hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság nyilvántartása és kiadása: válaszok a leggyakoribb kérdésekre

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

Számos könnyítési lehetőséget vezetett be az új munka törvénykönyve (Mt.), mellyel a munkáltatók rugalmas munkaerőigényét kívánja kielégíteni, illetve mozgásterüket kívánja szélesíteni. Az egyik ilyen terület, ahol ez érezhető, a szabadság nyilvántartása és kiadása. A szabályrendszer értelmezése ugyanakkor a gyakorlatban számos munkáltató számára nehézséget jelent. Erre tekintettel vesszük végig a leggyakoribb kérdéseket és az Mt. alapján azokra adható válaszokat.

Mit kezdjünk a szabadnappal?

A szabadságot a munka törvénykönyve 124. paragrafusa alapján a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni. Ez tehát olyan szabály, amelytől eltérni nem lehet. Nem lehet jogszerűen a nap egyik részében szabadságon a munkavállaló úgy, hogy a másik részében dolgozik.

Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén azonban további gyakorlati problémák adódhatnak, melyekre mindenképpen találni kellett valamiféle választ. A munkavállaló ilyenkor ugyanis nem csupán eltérő mennyiségű munkaidőt dolgozhat az egyes munkanapokon, hanem az is előfordulhat, hogy más napokon – akár hét közben – munkát sem végez. Ilyenkor jelent problémát az, hogy a munkáltató mely napokra adhatja ki a szabadságot.

Sokan tévesen úgy értelmezik a törvényt, hogy a szabadságot csupán arra a napra lehet kiadni, amikor a munkavállaló munkavégzésre lenne beosztva, de ez nem így van. Az Mt. ugyanis akképpen rendelkezik, hogy a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ennek megfelelően a szabadnap is munkanapnak számít, és arra szabadság adható ki.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, mikor tudunk szabadságot órásítani, mi történik, ha a napi munkaidő év közben változik, egyszerűsített foglalkoztatás esetén jár-e szabadság, s mi a helyzet iskolaszövetkezeti foglalkoztatás esetén?

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kft. ügyvezető munkaviszonyban

Széles Imre

tb-szakértő

Ingatlanértékesítés alanyi adómentes

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Áfa elszámolhatósága

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink