281 találat a(z) Munka Törvénykönyve cimkére
Lehet-e alacsonyabb az alapbér, mint a minimálbér összege?
Cikk
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 153. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján a kormány minden évben rendeletben állapítja meg a kötelező legkisebb munkabér és a garantált bérminimum összegét. Vajon van-e olyan eset, amikor a munkavállaló alapbére nem kell, hogy elérje legalább a minimálbér összegét? Szorosan kapcsolódó kérdés, miszerint egyre több munkavállaló kéri euróban a fizetését. Erre főszabály szerint nincs lehetőség (csak nagyon szűk körben), ugyanakkor az elszálló árfolyamból eredő különbözet némileg kompenzálható, ha a munkáltató is ekként akarja.
Dolgozó tájékoztatása
Kérdés
Szabadság kiadása
Kérdés
Módosítható-e a munkaszerződés egyoldalúan, a munkavállaló kérelme alapján?
Cikk
A munkaszerződés főszabály szerint csak a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével módosítható. Vannak azonban kivételek, amikor a munkáltató a munkavállaló kérelmére köteles hozzájárulni a módosításhoz, továbbá a 2023. január 1. napjától hatályos munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján adott feltételek fennállása mellett a munkavállaló egyoldalúan kérheti a munkaszerződés módosítását. Vannak helyzetek, amikor nincs lehetőség a munkaszerződés módosítására. Jelen témához kapcsolódó kérdés az is, hogy a minimálbér, illetve garantált bérminimum összegének jogszabály alapján történő emelkedése miatt kötelező-e módosítani a munkaszerződést.
Mit mond a Kúria a szakszervezeti tisztviselő státuszának munkajogi védelméről?
Cikk
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) az úgynevezett védett szakszervezeti tisztviselő munkaviszonyának felmondással történő megszüntetéséhez a szakszervezet egyetértését köti feltételül. Egy friss döntésében a Kúria az egyetértés hiányában történő munkaviszony-megszüntetés esetkörét járja körbe. Cikkünkben az ügyet (BH2022.304.) mutatjuk be.
Milyen pótlék és pihenőidő jár a dolgozónak 24 órás munkavégzés esetén?
Cikk
Olvasónkban felmerült a kérdés, hogy milyen pótlék és pihenőidő jár annak a dolgozónak, akit egyhavi munkaidőkeretben, a napi munkaidő-beosztás mellett 24 órás munkavégzés keretében foglalkoztatnak? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, adatvédelmi tisztviselő válaszolt.
Milyen speciális kedvezményeket biztosít a munka törvénykönyve a várandós munkavállalóknak?
Cikk
A várandósság kilenc hónapja már egy olyan időszak, amely számos kedvezményt, illetve plusz jogot biztosít a munkavállaló számára, védve az ő megváltozott állapotát. Legyen szó korlátozásokról, védelemről, olyan kedvezményekről, amely biztosítja a kismama számára az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit is. Jelen cikkünkben azt vesszük végig, mit biztosít a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) a várandós kismamák védelmének érdekében.
Új szülői szabadság, kibővült apasági szabadság
Cikk
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 2023. január 1. napjával hatályba lépett módosításai érintik a szabadságok területét is, mivel az Országgyűlés két ezzel kapcsolatos EU-irányelvet ültetett át. Az irányelvek a munkavállalói jogok jelentős bővülését eredményezik majd. Cikkünkben a vonatkozó szabályokat mutatjuk be.
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó
Cikk
2022. december 7-én az Országgyűlés elfogadta az „Egyes foglalkoztatási tárgyú törvények módosításáról" szóló T/1845. számú törvényjavaslatot, melynek értelmében 2023. január 1. napjával, a munka és magánélet összehangolását biztosító és 2022 augusztusa óta hatályos EU-irányelvekben foglaltakon felül is több új szabállyal bővül, jelentősen változik a munka törvénykönyve. Az elfogadott törvényjavaslat szerint egyes változások visszamenőleges hatályúak is lehetnek, és szinte minden munkáltató működését érintik, így felül kell vizsgálni a használatban lévő munkaügyi iratmintákat, és át kell gondolni a belső HR folyamatokat.
24 hónapos munkaidőkeret: béklyót köthet a dolgozók lábára az új kormányrendelet
Cikk
A munkaidő szélsőségesen egyenlőtlen beosztására, a rendkívüli munkaidővel járó költségek kifizetésének elhalasztására teremt lehetőséget a kormány nemrégiben elfogadott rendeletével, amely szerint a turizmus-vendéglátás szektorban akár 24 havi munkaidőkeretet is megszabhatnak a munkáltatók. Ráadásul a vonatkozó rendelet hatályba lépését megelőzően meghatározott munkaidőkeretet is meghosszabbíthatják. A felmondáskor előnytelen szabályokkal a munkavállalókat két évre hozzáláncolhatják az adott munkáltatókhoz.
Tiltakozik a munka törvénykönyve egyik tervezett módosítása ellen az FDSZ
Cikk
Tiltakozik a munka törvénykönyve (Mt.) munkavállalói jogokat korlátozó és munkaadói visszaélésre lehetőséget adó módosítási terve miatt a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezete (FDSZ).
Felmondana a munkahelyén? Ezekre figyeljen!
Cikk
Magas infláció, elégedetlen munkavállalók, fluktuáció nyomja rá a bélyegét a hazai munkaerőpiacra. A munkavállalók egy része jobb fizetésért arra is hajlandó, hogy azonnal faképnél hagyja a munkáltatóját, amennyiben jobb bérajánlatot kap máshol. Ezt azonban nem feltétlen tanácsoljuk. Cikkünkben a munkavállalói felmondás buktatóit mutatjuk be.
Módosult a munka törvénykönyve, bővültek az alkalmazottak jogai Romániában
Cikk
Bővültek az alkalmazottak jogai Romániában, miután szombaton hatályba lépett a munka törvénykönyvének módosítása, amely több európai ajánlást ültetett át a romániai jogrendbe – közölte az MTI.
Mulasztásban a kormány, módosítani kellene a munka törvénykönyvét
Cikk
Egy 2019-ben született uniós irányelv szerint a jelenleginél több fizetett szabadnap járna az apáknak a gyerek születése után; a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) mai közleményében felszólítja a kormányt, hogy a munka törvénykönyve megfelelő módosításával garantálja az apáknak a mostani 5 helyett a legalább 10 fizetett szabadnapot.
Milyen szabályok mentén adható ki és vonható vissza a szabadság?
Cikk
A szabadság kiadásának szigorú szabályai vannak, melyektől az eltérés szűk körben lehetséges csupán. Érdemes tehát a közkeletű félreértéseket tisztázni. A munkaerőhiány okán pedig sor kerülhet arra a nem szerencsés helyzetre is, hogy a munkáltató egy már kiadott szabadságot visszavonjon. Cikkünkben a szabadság kiadásának és visszavonásának szabályait ismertetjük.