabadság jár a távollét idejére, illetve a megváltott, vagy "ledolgozott" szabadság idejére megilleti-e béren kívüli juttatás? Köszönettel, Bozsik István
Behívásos munkaviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban a témában feltett kérdésemre érkezett szakértői válasz, azonban nem teljeskörűen, így ismét feltenném a kérdéseimet: Hogyan alakul a szabadság a behívásos jogviszony esetén? Van szabadság? Mi alapján? Ha állásidőt nem fizetünk, és az adott hónapban éppen csak 12 órában dolgozott a munkavállaló, akkor csak az erre eső bért fizetem? Munkaidőkeret esetén havonta megfizetem az alapbért, és a keret végén, ha kevesebbet dolgozott, akkor visszaveszem, vagy neki is meg kell kapnia havonta legalább az alapbért? Esedékesség alatt érthetjük, hogy amikor többlet munka merül fel, amit a főállású dolgozók nem bírnak ellátni? Várom a válaszukat.
Így változtak januártól a munkajogi szabályok
Cikk
Január 1-jétől több ponton módosult a munka törvénykönyve. A módosítások kedvező változásokat hoztak a szabadságra, a részmunkaidőre vonatkozó szabályokban, ellenben a munkavállalók alárendelt pozíciója nem változott.

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...