982 találat a(z) szabadság cimkére

Részmunkaidős munkavállaló távolléti díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy 17 éves tanulót alkalmaz a kft. munkaviszonyban aki csak szombatonként dolgozik 9-13 óráig. Kérdésem, a részére járó szabadságot (8 nap) hogyan kell kiírni a szabadságengedély tömbben és hogyan kell kiszámítani a szabadságra eső jövedelmet? Köszönettel: Reményi Gyné

Szabadság kiszámítása Kérdés

Munkavállalóm 5 éven belül két gyermeket szült, most le akar számolni. Hogyan számítsuk ki a 2011-től járó szabadságait?

Szabadság nyilvántartása és kiadása: válaszok a leggyakoribb kérdésekre Cikk

Számos könnyítési lehetőséget vezetett be az új munka törvénykönyve (Mt.), mellyel a munkáltatók rugalmas munkaerőigényét kívánja kielégíteni, illetve mozgásterüket kívánja szélesíteni. Az egyik ilyen terület, ahol ez érezhető, a szabadság nyilvántartása és kiadása. A szabályrendszer értelmezése ugyanakkor a gyakorlatban számos munkáltató számára nehézséget jelent. Erre tekintettel vesszük végig a leggyakoribb kérdéseket és az Mt. alapján azokra adható válaszokat.

Munkába járás költségtérítése szabadság, betegszabadság, táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Cégünk megtéríti a dolgozók munkába járási költését (cégnévre szóló számla ellenében a MÁV bérlet 86 százalékát). Az egyik munkavállaló megvásárolta adott hóra szóló bérletét. Adott hóban a 22 munkanapból csupán hó elején 5 munkanapot dolgozott, majd 7 napot szabadságon, s 10 napot betegszabadságon töltött. Rákövetkező hónapban is megvette bérletét (hiszen remélte/tük, hogy gyorsan felgyógyul), ott 5 napot betegszabadságon, 10 napot táppénzen töltött, s a hó végén 6 munkanapot tudott jönni dolgozni. Azóta a kérdés napjáig is folyamatosan dolgozik. Belső szabályzatunk, illetve a munkaszerződése arra vonatkozólag nem tér ki, hogy kieső napok esetében hogyan jár a havi bérletjuttatás. Kérdésem: mi a helyes eljárás? A havi bérletkifizetését korrigáljuk és csak a ledolgozott munkanapokra jár neki a bérlet arányos része, vagy mivel a bérlettel elszámolt, arra nem korrekciót végrehajtani? Az adott munkavállalóról utólag kiderült, hogy a 7 nap szabadsága alatt reprodukciós eljáráson esett át. A további betegszabadsága nem ezen eljárásból adódott, hanem egyéb betegség miatt. Ez jelent-e más elbírálást a fenti témában? Válaszukat előre is köszönöm.

Szabadság kiszámítása óraszámemelés esetén Cikk

Emelkedett a részmunkaidőben foglalkoztatott heti óraszáma, hogyan kell kiadni részére a szabadságot? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd szakértőnk válaszolt.

Szabadság idejének kiszámítása óraszám emelés esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert az egyik munkavállalónk heti 10 órában volt bejelentve, most november 1-jétől heti 30 órára emeltük az óraszámát. Még október 31-éig maradt bent neki 22 nap szabadsága amit most nem tudom, hogyan kell kiadni. Ha november 1-jétől veszi ki, amikor már napi 6 órás a munkaviszonya, akkor is 22 napot kell neki kiadni. Ha órában tartottuk volna nyilván, és adtuk volna ki a szabadságait, akkor ugye október 31-éig, még 44 óra szabadsága maradt meg neki, akkor most 7 napot kell neki kiadni? Hogyan kell ezt helyesen intézni? Melyek az ide vonatkozó jogszabályok? Köszönöm szépen: Krcsik Eszter

Munkaügyi ellenőrzések jönnek, célkeresztben a szabadságkiadás Cikk

A munkaügyi felügyelet éves ellenőrzési tervében őszre esik a szabadság kiadására vonatkozó szabályok betartásának vizsgálata. Érdemes tehát különös figyelmet fordítani arra, hogy munkáltatók kiadják a dolgozókat adott évben megillető szabadságot, ha pedig ez teljes mértékben nem lehetséges, arról a munkavállalóval jogszerűen megállapodjanak.

Tb-ellátások egy hónap munkaviszony után? Így lehetséges Cikk

Noha a tanulmányaikat júniusban befejezett pályakezdők munkaviszonya szerencsésebb esetben több hónapos, gyakran merül fel kérdésként, hogy egyhavi munkaviszony, pontosabban biztosításban töltött idő milyen juttatásokhoz, ellátásokhoz elég.

Védett korban munkaviszony megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1955. január 30-án születtem, 2 év korkedvezménnyel 2017. január 30. napjával szeretnék nyugdíjba menni. Jelenlegi munkahelyemen 2013. április 22. óta dolgozom határozatlan idejű munkaszerződéssel. Ez év november 2. és november 8. között szeretnék elmenni szabadságra, gyógyfürdőbe. Október 19-én a szabadság engedély kérelmet beadtam az üzemirodába. Írásos választ nem kaptam, de az ügyvezető szóban közölte, hogy most nincs szabadságolási időszak, csak 1-1 napot lehet kivenni. Elmehetek, de számoljak a következményekkel. Márciusban kiadtak egy szabályozást a szabadság igénybevételére, melyben szerepel, hogy a szabadságolási időszak ebben az évben május 15. és szeptember 15. között van. A nyári leállás július 25. és augusztus 5. között, ami még egy héttel meghosszabbítható. Az év elején szabadságolási tervet kellett leadni, ahol bejelöltem a november 2. és november 8. közötti időszakot is. A kérdésem a következő: ha írásos engedély nélkül elmegyek szabadságra, akkor megszüntetheti-e a munkáltató a munkaviszonyomat? Ha igen, akkor jár-e részemre a 2 hónap végkielégítés és a 30 napos felmondási időre járó távolléti díj?

Fizetetlen szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk saját maga fejlesztése miatt elkezdett egy iskolát, ami minden héten pénteken egész napos elfoglaltságot jelent. Szabadsága már csak pár nap marad erre az évre. Cégünkkel tanulmányi szerződést nem kötött. Kérdésem az lenne, hogy ha elfogy a szabadsága, akkor hogyan tud ő hivatalosan távol lenni? Milyen megoldások létezhetnek erre? Gondolom, nem igazán életszerű az, ha minden pénteken fizetetlen szabadságra megy? Ha emellett döntene, azt megteheti-e, és akkor minden egyes héten ki és be kell jelenteni a biztosítás szüneteltetését arra az egy napra? Válaszát és munkáját köszönöm!

Az 5 legfontosabb kérdés és válasz kisgyermekeseket foglalkoztatóknak Cikk

Dolgozhat-e a munkavállaló más munkáltatónál a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt; mi legyen a helyettesítő munkavállalóval; kötelező-e a bérfejlesztés; mikor alkalmazható közös megegyezés; mikor kell kiadni a felhalmozott szabadságot? – sorjáznak a kérdések a kisgyermekes dolgozókat foglalkoztató munkáltatóktól.

Negatív szabadságmegváltás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló munkaviszonya megszűnt október hónapban. A bérszámfejtéskor egy kérdés merült fel: a szabadságmegváltás negatív. A dolgozó adőarányos szabadsága mínusz 5 nap. Ezt a munka törvénykönyve szerint levonhatjuk-e a munkabéréből? (1608-as bevalláson negatív összeget nem lehet szerepeltetni.) Vagy csak annyit helyezünk levonásba, hogy az adott hónapban nulla legyen a bére. Vagy ez a mínusz 5 nap a munkáltató vesztesége? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel.

Szabadság órában történő elszámolása munkaidő-változás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítséget szeretnék kérni, mert nem tudom, hogyan kell helyesen eljárni az alábbi esetben. Egyenlőtlen munkaidőbeosztásban dolgozó munkavállalónk óraszámát szeptember 01-től felemeltük heti 20 óráról heti 40 órára. A szabadságot órában számoltuk el és tartottuk nyilván, a munkavállaló október 14-én kilép. Időarányosan járó szabadsága 20 nap, ebből augusztus 31-éig a heti 20 órás foglalkoztatás idején 16 napot vett ki, szeptemberben pedig a 40 órás foglalkoztatás alatt pedig 3 napot. Segítséget szeretnék kérni, mert nem tudom, hogyan kell helyesen órában elszámolni a szabadságot és kiszámolni a szabadságmegváltást. Köszönöm szépen a segítséget! Benkő Eszter

Táppénz helyett szabadság, szabadság helyett táppénz? Cikk

Mit tegyen a munkáltató, ha a dolgozó megbetegszik, majd a betegszabadság elteltét követően táppénz helyett szabadság kiadását kéri? Szabadságként vagy keresőképtelen időszakként kell nyilvántartani azt a távolléti időszakot, amikor a munkavállaló – a munkáltató jóváhagyásával – szabadságra ment, azonban ezen időszak alatt beteg lesz?

Szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Évek óta probléma a munkavállalók által kért szabadság kiadása, illetve adminisztrálása. Nagyon sokszor telefonon jelentik be, hogy szabadságot kérnek, az egyéni jelenléti ívre is rávezetik, de a szabadságengedély kiírása nem történik meg, "elfelejtődik". Nagyon sok utánajárást igényel a beszerzése. A munkáltató is megelégelte ezt, és azt az utasítást adta, hogy ha nincs meg a szabadság kiírása, a bérszámfejtés igazolatlan, nem fizetett időként számolja el. Mivel az igazolatlan, nem fizetett napokat a T1041-es nyomtatványon is be kellene jelenteni a munkáltatónak, de a hiányosságok hó végén derülnek ki, késéssel tudja jelenteni a NAV-nak. Mit tud tenni a munkáltató ebben az esetben? Köszönettel várom válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Szja és társasági adó parkolási díj esetén

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Üzletrésszel létesített bizalmi vagyonból a pénzbeni vagyonkiadás szja-mentessége

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Készpénzlopás

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink