955 találat a(z) szabadság cimkére
Új szabályok a szabadság kiadásában! Jogszabályt sérthet, ha nem figyel! Cikk
A Munka törvénykönyvének (Mt.) januári módosítása szerint megszűnt az a lehetőség, hogy az alapszabadság és az életkor után járó pótszabadság összegének harmada a felek közti megállapodással átvihető a következő évre. Idén erre már csupán az életkor szerinti pótszabadság (kortól függően 1-10 nap) esetében van lehetőség, igaz, ott teljes mértékben. A Trenkwalder Kft. tapasztalatai szerint főként a kisebb cégek vannak elmaradva a szabadságok időarányos kiadásával, aminek pótlása az év végén okozhat majd kisebb-nagyobb fennakadásokat.
Szabadság Kérdés
Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Segítségét szeretném kérni én is az egyik dolgozónk szabadságának az ügyében. Fenntartóváltás történt 2012.09.01-jével, a bennmaradt szabadságát (25 nap) az előző munkáltató kifizeti, s nekünk most 2012.09.01-jétől kellene számolni mostanáig, mert 2014.09.01-jétől jönne vissza a pedagógusunk dolgozni. Dolgozónk 1984-ben, gyermeke 2012.01.06-án született, nem tudom, esetleg milyen adat kellene még, mert nekünk csak 2012.09.01-jétől kell néznünk. Segítségét előre köszönjük!
Bérszámfejtés Kérdés
Tisztelt Szakértők! Munkajogi kérdésben kérnénk a segítségüket. Kétműszakos munkarendben dolgozó munkavállaló esetében a szabadságra és betegszabadságra jutó jövedelmet részletesen hogyan kell kiszámolni? Kell-e bérpótlékot elszámolni ezen időszakokra? Tisztelettel: Csont István
A szabadság mértéke, kiadása próbaidő, felmondás és leállás alatt Cikk
Kit, hány nap szabadság illet meg? Ki dönthet a szabadság időpontjáról? Hogyan adható ki a szabadság próbaidő, felmondás, keresőképtelenség, illetve leállás idején? Összefoglaltuk.
Gépjárművezető kötetlen munkaideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk két sofőrt alkalmaz tehergépjármű vezetésére, akik külföldön is teljesítenek munkát. A munkáltató nem kívánja megszabni a munkaidő kezdetét, végét, hanem a sofőrökre bízza a munka elvégzésének idejét, csak azt határozza meg, hogy A-ból B-be mikorra kell eljutnia az árunak. Tachográf szerint előfordul, hogy éjszaka vezetnek, illetve kevesebb a pihenőidejük a munka törvénykönyvében előírtnál. Mivel kötetlen a munkaidejük, ezért csak a szabadságról vezet nyilvántartást a munkáltató. Helyesen jár-e el, ha kötetlen munkaidőt alkalmaz, és a munkaszerződésben meghatározott alapbért fizeti ki? Egy esetleges munkaügyi ellenőrzésnél a jelenléti íven kívül elkérhetik a menetlevelet, illetve a tachográfot is?
Gyed szabadság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmazottunk 2010. 12. 02-től táppénzen volt a terhességgel összefüggésben 2011. 06. 15-ig. Szült: 2011.06.16-án. Szülési szabadság 2011. 06. 16-tól 2011. 11. 30-ig, 2011. 12. 01-től gyed. Kérdésem, hogy a szülés évében a táppénz idejére jár-e szabadság, illetve a gyed idejére hat hónapra vagy egy évre jár a szabadság? Köszönöm szépen.
Szabadságmegváltás kifizetése Kérdés
Tisztelt Adózóna Szerkesztősége! Kft. ügyvezető igazgatója – aki egyben tulajdonostárs is, és több éve munkaviszonyban is áll a kft.-nél – az évente járó szabadságát csak részben vette ki. Ezért erre az évre összegyűlt 140 nap szabadsága. Kérdésem: Munkaviszony megszűnése esetén szabadságmegváltás címén mind a 140 napot ki kell fizetni részére? Nagyon köszönöm válaszukat.
Hallgatói munkaszerződéssel kapcsolatos kérdések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy hallgatói munkaszerződéssel foglalkoztatott hallgató esetében, mivel a munkaviszonyra vonatkozó szabályokat kell alkalmazni, a gyakorlati idő tartamára időarányos fizetett szabadság is jár? Másik kérdésem, hogy szakképzési hozzájárulásból 2014-ben a hallgatók szakmai gyakorlatát biztosító munkáltatók kétféle norma alapján igényelhetnek vissza "támogatást"? A NAV oldalán olvastam, hogy a 2012 szeptemberét megelőzően kezdődő hallgatói jogviszonyok esetében a 3485 forintos csökkentő tételt kell alkalmazni. Az ezt követően indult képzéseknél levonható a napi 4530 Ft?
Mikor, mennyi a távolléti díj? Táblázatos összefoglaló Cikk
Szabadság, betegszabadság, végkielégítés, elmaradt jövedelem miatti kártérítés: mind olyan eset, amikor a (volt) dolgozót távolléti díj illeti meg. De előfordulhat, hogy a munkavállaló nem kapja, hanem ő fizeti a távolléti díjat. Összefoglaltuk a távolléti díj fizetésének, időtartamának és mértékének szabályait.
Nem akar munkaügyi bírságot fizetni? Ezt kell tudni a nyilvántartásokról Cikk
Milyen az a jelenléti ív, munkaidő-nyilvántartás, amelyet, ha vezetek, biztosan elkerülhető a munkaügyi bírság? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Bennragadt és ki nem fizetett szabadságok miatt követel vizsgálatot a szakszervezet Cikk
Vizsgálatot követel, és ha szükséges jogi lépéseket kezdeményez a szakszervezet a Szegedi Közlekedési Társaságnál a szerintük eltűnt szabadságok és az arra beállított, de ki nem fizetett pénz ügyében – közölte a Belföldi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezete (BTDSZ) az MTI-vel.
Hozzátartozó halála miatti rendkívüli szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, hogy hozzátartozó halála miatt hány nap szabadság adható a munkavállalónak? Ha van ilyen szabályozás, akkor azt hol találom? Köszönöm! Turcsányi Katalin
Egyszerűsített foglalkoztatás a gyakorlatban Kérdés
Egy cég főtevékenysége (alaptevékenysége) közúti áruszállítás. Alkalmi munkavállaló gépjárművezetőként történő foglalkoztatására van-e lehetősége? Elszámolható-e például egy napra 4 óra munkavégzés esetén (órabér alkalmazásával) például 2 000 forint munkabér (a minimálbér 1 napra jutó összegének 85 %-ánál alacsonyabb összeg)? A járművezető vasárnapi munkavégzése esetén kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? Egy szakmai cikkben olvastam, hogy alkalmi foglalkoztatás esetén is jár a szabadság időarányos része. Ha igen, hogyan történik az elszámolása?
Munkaidő és szabadság készenléti munkakörben Cikk
Készenléti jellegű munkakör esetén mennyi lehet a napi munkaidő, miként kell kiadni a pihenőidőt és a szabadságot? Olvasónk kérdésére dr.Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.
Szabadság számfejtése bérpótlékos dolgozónál Kérdés
A dolgozó havi besorolás szerint bruttó bére 118 000 forint, napi munkaideje 12 óra. Pótlékot is kap (30 százalékosat, 96 órára). 1 nap szabadságot vesz ki. Január hóban ledolgozott 14 napot, az 168 óra, 1 nap szabadság 12 óra, az összesen 180 óra. Ebben az esetben a dolgozó nagyon rosszul jár, mert a törvény szerint az osztószám 174. Ha a szabadságot 8 órában veszem - ami szerintem nem jó, mert a szabadság napján beosztása szerint 12 órát dolgozna -, akkor megkapná a 118 000 forint bruttó fizetését. Nem tudom, hogyan csináljam a számfejtést, hogy a törvényt se sértsem meg, de a dolgozó is megkapja a rendes fizetését. Tehát van egy havi bruttó bér, amihez kapcsolódik egy 12 órás munkaidő. Köszönöm a segitségüket.