hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Változott az éjszakai munka tilalmára vonatkozó szabályozás

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Január elsejétől átfogóan módosult a munka törvénykönyve (Mt.), és annak keretében változtak az éjszakai munkavégzés szabályai is. Cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb rendelkezéseket, amelyek betartásával elkerülhetők a munkaügyi bírságok.

Mi minősül éjszakai munkavégzésnek?

A munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv 2. cikkének 3. pontja alapján éjszakai idő az a nemzeti jog által meghatározott időtartam, amely nem kevesebb, mint 7 óra, és amelyik minden esetben magában foglalja a 24 és 5 óra közötti időszakot. Az irányelv 2. cikkének 4. pontja határozza meg az éjszakai munkát végző munkavállaló fogalmát. Ennek értelmében éjszakai munkát végző munkavállaló az, aki egyrészről az éjszakai idő alatt a napi munkaidejéből rendszeresen legalább 3 órában munkát végez. Ilyen munkavállalónak minősül másrészről az, aki az éves munkaidejének bizonyos hányadában éjszakai idő alatt végez munkát. Az Mt. 89. paragrafusának (1) bekezdésébe ezt úgy ültették át a jogalkotók, hogy éjszakai munkának a 22 és a 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzést kell tekinteni.

Ekkor érvényesül az éjszakai munkavégzési tilalom

Éjszakai munka az Mt. 113. paragrafusának (6) bekezdése alapján a munkavállaló számára a várandóssága megállapításától a gyermeke hároméves koráig, vagy a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára gyermeke hároméves koráig egyáltalán nem osztható be. A tilalom a fiatal munkavállaló (14-18) esetében is érvényesül. Az Mt. 114. paragrafus (5) bekezdésének b) pontja szerint éjszakai munkavégzés fiatal munkavállaló számára nem osztható be. Fontos tudni, hogy azon esetekben, ahol az Mt. éjszakai munkavégzési tilalmat fektet le, ilyen munkavégzés a munkavállaló hozzájárulásával, sőt kérésére sem rendelhető el!

Ekkor érvényesül éjszakai munkavégzési korlátozás

Éjszakai munka a nő számára a gyermeke hároméves korától tízéves koráig, vagy a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára a gyermeke hároméves korától tízéves koráig csak az írásbeli hozzájárulásával osztható be. Alapvető követelmény tehát, hogy ilyen munkaidőbeosztás esetén a munkavégzést megelőzően a munkavállalót írásban kell nyilatkoztatni, és a nyilatkozatot a munkaügyi dokumentációban le kell fűzni! Ez a szabály nem csak a 2023. január 1. napján vagy az azt követően keletkezett munkaviszonyokra vonatkozik.

Érvényesül továbbá az Mt. 113. paragrafusának (7) bekezdése szerinti korlátozás is, mely leszögezi, hogy éjszakai munka esetén a beosztás szerinti napi munkaidő a munkáltató által a munkakörre vagy a munkavállalóra megállapított egészségkárosító kockázat fennállásakor a nyolc órát nem haladhatja meg. Erre is szükséges a munkaidőbeosztás során ügyelni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Felügyelőbizottsági tagok jelentése a NAV felé

dr. Radics Zsuzsanna

tb-szakértő, jogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink