955 találat a(z) szabadság cimkére

Alkalmi munkavállalók bérszámfejtése Kérdés

1. kérdés: Közúti fuvarozásban 3,5 tonnát meghaladó tehergépkocsit vezető, alkalmi munkát végző gépjármű vezetőnek kötelező a szakképzettséget igénylő bért fizetni (2017-ben minimum 806 Ft/óra, maximum szja-mentesen fizethető 926 Ft/óra)? 2. kérdés: Ha napi 10 órát dolgozik és a maximális 926 Ft/óra díjat számfejtünk, akkor 2 óra 50%-os túlóra pótlékot is kap, a napi bére meghaladja az szja-mentesített keretösszeget. A túlóra pótlék miatti összeg is szja-alapot képez és szja-t kell vonni belőle? 3. kérdés: Ha meghaladja a kifizetés összege az szja-mentesített részt, akkor az szja-n felül más teher nem fizetendő a cég részéről? 4. kérdés: Szabadság számfejtésére is kaphatnék egy példát? Ha mondjuk 3 egymást követő hónapban 15-15 napokat dolgozik az alkalmi munkavállaló, a kötelezően fizetendő szabadság is beleszámít a maximális éves keret napjaiba?

Szabadság megszakítás nélküli munkarendben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Teljesen elbizonytalanodtam a szabadság elszámolása miatt. Példa: megszakítás nélküli munkarendben foglalkoztatott munkavállalónak 30 nap szabadság jár. Beosztás szerinti napi munkaideje 12 óra. A 30 nap szabadságot 8 órával /12 óra napi munkaidővel, és 20 munkanapra adtam ki 12 órában a szabadságot. Órabéres munkavállaló, akinek a program a megadott óraszámra generálja a távolléti díjat. Ha 30x12=360-nal számolok, akkor a munkavállaló 360 órára fogja megkapni a távolléti díjat, viszont éves szinten az ő óraszáma sem lesz több 2080 óránál. Elnézést az értetlenségért, de szeretném jól végezni a munkámat. Köszönöm válaszukat.

Szabadságok kiadása Kérdés

Ügyfelem (egy kft.) januárra egy olyan jelenléti ívet hozott a bérszámfejtésre, mely szerint az összes munkavállaló mind a 22 munkanapon szabadságon volt. Előző évi (2016-os) szabadságot senki nem hozott át. Szabályos ez? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel: CsK

Készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy vagyonvédelmi vállalkozás egyes őrhelyein készenléti jellegű munkakörben alkalmaznak vagyonőröket. A beosztásuk 24/48 órás időbeosztású. Amennyiben ilyen beosztás szerint alakul a munkarendjük, milyen feltételek mellett, jogszabályi előírások alapján lehet őket szabadságolni és a szabadságukat elszámolni? Hétvégén kivehetnek szabadságot, ha a beosztásuk alapján nekik hétvégén és ünnepnapokon is kell dolgozniuk? A szabadságok at órában kell-e nyilvántartani?

Szülésről visszatérő anya szabadsága Kérdés

Tisztelt hölgyem/ Uram ! Segítségét szeretném kérni az egyik alkalmazott hölgy elmaradt szabadságának kiszámolásához. A hölgy 2011.06.01-jén lépett be a cégbe, 2011.11.24-én táppénzre ment mint veszélyeztetett terhes, 2012.07.03-án megszülte első gyermekét és már nem is tért vissza a munkába, 2015.02.04-én megszülte második gyermekét. A belépés évében nem volt szabadságon. Kérdésem lenne mely napokra jár neki szabadság ebben az esetben? Hogyan kell kiszámolni? Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel, sárköziné Annamária

Szabadság kiadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy személyszállító vállalkozónál a buszvezető úgy dolgozik, hogy a reggeli órában 2 órát és a délután 2 órát, a többi ideje szabad, ilyen esetben a szabadságot hogy lehet kiadni?

Már tervezi a szabadságát? Így számolja ki, hogy mennyi jár! Cikk

Hány nap fizetett szabadság illeti meg a munkavállalót? Az Adózóna kalkulátorával kiszámolhatja.

Szakmunkástanuló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszukat: Társaságunk szakmunkástanulót alkalmaz tanulószerződéssel 2017. 01. 20. napjától. Az Mt. alapján éves szinten 35 nap szabadság jár neki. Tanulóidejét az alábbiak szerint tölti cégünknél: minden második hét 4 napján dolgozik, napi 7 órát, tehát havonta 56 órát (8 x 7 óra). A többi napon iskolában van, tehát cégünknél ezek a napok szabadnapok. Az lenne a kérdésem, hogy ha szabadságon van, akkor azt hogyan kell kiadni neki? Tehát ha hiányzik adott hét 4 napján – amikor dolgoznia kellene –, akkor hány napot (órát) kell kiírni a 35 napból? Illetve, ha csak egy napot hiányzik, amikor dolgoznia kellene, akkor hogyan írjuk ki? Szíves válaszukat várva, köszönettel.

Így adható ki a szabadság felmondási idő alatt Cikk

Ki dönt a felmondási idő alatt kiadható, kiadandó szabadságról? Vannak-e korlátok? Lényegében ezekről érdeklődött olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.

Pótlékok Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik ügyfelünk benzinkutat üzemeltet, 24 órában. A nála dolgozó alkalmazottak órabérben kapják fizetésüket, 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak. A kérdéseim a következők: 1. Ha a jelenléti íven legalább 1/3-ban éjszakai munkát végeznek és eltér a kezdő időpont minimum 4 órával (6-18-ig ill. 18-6-ig dolgoznak), és kb fele-fele arányban nappal-éjjel), akkor ha jól gondolom 30%-os pótlékra jogosultak. 2. kérdésem a következő: a fent említett dolgozóknak mennyi a szabadságra jutó ill. fizetett ünnepre (ha dolgoznak, akkor mennyi a pótlék ill. ha nem dolgoznak, akkor kell-e számolnom erre a napra keresetet /munkaidő keretben dolgoznak; ünnepnap is megy mindig valaki dolgozni/?). Ezt azért kérdezem, mert nekem azt mondták, hogy szabadságra és fizetett ünnepre + 20 %-ot még rá kell számolni a 100 % pótlákra (pl. fizetett ünnepen a pótlék mértéke: (742 óra/FtX12 óra)*120%=10.684 Ft). Válaszukat előre is köszönöm.

Iskolaszövetkezet: már megint nem jár szabadság a nappalis diákoknak Cikk

Négy hónap után visszamódosította az Országgyűlés az iskolaszövetkezetre vonatkozó szabályokat. Eszerint 2017. január 1-jétől csak a személyes közreműködést teljesítő, nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonyban nem álló személyek esetén alkalmazandók az Mt. szabadságra vonatkozó rendelkezései.

Telefonálás munkaidőben, esti hívás a főnöktől: mikor lehet, mikor nem? Cikk

Telefonálás munkaidőben és azon kívül – két különböző eset azonos szabályokkal, melyek alapvető eleme az együttműködési kötelezettség. Cikkünk a telefonhívásokat kétféle szemszögből vizsgálja: amikor munkaidőben a munkavállalók telefonálnak magánügyben, illetve amikor munkaidőn kívül a munkáltató munkaügyben keresi a dolgozót.

Kötelező átvinni a szabadságot a következő évre: mikor rendelhető el? Cikk

Mikor és hogyan rendelheti el a munkáltató, hogy nem vehetik ki a dolgozók év végén a megmaradt szabadságnapjaikat, hanem azokat kötelező átvinniük a következő évre? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám, munkajogász szakértőnk válaszolt.

Szabadságnapok sorsa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azzal kapcsolatban érdeklődnék, lehetséges-e úgy jogszerűen átvinni szabadságot, hogy arra nincs az Mt.-ben nevesített jogcím (lásd lentebb)? A munkáltatónak több esetben lehetősége van arra, hogy ne a tárgyévben adja ki a teljes szabadságot: - kollektív szerződés - az előző évben kezdődött: a következő év első 5 munkanapját is - életkor alapján járó pótszabadság - a munkavállaló oldalán felmerült ok - a munkaviszony október 1. napján kezdődött. Ha jól sejtem, csak valamilyen megállapodás útján lehetséges a törvényben nem nevesített okból történő átvitel. Ha lehetséges, akkor lehet-e bármi előnye a munkavállalónak abból, ha így történik? Például el tud menni síelni január elején. Tehát az úgynevezett eltérés lehetséges-e az Mt.-től? Vagy úgy, hogy ha az idei helyett a következő évben adja ki neki a munkáltató a szabadság azon részét, amely más jogcímen nem lehetséges, arra külön pótlékot kap? Ha a válasz igen, akkor ez úgy is lehetséges, ha kollektív szerződés van hatályban, és erről nem rendelkezik? Illetve az Mt. ír a 123.§ (4) bek-ben, hogy kivételesen fontos gazdasági érdek esetén megszakítható a szabadság. Mi történik akkor, ha ez épp december végén történik? Ekkor kiadható a szabadság következő évben jogszerűen? A közölt időpont azt jelenti, hogy nem 15 nappal korábban, vagy azt, hogy amit közölt a munkáltató, azt megváltoztatja, ez átkerülhet következő évre jogszerűen? Köszönöm. Tisztelettel.

Szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Év közben kezdődött munkaviszony miatt az egyik munkavállalónak csak 8 nap szabadsága van. A munkaadó év végén leáll a gyártással, és mindenkinek kiad két hét szabadságot. El lehet-e küldeni két hét szabadságra a munkavállalót, ha csak 8 napja van? A két napot hogyan kell elszámolni neki? Válaszát előre is köszönöm: Bródi Anikó

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bizalmi vagyonkezelő

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Áfaváltozások 2025

Gyüre Ferenc

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink