571 találat a(z) Kúria cimkére

Munkáltatói tévedések: nem ugyanaz a készenlét és a készenléti munkakör Cikk

A hétköznapi használatban gyakran keveredik egymással a készenlét és a készenléti jellegű munkakör. Cikkünkben tisztázzuk, mi a kettő közötti különbség munkajogi és bérezési szempontból.

Döntött a Kúria: visszajár a behajthatatlan követelések áfája Cikk

A Kúria először döntött érdemben a behajthatatlan követelésekre jutó áfa visszatérítésével kapcsolatos ügyekben – mégpedig az adózók javára, közölte a Jalsovszky Ügyvédi Iroda. Az ítéletek több hasonló ügyben is utat mutatnak, sőt: a 2020-ban hatályba lépett szabályok alapján kért visszatérítésekben is segíthetik az adózókat.

A jogi képviselőnek számolnia kell a koronavírus-fertőzés lehetőségével Cikk

A koronavírus járványhelyzetre tekintettel a jogi képviselővel szembeni fokozott elvárás azt is magában foglalja, hogy a fertőzés veszélyével is számolva ügyintézési, munkaszervezési rendjét úgy alakítsa, hogy a folyamatos ügyvitelt biztosítani tudja – mondta ki a Kúria.

Izer Norbert: a techóriások sem húzhatják ki magukat a szabályok alól Cikk

Magyarország az egyetlen az Európai Unióban, amely megadóztatja a nemzetközi digitális óriásvállalatokat, miután a magyar reklámadótörvényt az Európai Bíróság mellett a magyar Kúria is megfelelőnek ítélte – mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek.

Visszahívható-e azonnali hatállyal a munkaviszonyban álló ügyvezető? Cikk

Gyakran felmerül kérdésként, hogy a munkaviszony keretében dolgozó ügyvezető munkaviszonyára mennyiben és hogyan hat ki, ha őt a vállalkozás megfelelő szerve visszahívja. Egyes szakemberek szerint ilyenkor a munkaviszony megszűnik, míg mások szerint a munkaviszony megszüntetésénél a munka törvénykönyve szabályai nem kerülhetőek ki. Nézzük, mit mond erről a Kúria!

Büntetőeljárás indult ellene, ezért felmondtak a dolgozónak Cikk

A munkajogi szabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a munkáltató pusztán a büntetőeljárás megindításának ténye alapján azonnali hatállyal számolja fel a jogviszonyt, mely munkajogi jogkövetkezmény az Alkotmánybíróság több határozata szerint nem sérti az ártatlanság vélelmét. Ha ilyen jogszabályi felhatalmazás nincs, a vádiratba foglalt bizonyítékok ügyészi értékelésén alapuló tényállásszerű leírás alkalmas lehet a fegyelmi eljárás lefolytatására és a munkajogi következmények alkalmazására – mondta ki a Kúria.

Érvénytelenség a munkaviszonyban Cikk

A Kúria Joggyakorlat-elemző csoportja összefoglaló véleményt hozott nyilvánosságra munkaviszony érvénytelenség eseteiről. Ennek legfontosabb gyakorlati megállapításait foglaljuk össze az alábbiakban.

Jogszerű volt a Digi kizárása az 5G-s frekvenciák értékesítési eljárásából Cikk

Megerősítette a Kúria, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogszerűen járt el, amikor kizárta a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. anyacégét, a DIGI Communications N.V.-t az ötödik generációs (5G) mobiltechnológia bevezetésének támogatására és a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatásokra alkalmas frekvenciák értékesítéséért indult árverési eljárásból.

Felmondtak a nyugdíjasnak minősülő dolgozónak, a Kúria döntött Cikk

A munkaviszony munkáltatói felmondása a tényállás alapján akkor is visszaélésszerű joggyakorlásnak minősülhet, ha a törvény szerint a munkaviszony indokolás nélkül megszüntethető – mondta ki a Kúria.

Kúria: mikor kezdődik a vezető tisztségviselő megbízatása? Cikk

A jogi személy vezető tisztségviselőjének megbízatása nem a nyilvántartásba történő bejegyzéssel, hanem a tisztség elfogadásával keletkezik – mondta ki a Kúria a Kpkf.VI.40.509/2020/2. számú határozatában.

Fővárosi önkormányzati rendelet alkalmazásának tilalmát rendelte el a Kúria Cikk

A Kúria a Köf.5002/2012. számú folyamatban lévő ügyben azonnali jogvédelmi intézkedésként a Budapest Főváros Kormányhivatala kérelmére elrendelte a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatáról szóló 3/2013. (III.8.) Főv. Kgy. rendelet 5. § (4) bekezdésének ideiglenes alkalmazási tilalmát. Az alkalmazási tilalom a Kúria érdemi határozatának meghozataláig tart – olvasható a Kúria honlapján.

Szabályszerű felmondás nélkül jár az elmaradt munkabér? Cikk

A munkáltató a munkavállalónak felmondott, vagy legalábbis szándékában állt, de mivel ezt nem közölte a munkavállalóval szabályszerűen, később jogvitához vezetett, amelyre végül a Kúria tett pontot. A munkavállaló sérelmezte, hogy a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos igazolásokat nem kapta kézhez, illetve igényt tartott az elmaradt munkabérére. Cikkünk összegzi a Kúria döntését, illetve ismerteti a jogeset tanulságait.

Kúria: a közügyekre vonatkozó vélemény fokozott alkotmányos védelmet élvez Cikk

A közügyekre vonatkozó vélemény fokozott alkotmányos védelmet élvez még akkor is, ha esetleg túlzó és felfokozott – mondta ki a Kúria.

Visszaküldték a kölcsönzött dolgozót – a Kúria döntött Cikk

A munkaerő-kölcsönzésre irányuló munkaviszony megszűnésére és megszüntetésére a munka törvénykönyve (Mt.) általános szabályait kell alkalmazni, ugyanakkor a munkaviszony atipikus jellegére tekintettel az Mt. 220. § (1) bekezdése a felmondás összefoglaló indokai közül a munkáltató működésével összefüggő oknak minősíti a kikölcsönzés megszűnését – mondta ki a Kúria.

A reklámadó területi, személyi hatályát értelmezte a Kúria Cikk

A Kúria tájékoztatót tett közzé honlapján a reklámadó területi, személyi hatályának értelmezéséről interneten közétett reklám esetében.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Gyed, gyes bölcsibe íratás esetén

Czeglédi Bernadett

munkajogi és társadalombiztosítási szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink