Közigazgatási hatósági eljárások iratai: mikor nyilvánosak?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Érdekes ügyben döntött nem olyan régen a Kúria. A BH2024.208. számú ügyben azt vizsgálta, hogy közérdekű adatként milyen esetekben lehet közigazgatási hatósági ügyek iratanyagába betekinteni az eljárásban nem érintett személyek számára. Az ügy részleteit az alábbiakban ismertetjük.

Építési ügyben kértek ki szakhatósági állásfoglalást

A felperes egy olyan miniszteri vélemény (szakhatósági állásfoglalás) kiadását kérte közérdekű adatként a miniszter alperestől, amely egy ingatlanon fennálló épület terepszint feletti részeinek bontására vonatkozó tervezett bontási tevékenységet támogatott.

Az alperes miniszter arról tájékoztatta a felperest, hogy a veszélyhelyzet idején az egyes adatigénylési rendelkezésektől való eltérésről szóló 521/2020. kormányrendelet 1. § (3) bekezdése alapján az adatigénylésnek a beérkezést követő 45 napon belül tesz eleget, ezt követően azonban megtagadta a kérés teljesítését. Arra hivatkozott, hogy a felperes által kiadni kért adat döntés megalapozását szolgálja, ezért azt nem áll módjában megküldeni.

Olvassa el az Adózóna „Munkaviszony megszűnését követően aktív maradhat-e a kilépett munkavállaló e-mail-fiókja?”. „Bonyolódik a GDPR szerinti hozzáférési jog értelmezése” és a „Mégsem vizsgálják felül a GDPR-t a közeljövőben” című írását!

Az ügy végül a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság eljárását követően bíróságon folytatódott. A felperes keresetében elsőrendűen az információs önrendelkezési jogról és információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvény (Infotv.) alapján kérte az adatok kiadását, mely jogszabály a közérdekű adatok nyilvánosságát is szabályozza. Az alperes a kereset elutasítását kérte, mivel álláspontja szerint a kiadni kért adat nem minősül közérdekű adatnak. Arra is hivatkozott, hogy a miniszter a véleményt a kulturális örökség védelmével kapcsolatos szabályokról szóló 68/2018. kormányrendelet (kormányrendelet) 89. §-a alapján egy másik hatóság előtt folyamatban lévő közigazgatási eljárásban a hatóság megkeresésére adta ki szakhatósági állásfoglalásként. Az Infotv. és az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (Ákr.) rendelkezéseinek együttes értelmezése alapján véleménye szerint a felperes nem minősült az iratok megismerésére jogosult személynek. Emellett az Infotv. is kizárja a közérdekű adat megismerését bírósági vagy közigazgatási eljárásra tekintettel.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, miként döntött a Kúria, illetve a a hatósági eljárások adatai mikortól nyilvánosak!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadó áfa

Lepsényi Mária

adószakértő

Adószámos magánszemély

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink