hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Munkaügyi ellenőrzések jönnek, célkeresztben a szabadságkiadás

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkaügyi felügyelet éves ellenőrzési tervében őszre esik a szabadság kiadására vonatkozó szabályok betartásának vizsgálata. Érdemes tehát különös figyelmet fordítani arra, hogy munkáltatók kiadják a dolgozókat adott évben megillető szabadságot, ha pedig ez teljes mértékben nem lehetséges, arról a munkavállalóval jogszerűen megállapodjanak.

Cikkünkben  a szabadság kiadásával kapcsolatos legfontosabb gyakorlati kérdéseket vesszük végig. Ennek keretében az alapok ismertetését (szabadság keletkezésének jogcímei, szabadság mértéke stb.) mellőzzük.

A szabadság kiadását a munkáltatónak előre meg kell terveznie

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 122. paragrafusának (1) bekezdése alapján a szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatását követően – a munkáltató adja ki. A szabadságot ráadásul fő szabályként az esedékesség évében kell kiadni. A munkáltató kötelezettsége tehát az is, hogy figyelemmel kísérje, a munkavállaló igénybe veszi-e az éves szabadságát. A munkáltatónak tehát körültekintően kell terveznie szem előtt tartva azt, hogy a szabadság következő évre történő áttolása kivételes körülmények között lehetséges.

Ez a fajta gondos tervezés azért is fontos, hiszen munkaügyi ellenőrzés keretében sem lehet majd arra hivatkozni, hogy a munkavállaló a szabadság kiadását nem kérte, vagy arról az adott időszakban lemondott, ahogyan arra – tapasztalatok szerint – az eljárások folyamán hivatkozni szoktak a munkáltatók. Ahogyan az a munkavédelmi kötelezettségekre is érvényes, a munkáltató a fennálló kötelezettségeit pénzben sem válthatja meg.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből egyebek mellett megtudhatja, mikor lehet átvinni az éves szabadságot 2017-re, milyen szabályokat kell betartani kötetlen munkarend esetén, és mi a teendő órabéres dolgozók esetén?

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cafeteria

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Globális minimumadó 2024-re

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink