280 találat a(z) Munka Törvénykönyve cimkére
Cigiszünet a munkahelyeken: hol lehet, és hányszor rágyújtani?
Cikk
A dohányzók és a nemdohányzók között a munkajog terén is lehetnek ellentétek. Gyakran hallani, hogy míg utóbbiak folyamatosan dolgoznak, addig kollégájuk óránként tart egy-egy 10 perces cigiszünetet. Megteheti ezt vajon a munkaideje terhére? A munkáltató köteles dohányzásra kijelölt helyet biztosítani a munkahelyen vagy megtilthatja a dohányzást a munkahely teljes területén? Ha a munkáltatónál teljes dohányzási tilalom van hatályban, a munkavállalók kimehetnek az utcára – a bejárattól 5 méterre - rágyújtani?
Itt a lista, milyen indokkal mondhat fel a munkáltató – sok jogesettel!
Cikk
Alapvető kritériuma a munkáltató által a munkavállalóval közölt felmondásnak, hogy annak indoklása világos, valós és okszerű legyen, olyannyira, hogy ezt egy munkaügyi jogvita során bizonyítani is lehessen. Tekintettel arra, hogy a munkaviszonyt megszüntető jognyilatkozatokkal összefüggő perek döntő többsége ezen követelmények érvényesülésén áll vagy bukik, érdemes megvizsgálni, hogy pontosan mit is takarnak.
Ha rosszul mond fel, rosszul jár – ha ezeket tudja, jól jár
Cikk
A munkavállaló is felelősséggel tartozik azért, ha jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát, és annak komoly következményei vannak. Hogy ezt elkerülje, ismernie és alkalmaznia kell az előírásokat. Elmondjuk a teendőket.
Szigorúbb munkavédelmi szabályok, bővül a szankciók köre
Cikk
Több jogszabályban is módosította az Országgyűlés a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvényt. (Mvt.). Bővül a szankciók köre, kisebb létszámtól kötelező munkavédelmi képviselőt választani, akik már egyértelműen munkajogi védettséget élveznek, s változnak a különböző munkáltatók alkalmazásában álló munkavállalók egyidejű foglalkoztatására vonatkozó szabályok.
Így fegyelmezhető a munkavállaló – a figyelmeztetéstől a felmondásig
Cikk
Mit tehet a munkáltató, ha a munkavállaló nem tesz eleget a törvényben meghatározott alapvető kötelezettségeinek? Cikkünkben részletesen – bírósági ítéletekre is hivatkozva – kitérünk a szóbeli és írásbeli figyelmeztetésre, a fegyelmi büntetésre, és arra, hogy mire kell nagyon ügyelni, ha a munkáltató végső soron meg szeretné szüntetni a kötelezettségszegő dolgozó munkaviszonyát.
Diákmunka szeptembertől: így működhet majd az iskolaszövetkezet
Cikk
Alapvető változást hoz az iskolaszövetkezeti jogviszonyokban az egyes iskolaszövetkezetekkel összefüggő törvények módosítása, amely a szövetkezeti törvénybe emeli át a diák munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó rendelkezéseket.
Itt a törvénymódosítás! Így változik a munka törvénykönyve – táblázattal
Cikk
Módosuló felmondási védelem, több pihenőidő, EU konformabb szabályozás, kisebb törvényi pontosítások – ennyi maradt a munka törvénykönyve módosítására vonatkozó javaslatokból, amelyeket a Magyarország 2017. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslatban terjesztett a parlament elé a nemzetgazdasági miniszter.
Így alkudozhat a munkáltató a dolgozóval, nincs minden kőbe vésve
Cikk
A munka törvénykönyve nagy teret enged a munkaviszony szerződéses szabályozásának, azaz a törvény rendelkezéseitől való eltérésre a munkaszerződésben is. Ennek keretében akár a munkavállaló hátrányára is meg lehet állapodni, feltéve, ha a törvény ezt kifejezetten megengedi. Ha a munkáltató kalkulál ezekkel a lehetőségekkel, anélkül tudja ésszerűen a gazdálkodásához, a cég sajátosságaihoz igazítani a jogviszonyt, hogy a munkavállalót ténylegesen hátrány érné, miközben saját mutatói is javulnak.
Kinek jár a vasárnapi pótlék, kinek nem
Cikk
Egyik cégünk takarítási tevékenységet végez egy áruházláncnál, és most ugye – mivel újra nyitva tarthatnak az áruházak vasárnap is – takarítást is kérnek a nyitva tartás alatt. Az a kérdés, hogy ezekben az áruházakban dolgozó takarítóinknak kötelező-e az 50 százalékos vasárnapi pótlék megfizetése, illetve hol van ez leírva, mert komoly viták alakultak ki a kérdésben. Olvasónk kérdésére Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszol.
Vasárnapi pótlék: nemhogy emelt összegű, de az alap is keveseknek jár
Cikk
Nagy a felhördülés a kereskedelmi dolgozók egy részének körében amiatt, hogy az üzletek vasárnapi nyitvatartásának tilalmáról szóló törvény hatályon kívül helyezésével egyidejűleg eltörölte az Országgyűlés a hét utolsó napján dolgozók egyes csoportjainak korábban fizetendő, emelt összegű bérpótlék-kötelezettséget is. Cikkünkben részletezzük, kit illet meg egyáltalán pluszpénz a vasárnapi munkáért, s kiderül, hogy a kereskedelemben dolgozók jelentős részének még az alap vasárnapi pótlék sem jár a jelenleg hatályos szabályok szerint.
Tanulmányi szerződés: mikor köthető, mikor nem?
Cikk
A munkáltatók különféle képzésekhez támogatást nyújthatnak munkavállalóiknak. Tanulmányi szerződést azonban csak abban az esetben lehet kötni a dolgozókkal, ha nem a munkáltató kötelezi őket a tanulmány elvégzésére. Bírósági ítéletekben foglaltakat idézve, illetve a munka törvénykönyvének vonatkozó passzusaira hivatkozva részletezzük a tanulmányi szerződés megkötésére vonatkozó tudnivalókat.
Százmilliókat is veszíthet a cég, ha nem tartja be ezeket a szabályokat
Cikk
Költségvetési támogatás csak annak nyújtható, aki megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok követelményének. Az előírások betartásához azonban a foglalkoztatást szabályozó joganyag széles körének ismerete szükséges.
Ha ránk hallgat, csökkentheti szakképzési hozzájárulását
Cikk
Egy 20 fős kft. saját munkavállalóját egy egyetemi tanszékén induló tanfolyamra szeretné beíratni továbbképzés céljából. Ez mint csökkentő tétel számíthat a szakképzési hozzájárulásnál? Olvasónk kérdésére Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszol.
A munka törvénykönyvének 2016-os változásai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék információt kérni – bármilyen formában –, hogy 2016. január 1-jétől a munka törvénykönyve mely paragrafusai módosultak. Közgazdász tanárként oktatom a vállalkozási és bérügyintézőket a bérügyi szakfeladatokra (elmélet, gyakorlat), és 2016 májusában az OKJ-s vizsgán már az aktuális jogszabályt kérik a vizsgázóktól. Munkajogi HVG különszám – információim szerint – várhatóan csak május közepén fog megjelenni. Egyelőre nem tudok megbízható forrásból információt szerezni. Köszönöm előre is fáradozását. DGy.
Ennyit taposhat a munkáltató, ennyit tehetünk mi, hogy ki ne rúghasson
Cikk
A Munka törvénykönyve a pech jogintézménye; a munkavállalónak sok beleszólása a munkaidő beosztásába nincs. Vajon igazuk van-e azoknak, akik ezt állítják? Hogyan léphet ki a taposómalomból a munkavállaló? Milyen eszközei vannak? Mire ügyeljen, hogy ne érje hátrányos megkülönböztetés? Mit tehet, mit tegyen, mielőtt utcára menne vagy sztrájkolna? Szakértőnktől megtudhatjuk.