1059 találat a(z) szabadság cimkére

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megtudni, hogy ha egyéni vállalkozóként alkalmazottam 2009 óta öt gyermeket szült, a legkisebb gyermek után 2017 júliusában jár le a gyed, de ő nem áll újra munkába nálam (hivatásos anya lesz), ezért közös megegyezéssel megszűnik a munkaviszonya, ilyen esetben hány nap szabadságot kell kifizetnem és milyen összegben? Köszönöm a válaszát.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi otthonából távmunka útján foglalkoztatott szoftverfejlesztőnek hány napot kell Ausztriában, az őt alkalmazottként foglalkoztató osztrák cégnél tartózkodnia/dolgoznia ahhoz, hogy a 183 napos szabály szerint Ausztriában kelljen adóznia, és a szabadságokat hova kell számítani (az itthon eltöltött időszakhoz vagy a munkában eltöltötthöz)? Amikor Ausztriában dolgozik, járhat-e át határmenti magyar településről, vagy csak az számít ott tartózkodásnak, ha a munkán kívül az éjszakát is osztrák szálláson tölti?

Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy a dolgozó részére adható-e ki az éves szabadságot meghaladó szabadság? Például egy alkalmazott el szeretne utazni hosszabb időre, ami kimerítené az éves szabadság keretét, sőt még annál is többet. A munkáltató saját döntési jogkörében engedélyezhet-e több fizetett szabadságot akár 30 napot is pluszban? Vagy van erre valami törvényi szabályozás, hogy mennyi az a maximum nap, amivel több szabadság kiadható a dolgozó részére? Köszönettel!

Kérdés

Tisztelt Adózóna! Általános Iskolában a pedagógus munkakörben hány nap szabadság jár? Illetve a gyerekek utáni pótszabadságban részesülnek-e? Életkorral járó alapszabadság-növekedés? Válaszukat előre is köszönöm!

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy a közeljövőben nyíló, folyamatosan (megszakítás nélkül, éjjel-nappal, szombat, vasárnap, ünnepnapon)üzemelő bisztró napi 12-12 órás munkaviszonyban, 2 naponkénti váltásban a dolgozóknak a bruttó béren felül milyen pótlékokat kell még elszámolni a munkavállalók részére? Gondolunk itt műszakpótlék, illetve éjszakai pótlékra. Milyen esetben, mi jár? 06-18 óra között, illetve 18-06 óra között? Jelenleg 4 fő alkalmazottat foglalkoztatnánk. Ha a kft. tagjai is munkaviszonyban dolgoznak, főleg ünnepnapokon akkor rájuk is ugyanaz vonatkozik, mint a dolgozókra? Vagy még valamilyen pótlékot nekik is kell adni? Hogyan lehet kiadni az alkalmazottaknak a szabadságot? Ebben az esetben szombat-vasárnapra is lehet adni? Mire kell még a fenti esetben figyelni? Segítségét előre is megköszönöm. Tisztelettel: Andrea

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődni szeretnék, hogy elég-e jelenléti íven beírni a szabadságot, vagy kötelező szabadságengedély kitöltése is? Ha a munkáltató szóban elengedi szabadságra a munkavállalót, és a jelenléti íven szerepelteti a szabadságot, az is elég? Köszönöm a válaszát előre is. Üdv: Anita

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy alkalmazottunk (szül: 1983. 05. 20.), aki 2014. 09. 01-én lépett be hozzánk, 2015. 03. 21-én született meg a harmadik gyermeke. A 2015. évre előre kivette az éves szabadságát. 2017. 06. 24-ei hatállyal felmondott. A kérdésem az lenne, hogy mennyi szabadságmegváltás jár neki? Köszönöm a segítségét.

Kérdés

A cég dolgozója 2011-ben 8 órás munkaviszonnyal rendelkezett. Ezzel ment szülni. 2017 júniusában tért vissza. Kérésére 4 órásra lett a munkaviszonya, módosítva, hogy gyermekeit el tudja látni. Ez a visszatérés napjával a NAV-nak változásjelentőn is be lett jelentve. A dolgozó ezek után a 8 órás fizetését kéri a 2011-17-ig felhalmozódott szabadsága idejére. Kérdésem: Jogos-e a követelése? Válaszukat köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: több hónapos táppénz alatt jár-e szabadság a munkavállalónak? Köszönettel: Bozóki Tímea

Kérdés

A cég dolgozója 1996.12.23-án született. 2011.03.22 - 2011.06.07-ig betegállomány, 2011.06.08 - 2011.11.22-ig Terhességi gyermekágyi segély 2011.11.23 - 2014.05.31-ig gyed és gyes 2014.06.01 - 2014.10.23-ig Terhességi gyermekágyi segély 2014.10.24 -.2017.06.05-ig gyed és gyes 2017.06.07-jétől visszajön dolgozni (egyelőre szabadságon van) Gyermekek születése: 2011.07.13 és 2014.06.05 2011.01.01-2011.03.22-ig nem vett ki szabadságot. Kérdésem: Hány nap szabadság jár összesen a visszatérő anyukának? Válaszukat köszönöm.

Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk elérte a „nők 40” jogosultsági korhatárt és úgy döntött, hogy él is vele. Mi egy egyházi pedagógiai intézet vagyunk, ahol olyan kollégák dolgoznak, akik azelőtt a közszférában tevékenykedtek, ezért nehezen tudnak azonosulni az Mt. szabályaival. Kolléganő esetében is pont ez a helyzet, mivel nagyon szeretné a Kjt. által előírt felmentési időt igénybe venni. Ez azt jelenti, hogy minimum 6 hónap felmentési idő járna neki, így majd 2018 februárjában menne el nyugdíjba. Az intézet vezetője úgy döntött, hogy alkalmazzuk az Mt. 146. §-ában foglaltakat és adjuk meg számára a 6 hónap időtartamot. Ezzel nincs problémám, azonban azon elgondolkodtam, hogy 2018-ra jár-e neki időarányos szabadság, hiszen nem végez munkát? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: K.A.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyeden lévő kismama

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Osztalékelőleg visszafizetése

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakképzési munkaszerződés, 08-as bevallás

Dócziné Szabó Nikoletta

munkajogi és bérszámfejtési szakértő

NEXON

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2026 június
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink