571 találat a(z) Kúria cimkére
Korkedvezményre jogosító időről döntött a Kúria
Cikk
A Kúria friss döntésében (BH2024.126.) azt vizsgálta, hogy mely munkakörök (munkahelyek) jogosítanak korkedvezményre és ezzel összefüggésben a munkaidőkeretben történő foglalkoztatásnak milyen szerepe van. Cikkünkben az ügy lényegét foglaltuk össze.
Napi pihenőidő tárgyában hozott döntést a Kúria
Cikk
A Kúria Mfv. II. 10.025/2024. számú végzésében kimondta, hogy a jogszabályba ütköző munkaidő-beosztás jogellenes munkáltatói utasítás marad akkor is, ha a munkavállaló azt teljesíti, az Mt. 54. § szerint nem tagadja meg – áll a Kúria sajtóközleményében.
Kúriai döntés: mi minősül közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatnak, és mi nem?
Cikk
Egy friss döntésében (BH2024.111.) a Kúria azt vizsgálta, hogyan lehet megállapítani, hogy egy adat közérdekű vagy közérdekből nyilvános adatnak minősül-e. Cikkünkben az ügy lényegét mutatjuk be.
Települési adóról szóló rendeletet semmisített meg a Kúria
Cikk
A települési adó tárgyának meghatározásakor az önkormányzatnak figyelemmel kell lennie a Helyi adó tv. által a helyi adók esetében meghatározott adótárgyakra. Sérti a normavilágosság követelményét az a helyi rendelet, mely a címzettek számára nem bír egyértelműen értelmezhető szabályozási tartalommal – mondta ki a Kúria.
Megsemmisítette a Kúria egy fővárosi közgyűlési rendelet néhány előírását
Cikk
A Kúria Önkormányzati Tanácsának Köf.5.009/2024/4. számú határozata megállapítja, hogy Budapest Főváros Önkormányzata Közgyűlésének a Budapest főváros közigazgatási területén a teherforgalom közlekedésének szabályozásáról szóló 92/2011. (XII. 30.) önkormányzati rendeletének 5. § (6) bekezdése, 7. § (3) bekezdése, 9. § (12) bekezdésének első mondata, 13. § (2)–(3) bekezdése, 15. § (1)–(2) és (4)–(5) bekezdése és 6. számú melléklete más jogszabályba ütközik, ezért azokat 2024. december 31. napjával megsemmisíti – jelent meg a Magyar Közlöny 2024. évi 67. számában június 20-án.
A munkából való távollét megfelelő igazolása tárgyában döntött a Kúria
Cikk
A távollét igazolása az együttműködési és tájékoztatási kötelezettség keretei között értelmezhető, amely általános magatartási követelmények a munkavállalót a munkavégzési kötelezettség alóli mentesülés időszakában és a munkáltató felszólítása nélkül is terhelik. Ha a munkavállaló a távollétét megfelelően nem igazolja, az azonnali hatályú felmondás feltételei fennállnak – mondta ki a Kúria Mfv. IV. 10.002/2024/4. számú határozatában.
Vita a telekadó körül – a Kúria döntött
Cikk
A Kúria Önkormányzati Tanácsa elutasította a Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzat Képviselő-testületének a telekadóról szóló 26/2015. önkormányzati rendelet 2016. január 1. napjától 2017. december 31. napjáig hatályban volt 3. § (1)–(2) bekezdése más jogszabályba ütközésének vizsgálatára irányuló indítványt – olvasható a Kúria honlapján.
Kúriai ítélet
Kérdés
Vagyonvédelmi szolgáltatás árazása és áfalevonási jog
Cikk
Egy közelmúltbeli ügyben a Kúria a vagyonvédelmi szolgáltatáshoz fűződő általánosforgalmiadó-levonási joggal kapcsolatban fogalmazott meg vizsgálandó szempontokat. Ítéletében feltárta a levonási joggal összefüggésben a láncolatos ügyletek és az ezek során alkalmazott ár jelentőségét is – az ügy tapasztalatai más szolgáltatások esetében is igazodási pontot jelenthetnek.
Platformalapú ételfutárkodás: munkaviszony vagy sem?
Cikk
Az ún. platformalapú munkavégzés az Európai Unió területén számos vita tárgyát képezi, ilyen ügy azonban ritkán kerül a Kúria elé, hiszen nálunk nem létezik erre külön szabályozás. A BH2024.66. számú ügyet, mely egy ételfutár foglalkoztatásának körülményeit vizsgálja, érdemes így alaposan szemügyre venni. Az ügy lényeges aspektusait az alábbiakban mutatjuk be.
Társasházigarázs-használati jog eladása: 5 vagy 27 százalék az áfa?
Cikk
A Kúria egy közelmúltbeli ítéletében a garázshasználati jog társasházi lakással együtt történő értékesítésének adókezelését vizsgálta, és részletesen foglalkozott annak megítélési szempontjaival. Írásunkban az érintett esetet és a döntés szempontrendszerét ismertetjük.
Mikor sért személyiségi jogot egy film? Döntött a Kúria
Cikk
Személyiségi jog megsértése indított perben meghozott ítéletéről közölt tájékoztatót honlapján a Kúria.
Milyen mértékben illeti meg a közszereplőt a magánélete védelméhez való jog?
Cikk
A Kúria a BH2024.50. számú döntésében azt vizsgálta, hogy a közszereplőt, volt közszereplőt milyen mértékben illet meg a magánélet védelméhez való jog, illetve, hogy a magánéletének részletei mennyiben tarthatnak közérdeklődésre számot. Cikkünkben az ügy tanulságait foglaltuk össze.
Érvénytelen munkaszerződés, azonnali hatályú felmondás: mi lesz a jogokkal és kötelezettségekkel?
Cikk
A Kúria friss döntésében (BH2024.44.) azt vizsgálta, hogy az érvénytelen munkaszerződés alapján létrejött munkaviszonyban keletkezett jogokat és kötelezettségeket mi alapján kell megítélni. Az ügy tanulságait az alábbiakban foglaljuk össze.
Közérdekű adat kiadásáról döntött a Kúria
Cikk
A Kúria tájékoztatót közölt honlapján közérdekű adat kiadása iránt indított perben hozott döntéséről (ügyszám: Pfv.IV.21.194/2023.).