adozona.hu
A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria?
//adozona.hu/munkajog/A_nap_kerdese_cafeteria_egyenlo_banasmod_sz_M1G16N
A nap kérdése: szülési szabadság idejére jár-e cafeteria?
Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben? Kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt az Adózóna oldalán érkezett kérdésre.
A kérdés részletesen így hangzik: a munkáltatónál a cafeteria juttatása egyoldalú munkáltatói szabályzatban van lefektetve. A munkavállalók számára a szülési szabadság idejére (csed idejére) már nem biztosít SZÉP-kártya-juttatást (béren kívüli juttatás) a munkáltató. A 2012. évi I. törvény (Mt.) 127. § (5) bekezdése kimondja, hogy a szülési szabadság tartamát a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni. Szabályos-e a munkáltató eljárása, hogy a szülési szabadság időtartamára nem részesíti cafeteria juttatásban (SZÉP-kártya) a munkavállalóját? Megsérti ebben az esetben az egyenlő bánásmód követelményét az anyaságával összefüggésben?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Nézzük a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) szabályozását!
Az Adózóna oldalán további „A nap kérdése” című írásokat itt olvashat. |
127. § (1) Az anya egybefüggő 24 hét szülési szabadságra jogosult azzal, hogy ebből két hetet köteles igénybe venni.
(2) A szülési szabadság annak a munkavállalónak is jár, aki a gyermeket az anya egészségi állapota vagy halála miatt végrehajtható bírósági ítélet vagy végrehajtható gyámhatósági határozat alapján gondozza.
(3) A szülési szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy legfeljebb négy hét a szülés várható időpontja elé essen.
(4) A szülési szabadság igénybe nem vett részét, ha a gyermeket a koraszülöttek ápolására fenntartott intézetben gondozzák, a szülést követő egy év elteltéig a gyermeknek az intézetből történt elbocsátása után is igénybe lehet venni.
(5) A szülési szabadság tartamát a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságot kivéve, munkában töltött időnek kell tekinteni.
A kommentár utal arra, hogy ez az egyenlő bánásmód elvének egy speciális érvényesülési esete, amely szerint nem lehet megkülönböztetni a szülési szabadságon lévő munkavállalót más, összehasonlítható helyzetben lévő munkavállalóktól, kivéve a kifejezetten munkavégzéshez kapcsolódó jogosultságok tekintetében. Így például a szülési szabadságon lévő munkavállaló számára nem kell biztosítani a kifejezetten munkába járáshoz kapcsolódó helyi bérletet, de például az étkezési utalványt már igen. Így a cafetéria juttatást is biztosítani szükséges.
Érdekességképpen ugyanezen juttatást a Kttv. hatálya alatt álló köztisztviselők számára az Alkotmánybíróság elutasította azzal, hogy ott más a jogi szabályozás, és ez az egyenlő bánásmód követelményéből nem következik.
Hozzászólások (0)