adozona.hu
Módosítható-e a munkaszerződés egyoldalúan, a munkavállaló kérelme alapján?
//adozona.hu/munkajog/modosit_munkaszerzodes_egyoldalu_munkavalla_YJQX0M
Módosítható-e a munkaszerződés egyoldalúan, a munkavállaló kérelme alapján?
A munkaszerződés főszabály szerint csak a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével módosítható. Vannak azonban kivételek, amikor a munkáltató a munkavállaló kérelmére köteles hozzájárulni a módosításhoz, továbbá a 2023. január 1. napjától hatályos munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) alapján adott feltételek fennállása mellett a munkavállaló egyoldalúan kérheti a munkaszerződés módosítását. Vannak helyzetek, amikor nincs lehetőség a munkaszerződés módosítására. Jelen témához kapcsolódó kérdés az is, hogy a minimálbér, illetve garantált bérminimum összegének jogszabály alapján történő emelkedése miatt kötelező-e módosítani a munkaszerződést.
Módosítási ajánlatot mindkét fél tehet, de azt a másik fél nem köteles elfogadni, így munkáltatói oldalon a dolgozói visszautasítás nem szolgálhat felmondási indokként. Módosítás hiányában a munkaszerződés változatlan tartalommal marad hatályban. Az természetesen előfordulhat, hogy a munkáltató nem tudja az eredeti munkaszerződésnek megfelelő feltételek mellett foglalkoztatni a munkavállalót, és a felmondás közlése előtt egy módosítási ajánlattal (például munkakör, munkahely tekintetében) igyekszik elkerülni a jogviszony megszüntetését, de ebben az esetben sem képezheti a felmondás indokát a módosítási ajánlat elutasítása.
Amikor kötelező ajánlatot tenni a munkaszerződés módosítására
Az egyik ilyen eset, amikor a munkáltató a munkaviszony hosszabb szünetelése után, így a szülési szabadság, a fizetés nélküli szabadság, a tényleges önkéntes katonai szolgálat megszűnése után köteles ajánlatot tenni a munkavállaló részére az alapbér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.
Megjelent! Az Mt. új szabályai – változások a munkajogban 2023. január 1-jétől – videó |
A másik ilyen eset, amikor a munkáltatónak a munkavállaló számára, ha a munkakörében történő foglalkoztatás feltételei nem módosíthatóak az egészségi állapotának megfelelően, abban az esetben ezen egészségi állapotának megfelelő munkakört kell felajánlani, ha várandóssága megállapításától gyermeke egyéves koráig a munkakörében nem foglalkoztatható. Ezen körülménynek a munkaköri alkalmasságára vonatkozó orvosi vélemény az alapja, nem a felek nyilatkozata. A kismamát a munkavégzés alól fel kell menteni, ha az egészségi állapotának megfelelő foglalkoztatása nem lehetséges. A munkavállaló a felajánlott munkakörnek megfelelő alapbérre jogosult, amely a munkaszerződés szerinti alapbérénél kevesebb nem lehet. A felmentés idejére alapbére illeti meg, kivéve, ha a felajánlott munkakört alapos ok nélkül nem fogadja el.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mikor nem mérlegelhet a munkáltató, illetve mely esetekben kizárt a munkaszerződés módosítása!
Hozzászólások (0)