81 találat a(z) egyenlő bánásmód cimkére

Munkabérek a cégnél: miről dönthet szabadon a munkáltató, és miben köti meg a kezét a törvény? Cikk

A munka törvénykönyve (Mt.) szerint az egyenlő bánásmód követelményét is meg kell tartani a munkaviszonyban foglalkoztatottaknál, igaz ez a munka díjazására is. Ráadásul a követelménynek nem lehet úgy eleget tenni, hogy a munkáltató más munkavállaló jogát csorbítja. Ha két munkavállaló egyenlő értékű munkát végez, akkor a díjazásukban nem tehető különbség valamely lényeges személyiségjegy alapján, legyen az például az idősebb életkor, a vallási hovatartozás vagy akár a női neműség. De vajon hogyan határozható meg, hogy kik végeznek egyenlő értékű munkát?

SZÉP-kártya Kérdés

Megjelent a májusi VálaszAdó Cikk

Az adóügyekben jártas „régi motoros” szakértőknek nem érdemes rutinból dolgozniuk, ugyanis több ponton módosultak azok az előírások, amelyek meghatározzák, hogy az adott ügyeket mely hivatalok intézik.

Egyenlő értékű munkáért egyenlő bér: nem lesz titkolható, ki, mennyit keres ugyanannyi munkával Cikk

Az EU 2023/970. irányelve a férfiak és nők egyenlő, vagy egyenlő értékű munkáért járó egyenlő díjazásának elvét hivatott erősíteni a bértranszparencia és a végrehajtási mechanizmusok révén. A szabályozás – noha eltérő mértékben – de minden vállalatot érinteni fog, függetlenül a méretétől, illetve az üzletágtól. Az irányelvet a tagállamoknak 2026. június 7-éig kell átültetniük a nemzeti jogba. A munkáltatóknak a jogszabály megalkotását megelőzően érdemes a belső folyamataik kialakítása során szem előtt tartani az irányelvben foglaltakat.

Létszámleépítés: mikor világos és okszerű a munkáltatói felmondás? Cikk

Egy gyár területén több üzem van, mindegyikben dolgoznak technikusok. Egyiküket felmondással elbocsátja a munkáltató arra hivatkozva, hogy csökkenteni kívánja a technikusok létszámát. Megfelelő-e ez az indoklás? Ha az üzemben lévő három technikus közül az elbocsátott a legidősebb, 50 év feletti, a másik kettő 30 alatti, lehet-e támadni a munkáltatói felmondást az egyenlő bánásmód megsértése miatt, és hogyan, mire hivatkozva, milyen jogalappal? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.

A nap kérdése: lehet-e a SZÉP-kártyás juttatást differenciálni a munkavállalók között? Cikk

Cégünk béren kívüli juttatásként SZÉP-kártyát biztosít dolgozóink részére. Van-e lehetőségünk a betöltött munkakörök, végzettség, munkaidő (főállás és részmunkaidő), egy és több műszakot vállalók között a juttatást differenciálni? A társaság személyesen közreműködő tagja is jogosult-e a kedvezményes (450 000 forint) juttatásra? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.

Belenézett a dolgozó más egészségügyi adataiba, kirúgták, diszkrimináció miatt perelt – így döntött a Kúria Cikk

Nem minden esetben sérti az eltérő bánásmód a diszkrimináció általános tilalmát. Az egyenlő bánásmód követelményének sérelme csupán abban az esetben következik be, ha a sérelem egy, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség biztosításáról szóló törvényben nevesített védett tulajdonsághoz kapcsolódik. Ilyen védett tulajdonság lehet például az életkor, nem, egészségi állapot stb. A jogszabály ugyanakkor az úgynevezett egyéb helyzetet is elismeri védett tulajdonságként. Utóbbi tartalma nem nyilvánvaló. Ezen hivatkozási alap használhatóságát érinti egy nemrégiben hozott Kúria-ítélet (BH2025.20.)

Létszámleépítés – mikor világos és okszerű a munkáltatói felmondás? Kérdés

Béren kívüli juttatás kizárólag ügyvezető családtag munkavállalójának Kérdés

A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria? Cikk

Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben? Kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

Cafeteria juttatása a munkaidővel arányosan Cikk

Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a heti munkaidővel arányos mértékű cafeteria juttatásban részesíti a munkavállalókat? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét? Olvasónk kérdéseire dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

Cafeteria juttatás a heti munkaidővel arányosan Kérdés

Amit a munkavállalókat kölcsönzőknek és kölcsönbe adóknak tudniuk kell Cikk

A munkaerő-kölcsönzés nagy előnye, hogy csökken a munkaerő toborzására, kiválasztására fordított költség és idő. A kölcsönbeadót terhelik a munkaviszony létesítésének, megszüntetésének, illetve a bérszámfejtés adminisztrációs terhei, a kölcsönzés következtében a kölcsönvevő annyi munkavállalót foglalkoztathat, amennyire éppen szüksége van az adott időszakban, a felek közötti elszámolás pedig a ténylegesen teljesített munkaórák alapján történik. Nehézséget a nagy arányú fluktuáció, illetve a munkáltatók közötti együttműködési kötelezettség megfelelő teljesítése okozhat.

Amikor a munkáltatónál töltött idő alapján jár több: megteheti-e a cég, hogy így ad cafeteriát? Cikk

Cégünk tervezi, hogy a munkavállalói jövedelmek kiegészítésére differenciált cafeteriát vezet be. A differencia alapja, a cégnél ledolgozott idő lenne (0–5 év, 6–10 év stb.). Ez az elképzelés megfelel-e az egyenlő bánásmód követelményeinek? További kérdésünk: az ügyvezető, aki tulajdonosként és nem munkavállalóként vesz részt a tevékenységben, ugyanúgy jogosult-e a kedvező szja-szabályok alkalmazása mellett igénybe venni a cafeteriát? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd és Surányi Erzsébet adószakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.

Differenciált cafeteria Kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink