571 találat a(z) Kúria cimkére
Munkáltatói tévedések: nem ugyanaz a készenlét és a készenléti munkakör
Cikk
A hétköznapi használatban gyakran keveredik egymással a készenlét és a készenléti jellegű munkakör. Cikkünkben tisztázzuk, mi a kettő közötti különbség munkajogi és bérezési szempontból.
Döntött a Kúria: visszajár a behajthatatlan követelések áfája
Cikk
A Kúria először döntött érdemben a behajthatatlan követelésekre jutó áfa visszatérítésével kapcsolatos ügyekben – mégpedig az adózók javára, közölte a Jalsovszky Ügyvédi Iroda. Az ítéletek több hasonló ügyben is utat mutatnak, sőt: a 2020-ban hatályba lépett szabályok alapján kért visszatérítésekben is segíthetik az adózókat.
A jogi képviselőnek számolnia kell a koronavírus-fertőzés lehetőségével
Cikk
A koronavírus járványhelyzetre tekintettel a jogi képviselővel szembeni fokozott elvárás azt is magában foglalja, hogy a fertőzés veszélyével is számolva ügyintézési, munkaszervezési rendjét úgy alakítsa, hogy a folyamatos ügyvitelt biztosítani tudja – mondta ki a Kúria.
Izer Norbert: a techóriások sem húzhatják ki magukat a szabályok alól
Cikk
Magyarország az egyetlen az Európai Unióban, amely megadóztatja a nemzetközi digitális óriásvállalatokat, miután a magyar reklámadótörvényt az Európai Bíróság mellett a magyar Kúria is megfelelőnek ítélte – mondta a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára a Magyar Nemzetnek.
Visszahívható-e azonnali hatállyal a munkaviszonyban álló ügyvezető?
Cikk
Gyakran felmerül kérdésként, hogy a munkaviszony keretében dolgozó ügyvezető munkaviszonyára mennyiben és hogyan hat ki, ha őt a vállalkozás megfelelő szerve visszahívja. Egyes szakemberek szerint ilyenkor a munkaviszony megszűnik, míg mások szerint a munkaviszony megszüntetésénél a munka törvénykönyve szabályai nem kerülhetőek ki. Nézzük, mit mond erről a Kúria!
Büntetőeljárás indult ellene, ezért felmondtak a dolgozónak
Cikk
A munkajogi szabályok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a munkáltató pusztán a büntetőeljárás megindításának ténye alapján azonnali hatállyal számolja fel a jogviszonyt, mely munkajogi jogkövetkezmény az Alkotmánybíróság több határozata szerint nem sérti az ártatlanság vélelmét. Ha ilyen jogszabályi felhatalmazás nincs, a vádiratba foglalt bizonyítékok ügyészi értékelésén alapuló tényállásszerű leírás alkalmas lehet a fegyelmi eljárás lefolytatására és a munkajogi következmények alkalmazására – mondta ki a Kúria.
Érvénytelenség a munkaviszonyban
Cikk
A Kúria Joggyakorlat-elemző csoportja összefoglaló véleményt hozott nyilvánosságra munkaviszony érvénytelenség eseteiről. Ennek legfontosabb gyakorlati megállapításait foglaljuk össze az alábbiakban.
Jogszerű volt a Digi kizárása az 5G-s frekvenciák értékesítési eljárásából
Cikk
Megerősítette a Kúria, hogy a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) jogszerűen járt el, amikor kizárta a DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. anyacégét, a DIGI Communications N.V.-t az ötödik generációs (5G) mobiltechnológia bevezetésének támogatására és a vezeték nélküli szélessávú szolgáltatásokra alkalmas frekvenciák értékesítéséért indult árverési eljárásból.
Felmondtak a nyugdíjasnak minősülő dolgozónak, a Kúria döntött
Cikk
A munkaviszony munkáltatói felmondása a tényállás alapján akkor is visszaélésszerű joggyakorlásnak minősülhet, ha a törvény szerint a munkaviszony indokolás nélkül megszüntethető – mondta ki a Kúria.
Kúria: mikor kezdődik a vezető tisztségviselő megbízatása?
Cikk
A jogi személy vezető tisztségviselőjének megbízatása nem a nyilvántartásba történő bejegyzéssel, hanem a tisztség elfogadásával keletkezik – mondta ki a Kúria a Kpkf.VI.40.509/2020/2. számú határozatában.
Fővárosi önkormányzati rendelet alkalmazásának tilalmát rendelte el a Kúria
Cikk
A Kúria a Köf.5002/2012. számú folyamatban lévő ügyben azonnali jogvédelmi intézkedésként a Budapest Főváros Kormányhivatala kérelmére elrendelte a Fővárosi Önkormányzat tulajdonában álló közterületek használatáról szóló 3/2013. (III.8.) Főv. Kgy. rendelet 5. § (4) bekezdésének ideiglenes alkalmazási tilalmát. Az alkalmazási tilalom a Kúria érdemi határozatának meghozataláig tart – olvasható a Kúria honlapján.
Szabályszerű felmondás nélkül jár az elmaradt munkabér?
Cikk
A munkáltató a munkavállalónak felmondott, vagy legalábbis szándékában állt, de mivel ezt nem közölte a munkavállalóval szabályszerűen, később jogvitához vezetett, amelyre végül a Kúria tett pontot. A munkavállaló sérelmezte, hogy a munkaviszony megszüntetésével kapcsolatos igazolásokat nem kapta kézhez, illetve igényt tartott az elmaradt munkabérére. Cikkünk összegzi a Kúria döntését, illetve ismerteti a jogeset tanulságait.
Kúria: a közügyekre vonatkozó vélemény fokozott alkotmányos védelmet élvez
Cikk
A közügyekre vonatkozó vélemény fokozott alkotmányos védelmet élvez még akkor is, ha esetleg túlzó és felfokozott – mondta ki a Kúria.
Visszaküldték a kölcsönzött dolgozót – a Kúria döntött
Cikk
A munkaerő-kölcsönzésre irányuló munkaviszony megszűnésére és megszüntetésére a munka törvénykönyve (Mt.) általános szabályait kell alkalmazni, ugyanakkor a munkaviszony atipikus jellegére tekintettel az Mt. 220. § (1) bekezdése a felmondás összefoglaló indokai közül a munkáltató működésével összefüggő oknak minősíti a kikölcsönzés megszűnését – mondta ki a Kúria.
A reklámadó területi, személyi hatályát értelmezte a Kúria
Cikk
A Kúria tájékoztatót tett közzé honlapján a reklámadó területi, személyi hatályának értelmezéséről interneten közétett reklám esetében.