hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iparűzési adó, innovációs járulék: fontos Kúria-döntés az alvállalkozói teljesítések levonhatóságáról

  • adozona.hu

A Kúria korábban már több ítéletében foglalkozott az alvállalkozói teljesítések helyi iparűzési adóból történő levonhatóságával. A nemrégiben közzétett Kfv. 35.076/2024/5. számú döntésében azonban fontos megállapításokat tett a vállalkozási szerződések minősítésével és a szükséges nyilvántartások vezetésével kapcsolatban – hívja fel a figyelmet hírlevelében a PwC Magyarország.

A Kúria döntése számos olyan társaság számára nyitja meg az iparűzésiadó- és az innovációsjárulék-fizetési kötelezettségük csökkentésének lehetőségét, melyek az eddigi joggyakorlat alapján nem élhettek ezzel. Az igénybe vett szolgáltatások ellenértékének levonásával egyes cégek jelentős megtakarítást érhetnek el, ezért érdemes felülvizsgálni a friss Kúria-döntés fényében az eddigi gyakorlatot.

A mostani kúriai döntés egy gépjárműalkatrész-gyártással foglalkozó társaság esetében tett megállapításokat, hogy az általa igénybe vett szolgáltatások díja mennyiben érvényesíthető a helyi iparűzési adóban. A jogvitában a társaság egyedi megrendelések alapján, vállalkozási szerződés keretében, komplex gyártási tevékenységet (bérgyártás) végzett. A tevékenység végzéséhez a megrendelők kiszolgálása érdekében igénybe vett közreműködőkkel alvállalkozói szerződéseket kötött.

IFRS-változások: új standardok és módosítások – webinárium

A Kúria a tényállás kapcsán megvizsgálta

– a bejövő és kimenő szerződések vállalkozási jellegét, valamint
– az alvállalkozói teljesítések megfelelő nyilvántartását.

Ezeknek a kérdéseknek komoly jelentőségük van, hiszen a helyi iparűzési adónál a levonhatóság alapvető feltétele, hogy mind az igénybe vett, mind a nyújtott szolgáltatás vállalkozási szerződésen alapuljon, valamint e kettő összekapcsolható („továbbadott”) legyen. Ezeknek éppen ezért egyrészről tartalmi szempontból kell fennállnia, másrészről pedig szükség van az ezeket alátámasztó dokumentációra.

AJÁNLJUK FIGYELMÉBE kapcsolódó cikkünket is!
Külföldi telephelyre jutó jövedelem a hazai társasági adóban és a helyi iparűzési adóban

A szerződések vállalkozási jellege kapcsán a Kúria kiemelte, hogy a végzett tevékenység tartalmát a valós gazdasági tartalom alapján kell megítélni, melynek eredményeként – szemben az adóhatóság által adásvételnek minősítéssel – kimondta, hogy a vizsgált szerződés tartalmában teljesíti a vállalkozási szerződésekre vonatkozó kritériumokat. Ennek keretében a szerződés tartalmának vizsgálatakor értékelni kell a megrendelővel való megállapodás egész folyamatát, különösen azt, hogy a szerződés a megrendelő által meghatározott paraméterek szerinti alkatrész gyártására, leszállítására és értékesítésére vonatkozott. A vizsgált ügyben a szerződés tartalmát tekintve egy komplex szolgáltatásra irányult, melyben alapvető jelentősége volt annak is, hogy ki az adott alkatrész gyártója. Mivel a szerződés meghatározott eredmény, termék elkészítésére irányult, így tartalmát tekintve elkülönítendő az adásvételtől.

A Kúria azonban a konkrét esetben a megfelelő nyilvántartások hiányára tekintettel végül megtagadta az alvállalkozói teljesítések értékének levonhatóságát, ugyanis ennek mind tartalmi, mind formai feltételei vannak. Egyrészről tartalmilag szükséges, hogy az igénybe vett és nyújtott vállalkozási szerződések összekapcsolhatósága („továbbadottsága”) megvalósuljon. Azonban ezt megfelelő nyilvántartásokkal alá is kell tudni támasztani, amit viszont a konkrét ügyben használt vállalatirányítási szoftverekből (ERP-rendszer) kinyerhető adatokkal nem teljesítettek. A megfelelő nyilvántartás hiányára tekintettel pedig a bíróság megállapította, hogy a helyi iparűzési adó alapja nem csökkenthető az alvállalkozói teljesítések értékével.

A bíróság korábbi döntéseiben további feltételként támasztotta, hogy aki a bérgyártási tevékenységet megrendeli, annál is igénybe vett szolgáltatásként kell ezt elszámolni.

Az ítéletet követően számos vállalkozás számára megnyílhat a lehetőség az általa igénybe vett alvállalkozói teljesítés értékének levonására, azonban érdemes ennek a feltételeit ellenőrizni, és felülvizsgálni a szerződéseket, nyilvántartásokat. Emiatt a magyarországi gyártó cégeknek fontos áttekinteniük mind az alapanyag- és szolgáltatásbeszerzéseket, mind az értékesítéseket. Egyúttal szükséges validálni azt, hogy a helyi iparűzési adó, illetve az innovációs járulék alapja szempontjából megfelelően sorolták-e be az egyes tételeket, ezáltal optimalizálva az iparűzésiadó-, illetve az innovációsjárulék-fizetési kötelezettségeket.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Állami ösztöndíj ledolgozása

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Ügyfélkapu+

Szipszer Tamás

adószakértő

Ügyfélkapu

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink