Számvitel
LEGFONTOSABBAK EBBEN A KATEGÓRIÁBAN:
Zárt végű pénzügyi visszlízing könyvelése
Cikk
Egy kft. zárt végű visszlízing konstrukcióban tárgyi eszközt vásárolt. A lízingbe adó bank kiállítja a számlát nettó érték + áfa összeggel, kéri a lízingbe vevőt, hogy állítson ki ő is ugyanilyen összeggel tárgyieszköz-értékesítésről számlát, nettó + áfa összegben. Hogyan kell lekönyvelni a két számlát, hogy a beszámítás után a nettó összeg maradjon meg? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor a Finacont Kft. szakértője válaszolt.
Mérleg után a (könyvelő)világ: osztalék kalamajka
Cikk
Taggyűlési határozat az eredmény felosztásáról: a közzétett beszámoló melléklete. Kőbe vésett dekrétum, vagy a tulajdonosok kedve szerint, utólag és bármikor megváltoztatható terv?
Mérleg után a (könyvelő)világ: kicserélhető-e a már közzétett mérlegbeszámoló?
Cikk
Noha a könyvelők mindent megtesznek annak érdekében, hogy a számviteli beszámoló pontosan, hitelt érdemlően mutassa be az adott vállalkozás vagyoni és pénzügyi helyzetét, mégis előfordulhatnak hibák, melyekre már csak a dokumentum közzététele után derül fény. Háromrészes sorozatunkban bemutatjuk a lehetséges problémákat és megoldásokat.
Számviteli politika aktualizálása: számlák elektronikus megőrzése
Cikk
Szeretnénk cégünk számviteli politikájában szerepeltetni, hogy a számláinkat 2023-tól elektronikus formában fogjuk ezentúl tárolni, és megőrizni rendszerünkben. Ezt hogyan szerepeltessük és írjuk bele a számviteli politikába, hogyan aktualizáljuk? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt a kérdésre.
Heuréka! Az Adózóna podcastsorozata – 6. rész: öngondoskodás és adókedvezmények
Cikk
Nyugdíjazás előtt milyen öngondoskodási lehetőségekkel és adókedvezményekkel élhet a tb-ellátásra jogosult a kötelező társadalombiztosítási rendszer keretein belül és azon kívül?
Ezt kell tudni a tárgyi eszközökről IV. rész – társaságiadó-kedvezmények
Cikk
A tárgyi eszközök az egyik legnagyobb értéket képviselik egy-egy vállalkozás vagyonában, ezért fontos annak számviteli és adójogi helyzetével tisztában lenni. A következő cikksorozat a tárgyi eszközöket járja körbe számviteli, áfa, társasági adó, illetve egyéb adók vonatkozásában.
Figyelem! Május 24. éjfél a legújabb szja-bevallási határidő, egyéb bevallási, adatszolgáltatási időpontok május 23-ára módosultak!
Cikk
Május 24-én éjfélre módosul az szja-bevallás és az 1+1 százalékos rendelkező nyilatkozatok benyújtási határideje. Egyéb bevallási, adatszolgáltatási határidők is változtak, május 23. éjfél az új időpont – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A nap kérdése: hogyan kell számolni a transzferár-nyilvántartás árbevételi határát?
Cikk
A transzferár-nyilvántartás szempontjából több kapcsolt vállalkozás esetében a rendeletben szereplő 100 millió forintos értékhatár kapcsolt vállalkozásonként értendő, vagy a kapcsolt vállalkozások forgalmát össze kell vonni? – kérdezte olvasónk. Kis Gábor, a Finacont Kft. adó és számviteli tanácsadási partnere válaszolt.
Közösségi távértékesítés és szolgáltatásnyújtás: az uniós egyablakos rendszer
Cikk
Előző cikkünkben a távértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó adókötelezettségek teljesítését egyszerűsítő és támogató egyablakos rendszerek közül a nem uniós egyablakos rendszert mutattuk be. Jelen írásunkban az uniós egyablakos rendszer szabályait ismertetjük.
Elkészült a beszámoló, hogyan helyezheti letétbe a könyvelő?
Cikk
A számviteli beszámoló letétbe helyezésének és közzétételének szabálytalan, késedelmes teljesítése, illetve elmulasztása komoly következményekkel járhat. Mégis sok cégtulajdonost megnyugtat az a tudat, hogy a könyvelő állította össze a beszámolót, így neki is kell azt letétbe helyeznie, azaz beküldenie a „megfelelő helyre”.