275 találat a(z) Munka Törvénykönyve cimkére

Milyen speciális kedvezményeket biztosít a munka törvénykönyve a várandós munkavállalóknak? Cikk

A várandósság kilenc hónapja már egy olyan időszak, amely számos kedvezményt, illetve plusz jogot biztosít a munkavállaló számára, védve az ő megváltozott állapotát. Legyen szó korlátozásokról, védelemről, olyan kedvezményekről, amely biztosítja a kismama számára az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit is. Jelen cikkünkben azt vesszük végig, mit biztosít a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a várandós kismamák védelmének érdekében.

Új szülői szabadság, kibővült apasági szabadság Cikk

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 2023. január 1. napjával hatályba lépett módosításai érintik a szabadságok területét is, mivel az Országgyűlés két ezzel kapcsolatos EU-irányelvet ültetett át. Az irányelvek a munkavállalói jogok jelentős bővülését eredményezik majd. Cikkünkben a vonatkozó szabályokat mutatjuk be.

Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó Cikk

2022. december 7-én az Országgyűlés elfogadta az „Egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról" szóló T/1845. számú törvényjavaslatot, melynek értelmében 2023. január 1. napjával, a munka és magánélet összehangolását biztosító és 2022 augusztusa óta hatályos EU-irányelvekben foglaltakon felül is több új szabállyal bővül, jelentősen változik a munka törvénykönyve. Az elfogadott törvényjavaslat szerint egyes változások visszamenőleges hatályúak is lehetnek, és szinte minden munkáltató működését érintik, így felül kell vizsgálni a használatban lévő munkaügyi iratmintákat, és át kell gondolni a belső HR folyamatokat.

24 hónapos munkaidőkeret: béklyót köthet a dolgozók lábára az új kormányrendelet Cikk

A munkaidő szélsőségesen egyenlőtlen beosztására, a rendkívüli munkaidővel járó költségek kifizetésének elhalasztására teremt lehetőséget a kormány nemrégiben elfogadott rendeletével, amely szerint a turizmus-vendéglátás szektorban akár 24 havi munkaidőkeretet is megszabhatnak a munkáltatók. Ráadásul a vonatkozó rendelet hatályba lépését megelőzően meghatározott munkaidőkeretet is meghosszabbíthatják. A felmondáskor előnytelen szabályokkal a munkavállalókat két évre hozzáláncolhatják az adott munkáltatókhoz.

Tiltakozik a munka törvénykönyve egyik tervezett módosítása ellen az FDSZ Cikk

Tiltakozik a munka törvénykönyve (Mt.) munkavállalói jogokat korlátozó és munkaadói visszaélésre lehetőséget adó módosítási terve miatt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ).

Felmondana a munkahelyén? Ezekre figyeljen! Cikk

Magas infláció, elégedetlen munkavállalók, fluktuáció nyomja rá a bélyegét a hazai munkaerőpiacra. A munkavállalók egy része jobb fizetésért arra is hajlandó, hogy azonnal faképnél hagyja a munkáltatóját, amennyiben jobb bérajánlatot kap máshol. Ezt azonban nem feltétlen tanácsoljuk. Cikkünkben a munkavállalói felmondás buktatóit mutatjuk be.

Módosult a munka törvénykönyve, bővültek az alkalmazottak jogai Romániában Cikk

Bővültek az alkalmazottak jogai Romániában, miután szombaton hatályba lépett a munka törvénykönyvének módosítása, amely több európai ajánlást ültetett át a romániai jogrendbe – közölte az MTI.

Mulasztásban a kormány, módosítani kellene a munka törvénykönyvét Cikk

Egy 2019-ben született uniós irányelv szerint a jelenleginél több fizetett szabadnap járna az apáknak a gyerek születése után; a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) mai közleményében felszólítja a kormányt, hogy a munka törvénykönyve megfelelő módosításával garantálja az apáknak a mostani 5 helyett a legalább 10 fizetett szabadnapot.

Milyen szabályok mentén adható ki és vonható vissza a szabadság? Cikk

A szabadság kiadásának szigorú szabályai vannak, melyektől az eltérés szűk körben lehetséges csupán. Érdemes tehát a közkeletű félreértéseket tisztázni. A munkaerőhiány okán pedig sor kerülhet arra a nem szerencsés helyzetre is, hogy a munkáltató egy már kiadott szabadságot visszavonjon. Cikkünkben a szabadság kiadásának és visszavonásának szabályait ismertetjük.

Munkaidőn kívüli magatartás Cikk

A munkaviszony egy tartós bizalmi jellegű kapcsolat. Többek között erre vezethető vissza a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) azon alapelvi szabálya, miszerint a munkavállalónak a munkahelyén kívül, a magánéletében is figyelemmel kell lennie magatartására. A munkaidőn kívül tanúsított magatartás szempontjából a betöltött munkakör és a munkáltató jellege kiemelt jelentőséggel bír. Így másként ítéljük meg, ha erejét fitogtatva a kocsmában egy segédmunkás verekszik és másként, ha egy vezérigazgató teszi ugyanezt. Általában véve nem alapozza meg a jogviszony megszüntetését, ha egy irodai asszisztens a közösségi oldalon szexuális tartalmú képeket posztol magáról, ellenben azzal az eljárással, ha ugyanezt egy pedagógus teszi meg. Az egyes esetek megítélését az egyre bővülő bírósági gyakorlat segíti. Jelen cikk két jogeset lényegét ismerteti.

A fiatalok nem dolgozhatnak éjszaka, napi munkaidejük legfeljebb 8 óra lehet Cikk

A 25 év alattiaknak idén bevezetett szja-mentesség miatt minden eddiginél inkább megéri a nyári szünetben munkát vállalniuk. A vakáció kezdete és nyári diákmunka program indulása előtt a tanulók, hallgatók munkavégzésének, munkavédelmének szabályaira hívta fel a figyelmet hétfői közleményében a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM).

Külföldi kiküldetés költségének továbbszámlázása Cikk

Olvasónk a következőt kérdezte: Cégünk egy nemzetközi vállalatcsoport tagja. A csoporton belül van olyan telephely ahol munkaerőtöbblet, illetve van ahol -hiány lépett fel. Így, hogy senkit ne kelljen elküldeni, EU-n belüli országba küldenénk ki munkavállalókat várhatóan 30 napnál nem hosszabb időtartamra munkavégzésre, A1-es nyomtatvánnyal. Milyen jogszabályok vonatkoznak ennek a költségnek az áthárítására? Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.

Három leggyakoribb kérdés munkába való visszatéréskor csed, gyed, gyes után – 1. rész Cikk

Munkavállalói oldalról sokféle kérdés megfordul az ember fejében, mikor gyermekvállalás után a munkába való visszatérést tervezi. Egyáltalán vissza kell-e vennie a munkáltatónak a munkavállalót? Milyen bért kap majd a dolgozó, miután lehet, hogy több évig nem dolgozott? Tud-e részmunkaidőben dolgozni, hogy ér majd délután időben a bölcsődébe, óvodába a gyermekért? Egyéni élethelyzetektől is függ, hogy mi a fontos számunkra, milyen lehetőségeink vannak a munkahelyünkön. Cikkünk első részében azt a három legjellemzőbb kérdést járjuk körbe, amikor a munkáltató visszavárja a munka törvénykönyve szerint foglalkoztatott munkavállalót.

Mt. alá tartozó oktató Kérdés

Munkajog Kérdés

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Értékpapírszámla, jelentési kötelezettség

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Cafeteriajuttatás – számla elszámolhatóság

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Temetési segély, számla nélküli elszámolás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink