378 találat a(z) munka cimkére
Heti max munkaidő Kérdés
A példánál maradva tegyük fel, hogy a cég egy havi munkaidőkeretes, a hónap 20 munkanapos, vagyis 160 óra. Cégünk az első héten 72 órát dolgoztatna, a másik 3 héten 40 órát, így összesen 192 órát dolgoznának a dolgozik munkaidőkeret átlagába 48 órát. Így is dolgozhatnának a dolgozóink, hisz tartani tudjuk a munkaidőkeret átlagába a 48 óra munkaidőt. Áttértünk a 48 óra pihenőidőről, amit munkaidőkeret átlagába kell tartani, de 40 óra megszakítás nélküli pihenőidőről, a két napi pihenőnapra. Jól gondolom, hogy úgy nem dolgozhatnak a dolgozóink, hogy ha egy havi munkaidő-keretesek, hogy 4*72 munkaóra, akkor tartanánk a napi 12 órát, a hat nap utáni egy nap pihenőnapot, a másik helyett, mivel nem tudnánk kiadni 100% túlórapótlékot fejtenénk, ezzel csak az lenne a baj, hogy munkaidő-keret átlagába a heti 48 óra munkaidőt nem tartanánk be, mert így heti 72 óra lenne? De 4* 48 órába, vagy az egyik héten 72 órába, a másik három hét 40 órába tartani tudnánk, a héti 48 órás átlagot, persze az első héten a szombatot 100% túlórapótlékkal fejtenénk, mert ahelyett nem tudunk másik pihenőnapot adni.
Végkielégítés szabályai is a munkavállaló hátrányára változtak Cikk
Az új Mt. szerint lényegében ugyanazokban az esetekben illeti meg végkielégítés a munkavállalót, mint korábban, de a munkavállaló hátrányára változtak a munkaviszony időtartamának beszámítására vonatkozó szabályok.
Így változnak a munkaszüneti napok karácsonyig és 2013-ban Cikk
A 2012. év végi munkanap áthelyezések kapcsán, illetve a 2013. évi munkarendről megjelent a Magyar Közlöny 116. számában a naptár szerinti munkarendtől való eltérésekről a nemzetgazdasági miniszter rendelete. (28/2012. (IX. 4.) NGM rendelet). Az RSMDTM tanácsadó cég összefoglalta a változásokat.
Új Munka törvénykönyve: újabb fricska a dolgozóknak Cikk
Az új Mt. hatályba lépésével a közalkalmazottak jogállásáról (Kjt.) szóló törvény is több lényeges elemében módosult. A változások iránya egyértelműen a két jogviszony közelítését jelzi. Megszűnt az a közalkalmazottakat védő garanciális előírás, mely szerint csak a fegyelmi eljárás szabályainak betartásával lehetett őket fegyelmi vétség esetén elmarasztalni. Mi változott még?
Statisztikai létszám Kérdés
A statisztikai létszámba a részfoglalkoztatottak is egy főnek számítanak? Aki például heti 4 vagy 6 órára van bejelentve, ők beleszámíthatóak a létszámba? Ha igen, akkor hogyan?
Jogorvoslati bizonytalanságok az új Munka törvénykönyvében Cikk
Az új Mt. (2012. évi I. tv.) munkaügyi jogvitára vonatkozó rendelkezései --hasonlóan a korábbi szabályozáshoz -- meghatározzák, hogy a munkavállaló a munkáltató jognyilatkozatának közlésétől számítva hány napon belül terjesztheti be keresetét.
Hogyan és hol adózik a külföldi munkát vállaló magyar vállalkozás Cikk
Családi kft.énk Németországban szeretne takarítási munkákat vállalni. Az ottani adózási és biztosítási viszonyok ismertek számunkra, de itthon milyen kötelezettségünk van, mivel itthon semilyen tevékenységet nem folytatunk? Olvasói kérdésre, az Adózóna szakértője válaszol.
Munkaközi szünet Kérdés
Tisztelt Szakértő!Az új Mt. 86.§ (3) bekezédése szerint a munkaközi szünet nem a munkaidő része. Cégünknél a munkaközi szünet jelenleg is része a munkaidőnek, nem kell külön ledolgozni. Érdeklődöm, hogy a jövőben maradhat e így, vagy le kell dolgoztatni a munkavállalókkal, vagy van e más megoldás. A munkáltató eltérhet e a törvénytől ebben az esetben? Nálunk nincs kollektív szerződés. Válaszát előre is köszönöm.TisztelettelCsóka Istvánné
Közösségen belüli szolgáltatás áfa megítélése Kérdés
Van egy fővállakozó, aki munkát vállal Németországban, ennek elvégzésére bevon egy magyar alvállalkozót, majd a munka végeztével a magyar alvállalkozó kiállítja a számlát a magyar fővállalkozónak, mint Németországban elvégzett munka és áfa nélkül (területi hatályon kívül), mivel az ingatlan Németországban van. Helyesen állítja-e ki a számlát: Németország Bau Haus spinkler szerelése, területi hatályon kívül. ezért áfa nélkül számlázza le a magyar fővállalkozónak akinek magyar adószáma van.Előre is köszönöm a segítséget.
Túlóra vagy bérpótlék Kérdés
Szeretném megkérdezni hogyha a munkavállaló napi 8 órán felül plusz 1 órát dolgozik akkor milyen esetben kell 50%os túlóra pótlékot, milyen esetben kell 30%os bérpótlékot számfejtenem neki?Köszönöm a választ
Munkába járás: mikor adómentes a bérlet? Cikk
Mikor adómentes a munkavállaló bérlete? Ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a budapesti dolgozó bérletét is? Olvasói kérdésre az Adózóna szakértője válaszol.
Heti max munkaidő Kérdés
Mi munkaidőkeretbe dolgozunk egyenlőtlen munkaidő-beosztásba egy olyan kérdésem lenne, hogy dolgoztathatunk e pár dolgozónkkal hétfőtől-péntekig 11 órát, szombaton meg 7 órát két hétig, egy munkavállalónak meg hétfőtől péntekig 12 órát szombaton meg 7 órát. Szombattól következő hét hétfőig meg lenne a 40 óra egybefüggő pihenőidő és a munkaidőkeret átlagába megvalósulna a 48 óra munkaidő és a 48 pihenőidő, mivel 4 havi munkaidőkeretbe dolgozunk, így a túlórákat 50% túlórapótlékkal fejtjük le. A kérdésem az, hogy 60 óra felett lehet e egy héten dolgoztatni?A fent említett példáknál ugyanis a munkavállalóink 62 órát és 69 órát dolgoznának. Előre is köszönöm a válaszukat!
Háromszor annyi napot dolgozhatunk januártól, mint addig Cikk
Jelenleg két Munka Törvénykönyve él egymás mellett részleges hatállyal. Mire figyeljünk? Az RSMDTM összeszedte, mire érdemes figyelni.
Munkaerő-kölcsönzés: íme a részletszabályok, amit mindenkinek tudnia kell Szakértői Kommentár
A munkaerő-kölcsönzés olyan atipikus (a „szokványostól” eltérő) munkaviszony, ahol a kölcsönbeadó és a kölcsönvevő munkáltató között polgári jogi jogviszony (a kölcsönbeadó a kölcsönvevővel megbízási szerződést köt, a kikölcsönzött munkavállalóért ellenértéket fizet), a kölcsönbeadó munkáltató és a munkavállaló között munkaviszony áll fenn. Cikkünkben megvizsgáljuk a részletszabályokat, így például ki lehet kölcsönbeadó, mit kell tartalmaznia a munkaszerződésnek, mit jelent az egyenlő bánásmód követelménye, továbbá hogyan alakulnak a felelősségi szabályok.
Júliustól legálisan is belenézhet a magánlevelezésünkbe a munkáltató Cikk
Július 1-jétől a munkáltató, törvényi felhatalmazás alapján (A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. tv. 9. §) korlátozhatja a munkavállaló személyhez fűződő jogait amennyiben ez szükséges. A korlátozásnak azonban törvényi határai vannak.