adozona.hu
Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén
//adozona.hu/munkajog/Szabadsag_idejenek_kiszamitasa_oraszamemele_5TX64Z
Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén
Emelkedett a részmunkaidőben foglalkoztatott heti óraszáma, hogyan kell kiadni részére a szabadságot? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.
Munkavállalónk heti 10 órában volt bejelentve, november 1-jétől heti 30 órára emeljük az óraszámát. Október 31-éig maradt bent neki 22 nap szabadsága, amit nem tudjuk, hogyan kell kiadni. Ha november 1-jétől veszi ki, amikor már napi 6 órás a munkaviszonya, akkor is 22 napot kell neki kiadni. Ha órában tartottuk volna nyilván, és adtuk volna ki a szabadságait, akkor október 31-éig 44 óra szabadsága maradt volna, és most 7 napot kell neki kiadnunk? Hogyan kell ezt helyesen intézni? Melyek az ide vonatkozó jogszabályok? – kérdezte olvasónk.
A munkajog alapelve – amit számos bírósági határozat is megerősít –, hogy a munkaidő rész- vagy teljes munkaidős jellege a szabadság napjainak a számára nincs kihatással. Amire kihatással van, az a távolléti díj számítása, ami a szabadság napjaira jár a munka törvénykönyve (Mt.) 146. paragrafus (3) bekezdése alapján.
Az Mt. 124. paragrafusa alapján a munkáltatót választás illeti meg a tekintetben, hogy a szabadságot munkaidőkeretben miként kívánja nyilvántartani. A kiadásra vonatkozóan viszont már nem ilyen rugalmas a szabályozás, hiszen azt órásítás esetén is munkanapban kell megállapítani. A választási lehetőség azonban csupán az éves szabadság első kiadásáig áll fenn, választás hiányában nem lehet a szabadság órában történő nyilvántartására áttérni.
Amennyiben eddig is órásították volna a szabadságot, abban az esetben a fennálló időt az emelt óraszámmal kell beszorozni (22x6 óra), és ebből kell az Mt. 124. paragrafusának (3) bekezdése alapján az adott napra eső munkaidő-beosztás szerinti munkaidőket levonni.
Amennyiben most 7 (munka)napot szeretnének a munkavállalónak kiadni, akkor – napban nyilvántartott szabadság esetén – 15 munkanap szabadsága marad a munkavállalónak, és a 7 munkanapra eső távolléti díjat az Mt. 148-152. paragrafusai alapján napi 6 órával kell számolni. Órásítás esetén pedig a 22x6=132 órából kell levonni 7x6 órát – magyarázta szakértőnk.
Hozzászólások (0)