1059 találat a(z) szabadság cimkére

Cikk

Mit tegyen a munkáltató, ha a dolgozó megbetegszik, majd a betegszabadság elteltét követően táppénz helyett szabadság kiadását kéri? Szabadságként vagy keresőképtelen időszakként kell nyilvántartani azt a távolléti időszakot, amikor a munkavállaló – a munkáltató jóváhagyásával – szabadságra ment, azonban ezen időszak alatt beteg lesz?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Évek óta probléma a munkavállalók által kért szabadság kiadása, illetve adminisztrálása. Nagyon sokszor telefonon jelentik be, hogy szabadságot kérnek, az egyéni jelenléti ívre is rávezetik, de a szabadságengedély kiírása nem történik meg, "elfelejtődik". Nagyon sok utánajárást igényel a beszerzése. A munkáltató is megelégelte ezt, és azt az utasítást adta, hogy ha nincs meg a szabadság kiírása, a bérszámfejtés igazolatlan, nem fizetett időként számolja el. Mivel az igazolatlan, nem fizetett napokat a T1041-es nyomtatványon is be kellene jelenteni a munkáltatónak, de a hiányosságok hó végén derülnek ki, késéssel tudja jelenteni a NAV-nak. Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben? Köszönettel várom válaszát.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 06. 27-én létesítettünk határozott idejű (2016. 09. 30-ai lejáratú) munkaviszonyt munkavállalónkkal, betanított munkás munkakörben. Munkavállalónk szeptember 5-én nem jelent meg a munkában. Testvére, aki szintén nálunk dolgozott aznap jelezte, hogy meg kívánja szüntetni munkaviszonyát, kérdésünkre elmondta, nem tud semmit a testvéréről, nem tudja, miért nem jelent meg a munkahelyen. 2016. 09. 06-án kelt levelünkben felszólítottuk munkavállalónkat, hogy igazolja távollétét, illetve vegye fel a munkát. A tértivevény szerint levelünket 2016. 09. 12-én vette át. 2016. 09. 13-ai dátummal küldött egy levelet, mely szerint a testvérével üzent, hogy beteg, ezzel igazolva a hiányzást, illetve 12-én megy vissza az orvoshoz, és küldi a táppénzes papírt. (Itt már ellentmondásba keveredett saját magával a dátum miatt.) Mivel továbbra sem volt egyéb információnk, az előzőekben leírtak alapján, a 2012. évi I. törvény 78. § (1) bekezdésére hivatkozva munkaviszonyát 2016. 09. 15. nappal megszüntettük, a ledolgozott napokra járó bérét, illetve a szabadságmegváltását elutaltuk, a hiányzó napokat igazolatlan fizetetlennek vettük. A NAV-nál kijelentettük. 2016. 09. 20-án megérkezett postán a táppénzes papírja 2016. 09. 05-2016. 09. 19-ig terjedő időszakra, illetve egy kísérőlevélben közölte, hogy meg kívánja szüntetni a munkaviszonyát. Munkáltatóként jelen esetben hogyan járunk el helyesen? Mi a teendőnk?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk jogviszonya 2016. 09. 04-ig 8 órás volt. 2016. 09. 05-től négyórásra mérséklődött, s a bére is arányosan csökkent. Nyolcórás jogviszonyában 22 nap szabiból 19 napot vett ki. A fennmaradó 3 napra vonatkozó távolléti díjat hogyan kell kiszámolnom?

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló 2010. 01. 05-től áll munkaviszonyban a cégnél. 2010. 11. 12-én szült, már 2010. 08. 25-től fizetés nélküli szabadságon volt, mert nem volt jogosult több nap táppénzre. Szülést követően gyesen volt, majd szült 2013. 10. 06-án újból. Nem szeretne visszajönni dolgozni. Munkaviszonya megszűnésével kell-e számolnom szabadságot a gyes idejére? 2010-ben csak a saját maga után járó szabadságot vette ki. Köszönöm válaszát.

Kérdés

2016. 09. 01-jén a távolléti díj megállapítására vonatkozó kérdés-válasz jelent meg. A leírtak egyértelműek. De hogyan kell megállapítani annak a dolgozónak a szabadságára jutó távolléti díjat, aki a szabadságát megelőző hónapokban magas jutalékkal (teljesítménybérrel) díjazott munkakört töltött be, de a szabadsággal érintett hónapban már a munkaszerződés módosításában is rögzítetten csak "sima" alapbéres dolgozó volt, más munkakörben, lényegesen kisebb havi bérért?

Kérdés

Hogyan határozható meg a távolléti díj összege? Ha jól tudom, akkor a szabadság idejére járó összeget kell így meghatározni. Üdv. K.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gyesen lévő kismama megszünteti a fizetés nélküli szabadságát szeptember 20-ával. Kismama postai levélben értesítette munkáltatóját, aki majd a felhalmozott szabadnapokat kiadja munkavállaló kismama részére. Ekkor a munkáltató szeptember 20-át követően kezdje el számolni a munkavállaló szabadságát, azaz 21-e számít az első kiadott szabadnapnak, vagy már a szeptember 20-a is szabadnap? Köszönöm a segítségüket!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk kilép, az időarányosan járó szabadságánál több nap szabadságot vett ki. A "túlvett szabadságot" levonhatjuk-e a kifizetendő munkabéréből? Köszönettel.

Cikk

A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.

Kérdés

Üdvözlöm! Segítségét szeretném kérni, hogy az alábbi kérdésekben helyesen tudjak eljárni. A munkáltató pályázati munkákhoz heti 2 órára szóló munkaszerződéseket kötött, ami tartalmazza, hogy ez maximum a heti 20 órát nem haladhatja meg. Az óradíjak elszámolása mindenkor, közösen megállapított havi teljesített óraszám alapján történik. A munkáltató helyesen jár el, ha csak a ledolgozott órákat fizeti ki, vagy van foglalkoztatási kötelezettsége? Ha a ledolgozott óra meghaladja a szerződésben foglalt maximum 20 órát rendkívüli munkavégzésként kell elszámolni? A szabadság kiadása hogyan történik a heti 2 órás foglalkoztatásnál. Például a takarítónő, aki heti 2 órában takarít, vagy akit azért foglalkoztatnak heti 2 órában, hogy a elintézze a postai munkákat (levelek, csekkek feladását). Részükre is ki kell adni a rendes szabadságot? Köszönettel: Vasóczki Ildikó

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk már a második gyermekével van otthon gyesen, s ki szeretne lépni. Kilépésekor szabadságmegváltással szeretné rendezni a ki nem vett napokat. Kérdésem: a ledolgozott időre rendesen jár időarányosan a szabadság a szülést megelőzően, valamint a tgyás idejére is jár a szabadság, vagy arra már nem? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy egy munkavállaló a betegszabadság letelte után nem megy táppénzre, hanem a szabadságát szeretné kivenni, ezt megteheti-e törvényesen? Köszönettel!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segitségét kérem az alábbi dolgozó szabadságának meghatározásához: Szül.ideje: 1978.09.27. Gyermek születése: 2013.10.14. Csak ezen gyermek után jár a pótszabadság. 2013. évben szabadságon nem volt, táppénzen volt 07.01-10.13-ig, majd 2013.10.14-től tgyáson, majd gyeden, jelenleg gyesen van. 2016.10.15-től jönne vissza dolgozni. Segitséget kérek, hogy a nevezett esetben a dolgozónak mennyi szabadságot kell a munkáltatónak kiadni? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel: Kövesdi Anita

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyeden lévő kismama

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Osztalékelőleg visszafizetése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakképzési munkaszerződés, 08-as bevallás

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink