955 találat a(z) szabadság cimkére

Gyed – felmondás előtti szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! A jelenleg felszámolás alatt lévő cégbe "beragadt" egy kismama, aki 2011 óta van állományban, és azóta két gyermeket szült. (Most gyeden van). Az évek alatt felhalmozódott teljes szabadságát ki lehet-e adni, vagy annak egy részét pénzben kell megváltani, amennyiben közös megállapodással szerződésbontásra kerül sor még a felszámolás lezárulása előtt? Amennyiben a közös megállapodás mégsem valósulna meg, úgy a végelszámolás előtt van-e mód a szabadságok kiadására, vagy csak pénzbeli megváltásra lesz csak lehetőség? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!

Gyes lejárta utáni munkáltatói kötelezettségek Kérdés

A dolgozó 2007.12.17. óta áll alkalmazásban a kft.-nél. Első gyermeke 2010. 05. 08-án született, a második 2013. 06. 15-én. 2013 májusában és júniusában kivette az addig járó szabadságot. Fizetés nélküli szabadsága 2016. 06. 15-én jár le. Nyilatkozata alapján vissza kíván jönni dolgozni. A munkáltató, a cégnél történt átszervezés miatt nem kívánja foglalkoztatni. Kérdéseink: Mikor lehet felmondani? Milyen indokkal lehet felmondani?Van-e védett státusza? Lehet-e szabadság alatt felmondani, és kifizetni a szabadságra jutó járandóságot? Kell-e a törvény szerint előre közölni, hogy nem tudjuk alkalmazni, ha igen, mennyi idővel? Tudomásunk szerint szabadság a terhességi gyermekágyi segély idejére és a gyed első hat hónapjára jár. A gyerekek utáni pótszabadság is csak erre az időre jár? A dolgozó 1984-ben született.

Felmondás közös megegyezéssel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy megállapodhat-e a munkavállaló és a munkáltató abban (például a mai napon), hogy a köztük létrejött munkaszerződést egyező akarattal, közös megegyezéssel 30 nap múlva felbontják? Ha igen, van-e lehetősége arra a munkáltatónak, hogy a munkavállalót felmentse az utolsó 10 (vagy akárhány) nap ledolgozása alól, de fizetést ad neki? Ha igen, akkor a felmondásra járó szabadságot milyen időszakra kell számolni: munkavégzésig vagy a jogviszony megszűnéséig? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy éjszakai szórakozóhely hetente egyszer van nyitva (szombaton), júliustól augusztus végéig pedig két napon (péntek-szombat). Kérdésem az lenne, hogy ilyen kevés munkanap mellett is ugyanannyi szabadság jár, mintha heti 40 órát dolgoznának? A heti munkaidő júliusig 7 óra, a másik két napban pedig heti 16 óra. Sok dolgozónak máshol is van bejelentett munkaviszonya (főállás). Válaszukat előre is köszönöm.

Kiküldetés: német vagy francia minimálbér, távolléti díj is járhat Cikk

Rendszeresen visszatérő kérdés, hogy milyen munkajogi szabályokat kell betartani uniós országba kiküldött munkavállalók esetében. Az Európai Unió irányelve és számos területen előírja, hogy a fogadó állam jogát kell alkalmazni.

Hallgatói munkadíj számfejtése Kérdés

Szakmai gyakorlatra, hallgatói munkaszerződés keretében diákot fogadtunk (foglalkoztatunk). A szerződés alapján a hallgatói munkadíja 16 650 Ft/hét. Munkaideje napi 8 óra, 5/2 munkarendben. Március hónapban volt szabadságon, illetve volt két munkaszüneti nap is. Hogyan számfejtek helyesen a havi bruttó díjazását illetően: 16 650/7*31= 73 736 Ft, vagy 16 650/5* (18 ledolgozott + 3 szabi + 2 munkaszüneti nap)= 76 590 Ft? Köszönöm válaszát!

Biztonsági őr – szabadság és betegállomány Kérdés

Biztonsági őrnek a munkáltatója miért nem számol el szabadságot vagy táppénzt? 12/24 és 24/48 órában dolgoztatnak. Miért nem fizetnek, amikor a szabadságot nyilvántartják a bérpapíron? Se nem adják ki, se nem fizetnek a szabadságért, betegállománynál sincs táppénz. Jogos-e ez, ha igen, magyarázzák el, miért helyes a munkáltató döntése. Arról nem beszélve, hogy egy éve ugyanott dolgozik, de már három munkaszerződése van. Szabályos ez? Kérem, legyenek szívesen eligazítani ebben a "fertőben".

Szabadság és biztosítás behívásos munkaviszonyban Cikk

Behívásos munkaviszonyban hogyan kell bért fizetni, szabadságot és betegszabadságot kiadni? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Közalkalmazotti felmentési idő szabadságszámítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Állami szférában közalkalmazotti jogviszonyban lévő hölgy 40 éves korkedvezményes nyugdíjba vonulásának engedélyét kérelmezte. 28 éves jogviszonyának köszönhetően 7 hónap felmentési időt állapítottak meg, melynek felére munkavégzésre kötelezték. Ugyanakkor az arányosan járó éves szabadság kiszámításakor a munkáltató a felmentési időnek csak a munkavégzéssel töltött időszakát vette számításba. A munkavégzés alóli időszakot nem tekinti beszámíthatónak, mondván azt az időszakot beszámíthatják, de nem kötelezik rá őket törvényileg?! Kicsit utánakerestem törvényeknek, és az alábbiakra bukkantam: Mt. 115. § (1) bekezdés szerint szabadság jár a munkában töltött idő esetén. Mt. 115. § (2) bekezdés a) pontja szerint munkaidőnek minősül a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés. Mt. 55. § (1) bekezdése taglalja ezt a fogalmat. Talán a k) pontban lévő, „munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott időtartamra” megfogalmazást lehetne beleilleszteni az adott esetre. Válaszát előre is köszönöm!

Behívásos munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk rendelési állománya igen hullámzó. A változó igényeknek megfelelő munkaerő-szükségletet eddig alkalmi munkavállalók alkalmazásával hidaltuk át. Ez azonban időben és létszámban is korlátozta a lehetőségeinket. Most hallottam a behívásos munkaviszonyról. Amit eddig olvastam róla, az segítene megoldani az alkalmi munkavállalók alkalmazásával járó többletadminisztrációt. De az alábbi kérdésekre még nem találtam meg a megnyugtató választ. Kell-e állásidőre bért adnom nekik, ha nem végeznek munkát? Szabadságot hogyan számolok el nekik? Jár-e nekik betegszabadság, felmondási idő? Mi van akkor, ha egy hónapban egy napot sem dolgoznak? Szünetel a biztosításuk? Köszönettel: Bleier Györgyi

Szülési szabadságra szabadság – cégkötelezettségek Cikk

Egy dolgozónak 2016. március 8-án járt le a szülési szabadsága. 2016. március 9-étől közös megegyezéssel kilép a munkáltatótól. Olvasónk azt kérdezte, hogy a szülési szabadság utáni 6 havi szabadságra járó pénzt a munkáltatótól kell-e megkapnia, ha nem, akkor mi történik vele? Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Gyesen lévő felmondása Kérdés

Tisztelt Szakértő ! A kft. felszámolási eljárása 60 napon belül lezárul, jogutód nélkül szünik meg. Jelenleg még 1 fő gyesen lévő munkavállaló van állományba, aki felmondási tilalom alatt áll. Kértük, hogy szakítsa meg a gyest. Mivel csak napi 2 órában volt foglalkoztatva, így havi bruttó 32 ezer forint járna neki, ezért viszont nem akarja megszakítani a gyest, hanem felajánlotta hogy ő mond fel és kéri a munkaviszonya megszüntetését 03.16-ával. Kérdéseink: 1. Közös megegyezéssel meg lehet-e szüntetni a munkaviszonyát a gyes időtartama alatt (ha nem szakítja meg a gyest), és ha igen, akkor hogyan alakul a felmondási ideje ? 2. Ha a gyesen lévő dolgozó mond fel és kéri a munkaviszonya megszüntetését 03.16-ai időponttal, akkor jár neki a 30 nap felmondási idő (amire kiadható a felhalmozott szabadsága) vagy a felmondási időtől el is lehet tekinteni, mivel ő kéri a munkaviszonyának megszüntetését? Válaszukat előre is köszönöm.

Szabadságmegváltás Kérdés

Munkavállaló január 1-jétől február 3-áig tartó munkaviszony után kilépett, és megkapta a papírjait, de hiányolja a szabadságmegváltást. Kérdésem, hogy kötelező kifizetni, vagy jelölni kell, hogy hány napot visz át? 36 évesen mennyi szabadság jár egy évre? Köszönettel: előfizető

Összegyűlt szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Visszatérő kismamának az összegyűlt szabadságát szeretnénk kiadni. Kérdésem, hogy az összegyűlt 24 napot az ok megszűnését követő 60 napon belül egyben kell kiadni, vagy csak meg kell kezdeni a kiadását, és az év folyamán többször is adható ki belőle, illetve át lehet-e belőle vinni a következő év(ek)re? Köszönöm válaszát.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással foglalkozik, gépkocsivezetőinket 4 havi munkaidőkeretben alkalmazzuk. A kérdésem a következő lenne: Sajnos volt olyan alkalmazottunk, aki a januári 20 munkanap helyett csak 16 napot dolgozott. Mi a teendő a fennmaradó 4 nappal? Szabadságot nem szeretnénk kiírni ezekre a napokra. Alkalmazható ezekre a napokra úgynevezett "0" órás munkanap? Vagy mindenképp ki kell írni a szabadságot? Esetleg majd a munkaidőkeret-elszámoláskor ezekre a napokra be lehet tudni az esetleges plusz órákat? Illetve ehhez fűződő kérdés, hogy, ha nem volt meg a munkanapok száma, akkor is a munkaszerződésben rögzített bért meg kell adni a munkavállalónak? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: Norbert

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Készpénzes számla utalása

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

NAV ingó árverése

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink