982 találat a(z) szabadság cimkére
Örökzöld munkáltatói kérdés: jár-e szabadság a felmondási időre?
Cikk
A munkavállalók szerint a munkaviszony teljes időtartama, így a felmondási idő is munkában töltött időnek minősül, így arra az időre is jár nekik szabadság. A munkáltatók ezzel szemben sok esetben úgy vélik, hogy a felmondási idővel, illetve a munkavégzés alóli felmentéssel a szabadságra jogosító időtartam megszűnik. Az alábbiakban ebben a vitában igyekszünk helyre tenni a dolgokat.
Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszony
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szociális szövetkezet tagi munkavégzési jogviszonyban álló tagjára vonatkozóan kérdezném, hogy jár-e neki szabadság? Kell-e vezetni jelenléti ívet? Mivel nem lesz biztosított a tag, csak egészségügyi szolgáltatásra lesz jogosult, akkor ha beteg, kell-e a betegnapokra egészségügyi szolgáltatási járulékot számolni, vagy a betegnapokon a tagi munkavégzés szünetel? Köszönöm: Kné Anikó
Gyed után tagi jogviszonynál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. két ügyvezetőjének egyik tagja szült. A gyed lejárt 2017.03.02-án. A hölgy tagi jogviszonyban látta el ügyvezetői feladatát. Ebben az esetben a munkába állásakor mi a teendő? Amibe teljesen belekavarodtam az a szabadság volt, ugye neki nem jár, hiszen tagsági jogviszonyban dolgozott? Megírja a munkába állási kérelmét és ezzel végezheti a dolgát? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: V. Mária
Szabadság-megállapodás nem teljesülése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan járjon el a munkáltató, ha a tavalyi évben ki nem vett életkor szerinti szabadságokat megállapodás alapján átvitette a munkavállalóval következő év március 31-éig, de a dolgozók nem vették azt ki? A megállapodásban ez szerepel: X munkáltató és Y munkavállaló megállapodnak abban, hogy a munkavállaló Z nap 2016. évi szabadságát az Mt. 123. § (6) bekezdése alapján átviszi a következő évre, melyet a munkavállaló 2017.03.31-éig jogosult kivenni. Ilyen esetben határidő után a szabadságok elvesznek? Mit tud/kell csinálnia a munkáltatónak, ha a dolgozók nem vették ki?
Megfelelő foglalkoztatás
Kérdés
Dr. Hajdu-Dudás Máriától kapott választ köszönöm 2017.01.01., de további kérdésem lenne a portások beosztásával kapcsolatban. 3 fő portás van a cégnél. Mondjuk A, B és C dolgozó. Hétfőtől-péntekig éjszaka 18-06 óráig dolgoznak egymást váltva.12 óra/48 pihenő. Szombaton 06-18ig C dolgozó kerül sorra,18-06-ig A dolgozó. Vasárnap 06-18 B dolgozó és éjszaka 18-06-ig C dolgozó. Így a szombat nappalra beosztott munkavállaló vasárnap éjszaka is be lenne osztva! Dolgozhat-e szombat nappal és vasárnap éjszaka is? A következő héten a vasárnap nappal 06-18-ig foglalkoztatott munkavállaló kezdené a hetet, hogy cserélődjön a hétvégi műszak. Készenléti jellegű munkakörnek megfelel, de pihenésre alkalmas hely, csak egy fotel áll rendelkezésére, ez elegendő? 3 havi munkaidőkeretben vannak elszámolva. A heti kettőnél több /48 óra/ pihenőidő esetén szabadságot szeretnék kiírni. Jól gondolom? Elnézést a sok kérdésért, de szeretném lehetőleg jól kiadni a munkaidő-beosztást. Tisztelettel.
Munkaviszony szabadság alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy lehet-e vállalni 8 órás munkaviszonyt arra az időre, amikor a dolgozó az előző munkahelyén már felmondott, és a munkaviszonya megszűnéséig az időarányos évi rendes szabadságát tölti? Válaszát köszönöm!
Apasági szabadságra lesznek jogosultak a cseh férfiak
Cikk
Hétnapos apasági szabadságra lesznek jogosultak a jövőben a cseh férfiak gyermekük megszületésekor, az egészségbiztosítási törvény erre vonatkozó módosítását ma hagyta jóvá a cseh parlament képviselőháza.
Időkeret esetén pótlékok
Kérdés
Vállalkozás a dolgozóit kéthavi időkeret figyelembevételével foglalkoztatja. Két napig 12 órában dolgoznak, majd két nap szünet (a szabadnapok a törvény szerint vannak megállapítva). A cég ügyvédje által írt munkaszerződésben az szerepel, hogy az esetleges pótlékokat a munkabér tartalmazza [145. § (1)]. Kérdés, hogy ebben az esetben kell-e vasárnapi pótlékot fizetni a dolgozók részére? A kéthavi munkaidőkeret számításánál a szabadságokat, illetve a fizetett ünnepnapokat 12 vagy 8 órával kell számítani? Előre is köszönöm.
Vasárnapi munkakezdéssel több műszakos munkarend
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik telephelyünkön dolgozóink többműszakos munkarendben dolgoznak. A hét vasárnap 22 órai munkakezdéssel indul. Kérdésként felmerült, hogyan számolható el a szabadság, illetve a táppénz, ha a dolgozó vasárnap éjjel nem kezdi el a munkát. A szabadság mely napra írható ki? Vasárnapra vagy hétfőre? Illetve a rendszeres túlórák miatt a heti max. 48 óra, esetenként 50 óra lenne, amennyiben hétfőtől vasárnapig nézem a heti keretet. Köszönöm.
Vasárnapi munkakezdéssel több műszakos munkarend
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egyik telephelyünkön dolgozóink többműszakos munkarendben dolgoznak. A hét vasárnap 22 órai munkakezdéssel indul. Kérdésként merül fel, hogy hogyan számolható el a szabadság, illetve a táppénz, ha a dolgozó vasárnap éjjel nem kezdi el a munkát. Illetve a rendszeres túlórák miatt a heti max. 48 óra, esetenként 50 óra lenne, amennyiben hétfőtől péntekig nézem a heti keretet.
Dolgozó nem veszi fel a munkát
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem a tanácsát: a probléma a következő: a dolgozó nem jelent meg a munkavégzés helyszínén, nem jelentkezett munkára, távollétét nem igazolta betegséggel, szabadságot sem vett ki, mivel már nincs szabadsága. Visszajött két hét után, és kérdésemre, hogy hol volt, az volt a válasza, hogy fontos dolga volt. Erre a két hétre, mint munkáltató köteles vagyok-e bért és járulékot fizetni a munkavállalónak? Tisztelettel: T. Tihamér
Dolgozókat átveszi másik munkáltató
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy hotel üzemeltetését átveszi az egyik "A" Kft.-tól egy másik "B" Kft. Mindent átvesz, a dolgozókat is. Ebben az esetben a dolgozókat kijelenti az "A" Kft., másnap bejelenti a "B" Kft. Hogyan kell a dolgozók jogviszonyát ebben az esetben kezelni? "A" Kft. -nek ki kell fizetni az időarányosan járó szabadságokat és a munkaviszony megszűnésével az esetlegesen járó végkielégítést, vagy minden mehet folytonosan, átvezeti "B" Kft. úgy a dolgozókat , hogy átvállalja az áthúzódó szabadságokat? Van esetleg arra lehetőség, hogy ne kelljen "A" Kft.-nek végkielégítést fizetni a dolgozóknak, vagy eleve nem is kell?
Alkalmi munkavállalók bérszámfejtése
Kérdés
1. kérdés: Közúti fuvarozásban 3,5 tonnát meghaladó tehergépkocsit vezető, alkalmi munkát végző gépjármű vezetőnek kötelező a szakképzettséget igénylő bért fizetni (2017-ben minimum 806 Ft/óra, maximum szja-mentesen fizethető 926 Ft/óra)? 2. kérdés: Ha napi 10 órát dolgozik és a maximális 926 Ft/óra díjat számfejtünk, akkor 2 óra 50%-os túlóra pótlékot is kap, a napi bére meghaladja az szja-mentesített keretösszeget. A túlóra pótlék miatti összeg is szja-alapot képez és szja-t kell vonni belőle? 3. kérdés: Ha meghaladja a kifizetés összege az szja-mentesített részt, akkor az szja-n felül más teher nem fizetendő a cég részéről? 4. kérdés: Szabadság számfejtésére is kaphatnék egy példát? Ha mondjuk 3 egymást követő hónapban 15-15 napokat dolgozik az alkalmi munkavállaló, a kötelezően fizetendő szabadság is beleszámít a maximális éves keret napjaiba?
Szabadság megszakítás nélküli munkarendben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Teljesen elbizonytalanodtam a szabadság elszámolása miatt. Példa: megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalónak 30 nap szabadság jár. Beosztás szerinti napi munkaideje 12 óra. A 30 nap szabadságot 8 órával /12 óra napi munkaidővel, és 20 munkanapra adtam ki 12 órában a szabadságot. Órabéres munkavállaló, akinek a program a megadott óraszámra generálja a távolléti díjat. Ha 30x12=360-nal számolok, akkor a munkavállaló 360 órára fogja megkapni a távolléti díjat, viszont éves szinten az ő óraszáma sem lesz több 2080 óránál. Elnézést az értetlenségért, de szeretném jól végezni a munkámat. Köszönöm válaszukat.
Szabadságok kiadása
Kérdés
Ügyfelem (egy kft.) januárra egy olyan jelenléti ívet hozott a bérszámfejtésre, mely szerint az összes munkavállaló mind a 22 munkanapon szabadságon volt. Előző évi (2016-os) szabadságot senki nem hozott át. Szabályos ez? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK