hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha rosszul mond fel, rosszul jár – ha ezeket tudja, jól jár

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő

A munkavállaló is felelősséggel tartozik azért, ha jogellenesen szünteti meg a munkaviszonyát, és annak komoly következményei vannak. Hogy ezt elkerülje, ismernie és alkalmaznia kell az előírásokat. Elmondjuk a teendőket.

A munkaügyi perek jó része a munkaviszony megszüntetésével függ össze. Ezen perek jelentős részét a munkavállalók indítják, hiszen a munkaviszony fenntartásához általában nyomósabb érdekük fűződik. A munkaügyi perekben jellemzően számos, munkaviszonyból származó, egyéb igényt is érvényesítenek (szabadság kiadásának az elmaradása, rendkívüli munkavégzés díjazásának elmaradása, bérpótlék meg nem fizetése stb.). Olyan is előfordul azonban, amikor a munkavállaló szünteti meg a munkaviszonyát jogellenesen, amelyért – hasonlóképpen, mint egy munkáltató – felelősséggel tartozik. Nézzük ezeknek a legtipikusabb eseteit.

Amikor a munkavállaló egyszerűen lelép

A munka törvénykönyvéről szóló törvény (Mt.) 65.§ (1) bekezdésének megfelelően a munkaviszonyt mind a munkáltató, mind pedig a munkavállaló felmondással megszüntetheti. Sokan elfelejtik azonban azt a szabályt, hogy amennyiben egy megállapodást (munkaszerződés) írásba kell foglalni, akkor módosítani és megszüntetni is csak írásban lehet érvényesen [Mt. 22. § (3)]. Ez pedig a gyakorlatban azt jelenti, hogy a munkavállaló a törvényi előírások figyelmen kívül hagyásával nem hagyhatja faképnél a munkáltatóját csupán azért, mert a munkáját nem szereti, összeveszett a főnökével (kollégáival) vagy egyszerűen jobb állást talált. Ahhoz, hogy a jogellenes munkaviszony-megszüntetés  következményeit elkerülje, be kell tartania a formai előírásokat, valamint le kell töltenie a felmondási időt is. Utóbbit ráadásul teljes egészében ki kell tölteni, kivéve, ha a munkáltató a munkavégzés alól felmenti, amelyre azonban a munkavállaló felmondása esetén nem köteles.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen előírásokat kell betartania, hogy ne legyen jogellenes a felmondása, és milyen következményei vannak, ha rosszul lép!

A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Üzemi baleset

Széles Imre

tb-szakértő

Gyógytorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink