982 találat a(z) szabadság cimkére
Szabadság kiadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy annak a munkavállalónak miként kell kiadni a szabadságot, akit heti 6 órában foglalkoztatnak? Tudjuk, hogy a szabadság nem függ az óraszámtól, de az esetében szinte minden nap szabadság lenne. Ha valakinek 21 nap jár egy évben, és tegyük fel, hogy napi 2 órában dolgozik, akkor neki 42 óra szabadság jár, és a beosztása szerint kiadjuk. De a jelen esetben napra bontott óraszám nem állapítható meg, így nem tudjuk, hogy a 21 nap miként adható ki? Vagy kiadjuk azokra a napokra, amikor nem dolgozik, de akkor hány órát számolunk el azokra a napokra? 8 órát? Keresete bruttó 60 000 forint. 24 órát dolgozik egy hónapban vagy 30-at attól függ, hogyan néz ki az adott hónap. Megköszönném, ha levezetnék, mert ez elég kusza számunkra. Válaszukat előre is köszönöm!
Szabadság kiadása részmunkaidős munkavállalónak
Cikk
Sokak számára nem egyértelmű, hogy a részmunkaidős munkavállalók szabadságát miként kell számítani, illetve esetükben mi a szabadság kiadásának rendje.
A munkaidőkeret buktatója: mi lesz a többlet pihenőnappal?
Cikk
Egyre népszerűbb a munkáltatók körében a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás, ellenben hátulütői is lehetnek azoknál, akik nem jól sáfárkodnak a munkaerővel. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám jogi szakértőnk válaszolt.
Gyesről visszatérő szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1989-ben született munkavállaló, 2013. április 15-én gyermeket szült, és 2016. január 1. napjától munkába szeretne állni. 2013. január 1-jétől 2013. április 14-éig táppénzben részesült, tehát 2013-ban az időarányos szabadságát nem vette igénybe. Azt szeretném kérdezni, mennyi szabadság illeti meg a 2016. évre járó szabadságán felül, melyet e munka megkezdése előtt ki lehet, ki kell adni a részére? Tisztelettel: Temesvári Éva
Apa szabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig kell kivennie a neki járó 5 napot (a kicsi november 13-án született), ebben az esetben ez november-december vagy december-január? Valamint egybefüggőnek kell lennie vagy ez nem előírás, csak az, hogy az ő kérésének megfelelően, akár 3 részletben is? Nekem ez eddig egyértelműnek tűnt, de elbizonytalanítottak. Köszönöm a választ!
Átvinné a szabadságát a következő évre? Így van rá lehetősége
Cikk
Mitől függ a szabadságnapok száma, hány nap vihető át a következő évre? Összefoglaltuk, hogy a különböző életszituációkban meddig halasztható a szabadság.
Munka gyed mellett: így lehet részmunkaidőre visszamenni
Cikk
Új munkaviszonyt kell létesíteni, vagy a meglévő szerződést kell módosítani, ha a gyedről visszatérő munkavállaló részmunkaidőben dolgozna, s hogyan történik a szülési szabadság idején felhalmozódott szabadság kiadása? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Szabadság idejére járó távolléti díj kiszámítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Ön segítségét kérem, mert több eltérő véleményt olvastam. Biztonsági őrökről lenne szó. 1 nap munka (24 óra), majd 2 nap szabadnap. Általában 10 munkanap egy hónapban. Hogyan, hány órára számolom a napi szabadságot? Olyan bérelszámolási listát láttam, ahol a szabadság 1 napjára 8 óra figyelembevételével számítják ki a napi bért. Helyes ez? Ha az átlag órabér 700 forint, mennyi az egy napi szabadságra jutó távolléti díj összege? Hány órát veszek figyelembe 1 nap szabadság esetén? Előre is köszönöm a válaszát!
Gyedről visszatérő szabadsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama gyedről térne vissza munkahelyére, ahol korábban napi 8 órás munkaidőben dolgozott. A szülési szabadságot megelőzően fennmaradó, illetve a szülési szabadság, gyed idejére járó szabadságát a tényleges munkavégzés megkezdése előtt kivenné. A munkáltatóval történő megegyezés alapján kezdetben napi 4 órában dolgozna. A bent maradt és az adott időszakban neki járó szabadságnapokra melyik munkabére alapján köteles a munkáltató fizetni: a korábbi, napi 8 órás vagy a visszatérést követő, 4 órás alapján? Kérném, hogy válaszában jogszabályi hivatkozást is szíveskedjen megadni. Köszönettel.
Gyes utáni munkaviszony megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk gyesen van. A gyermek 2016. január 2-án lesz 3 éves. A munkavállaló nem kíván visszajönni hozzánk és mi sem szeretnénk őt foglalkoztatni. Megszüntethető-e a munkaviszonya a gyes alatt vagy 2016. 01 .03-ától közös megegyezéssel? A tgyás plusz 1 év fizetés néküli szabadság idejére járó (ha jól tudom) szabadságát ki lehet-e fizetni egy összegben a munkaviszony utolsó napján? Hogyan kell ilyen esetben helyesen eljárni? Mi történik akkor, ha a dolgozó mond fel a gyes ideje alatt? Üdvözlettel: Sz.M.
Milyen nyilvántartás kell vezetni a munkaidőről?
Kérdés
Az alkalmazottak munkaszerződése napi 8 óra munkaidőről rendelkezik, valamint, hogy ezen munkaidő rugalmasan kezdhető/fejezhető be a munka jellegénél fogva. A szabadságok nyilvántartása megtörténik, de más – például jelenléti ív, egyéb nyilvántartás – vezetése kötelező-e? A cég fuvarozással foglalkozik. Köszönöm.
Temetési szabadsággal kapcsolatos kérdés
Kérdés
Dolgozónk haláleset miatt 2 nap szabadságot kért. Elutasítottuk, mert szerintünk a férjének a nagymamája nem közeli hozzátartozója (ráadásul a férjétől el is vált már). Helyesen jártunk el?Köszönettel: F. E.
Fagyszabadság, szabadság átvitele következő évre
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy építőipari kft.-ről van szó. Azt szeretném megkérdezni, hogy létezik-e még fagyszabadság? A rendes szabadság átvihető-e következő évre? Táppénz alatt felmondhat-e a munkáltató, vagy közös megegyezéssel megszüntethető-e a munkaviszony? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel.
Alkalmi munka végzése saját munkahelyen, főállás esetén
Kérdés
Van egy cég, annak alkalmazottai, s nekik X nap kivehető szabadságuk. Tiltja-e azt jogszabály, hogy az alkalmazott a szabadsága ideje alatt, a saját munkahelyén "alkalmi munkát végezzen" alkalmanként – mert például nincs egy "beugró" dolgozó, aki az ő szabadsága idején például vezeti a tehergépkocsit. Ez nem jelenti azt, hogy az évi, mondjuk 30 nap szabadságát mind a saját munkahelyén tölti, csak más jogviszonyban!
Gyed utáni szabadság, munkaviszony-megszűnés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves segítségét. Egy kismama, aki 1982. 11. 20-án született, gyed alatt meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát, közös megegyezéssel. 2014. 02. 06.-2014. 08. 05-éig táppénzen volt, 2014. 08. 06.-08. 24-éig dolgozott, 2014. 08. 25. - 2015. 02. 08-áig tgyás, majd 2015. 02. 09-étől gyed következett. A munkaviszony-megszűnés napja 2015. október 28. Kérdésem, hogy mennyi szabadság illeti meg? A 2014. évi szabadság kiadásra került. Válaszát előre is köszönöm.