adozona.hu
Egyenlő értékű munkáért egyenlő bér: nem lesz titkolható, ki, mennyit keres ugyanannyi munkával
//adozona.hu/munkajog/Nem_lesz_titkolhato_ki_mennyit_keres_a_cegn_M7YE5K
Egyenlő értékű munkáért egyenlő bér: nem lesz titkolható, ki, mennyit keres ugyanannyi munkával
Az EU 2023/970. irányelve a férfiak és nők egyenlő, vagy egyenlő értékű munkáért járó egyenlő díjazásának elvét hivatott erősíteni a bértranszparencia és a végrehajtási mechanizmusok révén. A szabályozás – noha eltérő mértékben – de minden vállalatot érinteni fog, függetlenül a méretétől, illetve az üzletágtól. Az irányelvet a tagállamoknak 2026. június 7-éig kell átültetniük a nemzeti jogba. A munkáltatóknak a jogszabály megalkotását megelőzően érdemes a belső folyamataik kialakítása során szem előtt tartani az irányelvben foglaltakat.
A bérek átláthatósága a foglalkoztatás megkezdése előtt
Az irányelv szerint az állásokra pályázók számára biztosítani kell a jogot arra, hogy tájékoztatást kapjanak a leendő munkáltatótól az adott pozícióra vonatkozó, objektív, nemi szempontból semleges kritériumok alapján meghatározott kezdeti díjazásról vagy annak tartományáról, és adott esetben a kollektív szerződésnek a munkáltató által a pozícióval kapcsolatban alkalmazott vonatkozó rendelkezéseiről. Ezt a tájékoztatást olyan módon kell nyújtani, amely biztosítja a díjazásról való megalapozott és átlátható tárgyalást, például egy nyilvánosan közzétett álláshirdetésben, az állásinterjú előtt vagy más módon.
A munkáltatók kötelesek a munkavállalóik számára könnyen hozzáférhetővé tenni az arra vonatkozó információkat, hogy milyen kritériumokat alkalmaznak a munkavállalók díjazásának, bérszintjének és bérnövekedésének meghatározásához. Az említett kritériumoknak objektívnek és nemi szempontból semlegesnek kell lenniük. A tagállamok mentesíthetik az 50 főnél kevesebb munkavállalót foglalkoztató munkáltatókat a bérnövekedésre vonatkozóan az említett kötelezettség alól.
A munkáltatóknak azt is biztosítaniuk kell, hogy az álláshirdetések és az álláshelyek megnevezései nemi szempontból semlegesek legyenek, és hogy a munkaerő-felvételi eljárásokat megkülönböztetéstől mentesen irányítsák annak érdekében, hogy ne ássák alá az egyenlő díjazáshoz való jogot.
Megismerhető lesz az azonos munkakört betöltő kollégák munkabére
Az irányelv értelmében a munkavállalóknak joguk van tájékoztatást kérni, és írásban tájékoztatást kapni az egyéni bérszintjükről és az átlagos bérszintekről nemek szerinti bontásban azon munkavállalói kategóriáit illetően, amelyben velük azonos munkát vagy egyenlő értékű munkát végeznek a kollégák. Jelenleg számos hazai munkahelyen vannak ugyan bérsávok, melyek ismeretében lehet következtetni más munkavállalók alapbérének mértékére, de nem egyedi azon munkáltatói gyakorlat sem, mely keretében a bér minden egyes elemében titoktartást várnak el a munkavállalóktól. Az irányelv szerint valamennyi bérelemet figyelembe kell venni az összehasonlítás során, legyen az alapbér, bónusz, közlekedési költségtérítés.
A munkáltatók észszerű időn, de minden esetben a kérelem benyújtásának időpontjától számított két hónapon belül kötelesek rendelkezésre bocsátani az adott információkat. A munkavállalók nem akadályozhatók meg abban, hogy az egyenlő díjazás elvének érvényesítése céljából közzétegyék a díjazásukat.
A tagállamok intézkedéseket vezetnek be az olyan szerződéses feltételek megtiltása érdekében, amelyek korlátozzák a munkavállalókat a díjazásukra vonatkozó információk közzétételében. A munkáltatók ugyanakkor előírhatják, hogy a saját díjazásukon vagy bérszintjükön kívül más információhoz hozzájutott munkavállalók a kapott információt nem használhatják fel az egyenlő díjazáshoz való joguk gyakorlásától eltérő célra.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, milyen jelentést kell készíteniük a munkáltatóknak, és mit takar az annak nyomán kidolgozandó közös bérértékelési rendszer!
Hozzászólások (0)