hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Eljárás a munkaviszony megszüntetése/megszűnése esetén

  • dr. Hajdu-Dudás Mária

A munkaviszony megszűnése, megszüntetése esetén a felek a közöttük fennálló kapcsolat lezárása érdekében kötelesek egymással aktívan együttműködni. A munkavállaló köteles a munkakörét az előírt rendben átadni, és elszámolni a munkáltatóval, a munkáltatónak kötelezettsége ezek feltételeit biztosítani, a munkavállalóval elszámolni (például felmondási idő, végkielégítés, szabadságmegváltás), az igazolásokat részére kiadni. Ezek a kötelezettségek a feleket attól függetlenül terhelik, hogy a munkaviszony megszűnése, megszüntetése milyen jogcímen történt, a törvény ebben a körben csak a teljesítés határidejét rögzíti.

Az Mt. indokolása szerint a munkakör megfelelő időben és módon történő átadása a munkáltató zavartalan működését biztosítja. A munkavállalónak megfelelő tájékoztatást kell adnia a folyamatban lévő ügyekről, a határidőkről, az azok teljesítéséhez szükséges lényeges körülményekről és vissza kell szolgáltatnia a munkáltató tulajdonába tartozó dolgokat. Az átadásról – a későbbi viták elkerülése érdekében -- érdemes jegyzőkönyvet felvenni.

A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól számított 5. munkanapon ki kell fizetni a munkavállaló részére a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat. Az utolsó munkában töltött nap és a munkaviszony megszűnésének napja gyakran nem esik egybe, így például a munkáltató felmondása esetén a munkavállaló a felmondási idő felét köteles munkavégzéssel tölteni, a másik felére a munkáltató mentesíti a munkavégzés alól.

Az azonnali hatályú felmondás, illetve a közös megegyezés esetén is legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított 5. munkanapon kell kifizetni a munkavállaló részére a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.

Munkajog szeminárium – 20% kedvezmény az Adózóna előfizetőknek!

Miért ajánljuk a HVG-Nexon Munkajogi konferenciáját? Mert itt mindent megtudhat az Új Munka törvénykönyve gyakorlati alkalmazásáról a munkáltató szemszögéből, a változások értelmezéséről a törvényalkotó oldaláról, valamint a szolgáltatókat érintő kérdésekről.

Adózóna előfizetőként 20% kedvezménnyel vehet részt a konferencián! A kedvezményt úgy érvényesítheti, hogy a konferenciára történő regisztrálás során beírja Adózóna megrendelés-azonosítóját a megjegyzés rubrikába! (A megrendelés-azonosítóját így találja meg: lépjen be az Adózóna.hu oldalra, kattintson a jobb felső sarokban található „Profil” feliratra – itt láthatja előfizetési adatait – majd nyissa le az „Előfizetés” fület.) Részletes program itt olvasható.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink