369 találat a(z) munka cimkére

Ennyi járulékot fizet a munkaviszonyban álló egyéni vállalkozó júliustól Cikk

A 2013. január 1-jétől érvényes változások ismertetése kapcsán az Adózóna szakértői is felhívták a figyelmet arra az ellentmondásra, hogy az új szabályok ugyan megengedik, hogy a munkaviszony mellett vállalkozói tevékenységet folytató egyéni vállalkozó is választhassa az átalányadózást, de az egyéni járulékokat ilyenkor is a minimum járulékfizetési szabályok alapján kell megfizetni. Ezt az ellentmondást szüntette meg a július 1-jétől hatályba lépett törvénymódosítás, amely szerint most már az egyéni járulékfizetést is az átalányadó alapját képező jövedelem alapján kell teljesíteni. Cikkünkben a változás hatását konkrét példán keresztül is bemutatjuk.

Így érinti a munkavállallók bérét a tranzakciós illeték emelése Cikk

A pénzügyi tranzakciós illetékről szóló törvény augusztus 1-ei hatállyal módosul. A tranzakciós illeték emelésével számos, munkáltatókat és munkavállalókat érintő kérdés is felmerül. Hogyan érinti a tranzakciós illeték a bérkifizetéseket, drágábban jutnak-e hozzá fizetésükhöz a munkavállalók? Ki fizeti a munkabérek bankszámlára történő utalásának költségét? Kit terhel a munkabér felvétel, a bankszámlanyitás, bankszámlavezetés és a bankkártya költsége? El lehet-e kerülni a tranzakciós illetéket? Lehetséges-e készpénzben kérni a munkabért?

Távmunka-végzés Kérdés

Egy munkavállalót általános teljes munkaidős, távmunkavégzésre irányuló munkaviszony keretében foglalkoztatunk. Ha a munkavállaló a munkaidejét saját maga jogosult beosztani, hogyan kell a munkaidő nyilvántartást vezetni? A 20 perc munkaközi szünetet ugyanúgy ki kell adni, és a munkavállalónak le kell dolgozni?Válaszát előre is köszönöm!

A munkáltatóknak is megelőző intézkedéseket kell tenni a nagy melegben Cikk

A nagy melegre való tekintettel a munkaügyi hivatal megelőző intézkedések megtételére szólítja fel a munkaadókat, különösen a szabadban dolgozók esetében.

Adó- és járulékkedvezmények dolgozóknak, kismamáknak Cikk

Milyen járulék- és adózási kedvezmények járnak alkalmazottaknak, munkanélkülieknek, kismamáknak? A kérdéssel kapcsolatos tudnivalókat összegezzük.

Ezzel az indokkal mondhatja fel a munkaviszonyt a munkáltató Cikk

Milyen indokkal mondhatja fel a munkaviszonyt a munkáltató, kire vonatkozik a felmondási tilalom, mikor jogszerű és mikor közölhető a felmondás? Összefoglaló.

Ezt kell tudni a hallgatói munkaszerződésről Cikk

Közeledik a nyár és ezzel ismét elérkezik az egyetemi, illetve főiskolai hallgatók nyári szakmai gyakorlata is. Az idei szakmai gyakorlatok vonatkozásában már alkalmazni kell a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 2012. szeptember 1-jétől hatályos 44. §-át. Az említett jogszabályi hely igyekszik pontosan meghatározni a hallgató szakmai gyakorlaton történő foglalkoztatásának a feltételeit, illetve az őt megillető díjazást.

Vasárnapi munkavégzés: változtatnának a bérpótlék szabályozásán Cikk

A Munka törvénykönyvét (Mt.) módosító T/11028. számú törvényjavaslat változtatna a távolléti díj számításán, a kötetlen munkarend elrendelésének lehetőségein, a havi béres munkavállalók esetében a havi bér arányos részének kiszámításán, a szabadság kiadásán, ezzel összhangban a betegszabadság-szabályokon, a vasárnapi, illetve munkaszüneti napi munkavégzés esetén járó bérpótlék szabályozásán.

Gyes alatti munkavégzés Cikk

Lehet-e dolgozni gyes mellett? Olvasói kérdésre Széles Imre, az Adózóna tb-szakértője válaszol.

Nyugdíj újra számítása nők esetében, ha eléri a 40 éves munkaviszonyt Kérdés

2010. decemberében mentem előrehozott nyugdíjba ugyancsak 59. éves nőként. A különbség annyi, hogy én egyéni vállalkozóként dolgoztam és dolgozom tovább. 2011 évben a 5100 Ft/hó egészségügyi szolgáltatási járulékot fizettem a törvénynek megfelelően. 2012. évben pedig ugyancsak a törvényi előírásoknak tettem eleget azzal, hogy a főállású egyéni vállalkozókra vonatkozó járulékokat fizettem. Bevételem elég kicsi így csak a minimálbér után tudtam fizetni. Az előrehozott nyugdíjazásomkor 39 év és 5 hónapom volt. Ha a 2012 évet egy teljes évnek vennék, akkor több mint 40 évem lenne. 2013. januártól KATA-s egyéni vállalkozó vagyok, így a havi 50 ezer forintot fizetem. A kérdésem az, hogy hogyan alakulna az egyéni vállalkozásomba a járulék fizetési kötelezettségem. Milyen előnyökkel és hátrányokkal kellene számolnom a nyugdíj újra számításakor?Köszönettel MargitKorhatár előtti nyugdíjból öregségi nyugdíjba átlépésTisztelt Szakértő! 2010. decemberében korhatár előtti nyugdíjazásomat kértem, akkor 59 éves nőként. Azóta - mivel tovább dolgoztam - megszereztem a 40 év jogosultsági időt. Kérdésem az, hogy meg kell-e várnom az öregségi nyugdíj korhatár elérését, vagy kérhetem - a közben megszerzett 40 év jogosultsági idő miatt- az öregségi nyugdíjat. Ha igen, akkor újra számolják-e az öregségi nyugdíj összegét, vagy automatikusan a korábban megállapított korhatár előtti ellátás összege lenne a nyugdij? Köszönettel. Szilasné SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:Megszűnik annak a személynek a korhatár előtti ellátása - többek között - akinek a 40 év jogosultsági idejére tekintettel a nők részére járó kedvezményes öregségi nyugdíjat állapítanak meg. (2011. évi CLXVII. törvény 17. §. (1) bek.)Az említett nyugdíj igénylése során nyugdíjának összege ismételten kiszámításra, megállapításra kerül.

Munka törvénykönyve: ezek változnak augusztus 1-től Cikk

A közel egy éves új Munka törvénykönyve gyakorlati alkalmazásáról, az augusztus 1-jén hatályba lépő módosításokról, továbbá a társadalombiztosítási kérdésekkel összefüggő változásokról tartottak előadást a május 29-én tartott HVG-Nexon Munkajog konferencia 3. meghívott szakértői. Az előadások témája – egyelőre röviden - az alábbi volt.

Részmunkaidő: új lehetőségeket kaphatnak a 6 év alatti gyermeket nevelő kismamák Cikk

Rövidesen újabb munkahelyvédelmi lépésekről születhet döntés, az intézkedések elsősorban a hatévesnél fiatalabb gyermeket nevelő anyák részmunkaidős elhelyezkedését segíthetik - írja a Magyar Nemzet.

Módosulhatnak a szabadság kiadására vonatkozó szabályok Cikk

A T/11028. számú javaslat pontosítja az általános munkarendben foglalkoztatott munkavállalók szabadságának kiadására vonatkozó szabályokat. A hatályos szabályozástól eltérően választást biztosítana a munkáltatónak arra, hogy az adott naptári évben egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén is az általános szabályok szerint kívánja-e kiadni a munkavállaló számára a szabadságot . Ebben az esetben szabadságot – a beosztás szerinti heti pihenőnap és a munkaszüneti nap kivételével – valamennyi naptári napra ki kellene adni és a napi munkaidő alapján – a beosztás szerinti napi munkaidőtől függetlenül – kellene a szabadságra járó díjazást elszámolni.

Eljárás a munkaviszony megszüntetése/megszűnése esetén Cikk

A munkaviszony megszűnése, megszüntetése esetén a felek a közöttük fennálló kapcsolat lezárása érdekében kötelesek egymással aktívan együttműködni. A munkavállaló köteles a munkakörét az előírt rendben átadni, és elszámolni a munkáltatóval, a munkáltatónak kötelezettsége ezek feltételeit biztosítani, a munkavállalóval elszámolni (például felmondási idő, végkielégítés, szabadságmegváltás), az igazolásokat részére kiadni. Ezek a kötelezettségek a feleket attól függetlenül terhelik, hogy a munkaviszony megszűnése, megszüntetése milyen jogcímen történt, a törvény ebben a körben csak a teljesítés határidejét rögzíti.

Kiaknázatlan lehetőségek és kritikus rendelkezések az új Munka Törvénykönyvében Cikk

Közel egy éve lépett életbe az új Munka Törvénykönyve. A Deloitte ebből az alkalomból összegyűjtötte a törvény eddigi, mindennapos alkalmazása során leggyakrabban kritizált rendelkezéseket, pozitív újításokat és a továbbra is bizonytalanságot okozó értelmezési kérdéseket.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Többes jogviszony, bejelentés

Széles Imre

tb-szakértő

Bt. kültag alkalmi munkavállalóként

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink