1300 találat a(z) táppénz cimkére

Egyéni vállalkozó kismamát megillető ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, segítsen megállapítani a kismamát megillető ellátásokat és azok alapját az alábbi szituációban: - Főállású katás egyéni vállalkozó volt 2016.10.13-tól 2017.06.30-ig. - Ezt követően kilépett a katából és 36 órát meghaladó munkaviszonya volt 2017.07.01-től 2017.10.16-ig. A munkaviszony alatt 5 nap táppénz volt. - 2017.10.17-től szünetelteti az egyéni vállalkozását, máshol nincs biztosítása. A babát 2018.08. hóra várja. Ha most befejezi a vállalkozás szüneteltetését, jogosult lesz-e táppénzre, csedre, gyedre? Hogyan kell kiszámítani az ellátások alapját? Ha egyéni vállalkozóként csak a minimumjárulékot fizeti, de nem veszi ki jövedelemnek, akkor az nem minősül tényleges jövedelemnek? Ha a baba születése előtt elmegy táppénzre, akkor a táppénz időszaka a csed igénylésnél beleszámít az igénylést megelőző 180 napi folyamatos biztosítási jogviszonyba? Előre is nagyon köszönöm a segítségét!

Táppénz, fizetési meghagyás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: kft. az OEP-től fizetési meghagyást kapott balesettel összefüggő egészségbiztosítási ellátás megtérítésével kapcsolatban egy adott dolgozójára vonatkozóan. A kérdés az, hogy a határozatban szereplő összeg személyi jellegű egyéb kifizetésre könyvelhető-e? Valamint ha a szóban forgó időszak 2016. év, de a fizetési meghagyás 2017.12. havi, lehet-e 2017. évi költség a megtérítendő összeg?

Táppénz, csed, gyed könyvelése, kifizetőhelyen Kérdés

Tisztelt Szakértő, A következőben kérném segítségét: kifizetőhelyként a munkavállalóinknak a kormányhivatalok helyett számoljuk ki, számfejtjük és utaljuk a fent nevezett ellátásokat. Helyes, ha Így könyveljük ezeket: T362-K471 ellátások előírása T362-K96 1%-os költségtérítés előírása T471-K384 munkavállalónak utalás T384-K362 Kormányhivatal utalja az összeget Köszönettel.

Felmondás baleseti táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik munkavállalónk (szakács) munkahelyén saját hibájából elvágta a kezét. Jelenleg baleseti táppénzt kap. 2 hónapig semmit nem tudtunk róla, most írásbeli felszólításunkra megjelent és azt mondta, hogy újabb műtétre lesz szükség. Utalt arra is, hogy munkakörét nem fogja tudni már ellátni, keressünk a helyére valakit és a munkaviszonyát közös megegyezéssel szüntessük meg. Kérdésem az, hogy ha írásban rögzítjük a közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetést, azon a napon megszüntethető-e a jogviszony? A baleseti táppénzt az OEP továbbra is folyósítja és a munkáltató köteles a táppénz hozzájárulást fizetni? Vagy mondjon fel a dolgozó és a felmondási idő letelte után megszűnik a jogviszony akkor is, ha még nem keresőképes? A baleseti táppénzt folyósítják továbbra is? Meddig kell a táppénz-hozzájárulást fizetni?

Társadalombiztosítás Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő 2017. évben az árbevétele után fizeti a járulékot, de 2018-től a minimálbér után után fog járulékot fizetni. A kérdésem az lenne, hogy mikortól lesz jogosult táppénzre, vagy lesz-e jogosultsága táppénzre? Köszönettel Baloghné

Foglalkoztatási kedvezmény, karácsonyi jutalom. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Raktárosainknak FEOR kódja 9-essel kezdődik, mert nem tudjuk őket máshová besorolni. (vagy csak nem találtuk meg a megfelelő FEOR kódot…) Ez alapján igényelhetnénk a szakképzettséget nem igénylő foglalkoztatás kedvezményét. Viszont legmagasabb iskolai végzettségük érettségi. A kedvezmény igénybe vehető így Ön szerint? Másik kérdésünk a karácsonyi jutalommal kapcsolatos. Munkavállalónk már 4 hónapja táppénzen van. Jutalmat fizethetünk-e ki részére, figyelembe véve a táppénz előtti idei elvégzett munkáját? Ugyanakkor „törzsgárda” jutalomra is jogosult. Ez is kifizethető esetleg számára? Megtisztelő válaszát előre is köszönjük!

Táppénz alatt 13. havi bér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünknél minden állományban lévő dolgozó részesül 13. havi juttatásban. Egyik munkavállalónk 2017.07.31-étől tartósan táppénzen van, viszont őt is szeretné a vezetőség ebben a juttatásban részesíteni. Kérdésem az lenne, hogy ennek van-e valami akadálya? Nem veszélyezteti-e a táppénz folyósítását?

Távolléti díj számítása Kérdés

Az alábbi bérszámfejtésben kérem segítségüket: 2017. 10. hó bérszámfejtés: Havi díjas munkavállaló bruttó bére: 300 000 Ft A munkavállaló táppénzen van 10. 22-ig, 10. hó 23-án keresőképes. Munkaszüneti nap 10. 23. Ledolgozott napok:10.24-10.31. Konkrétan a kérdés az, hogy 10. hó 23-ra mennyi bért kap a dolgozó, illetve kap-e egyáltalán? Köszönöm segítő válaszukat.

Felmondás táppénz alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretnék segítséget kérni. Mi egy fuvarozással foglakozó kft. vagyunk. Egyik alkalmazottunk jogosítványát bevonták, mert alkalmatlan lett a munkavégzésre alvászavar miatt. Ugyanezen a napon ki is íratta magát táppénzre. Mit tudunk mi tenni ebben az esetben, mikor mondhatunk fel neki, hisz nem tudja elvégezni a munkáját (kamionsofőr), másik munkakörben pedig nem tudjuk alkalmazni, mert nincs. Valamint sajnos pont olyan gazdasági helyzetbe kerültünk, hogy az ő pozíciója pont meg is szűnt volna december 31-ével, mert sajnos leépítés miatt megszűnik az ő állása (eladunk autót, mert kevesebb partnernek dolgozunk). Válaszát előre is köszönöm.

Fizetés nélküli szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk ukrán-magyar állampolgár. Augusztus végéig táppénzen volt veszélyeztetett terhesként. Augusztus végén szült, a szülésről csak egy kórházi igazolást adott le. Nem igényelt semmilyen ellátást, illetve fizetés nélküli szabadságot sem, a gyermekkel visszaköltözött Ukrajnába, nem elérhető. Kérdésem az lenne, hogy milyen lehetőségeink vannak a munkavállalóval szemben? Bérszámfejtésnél igazolt nem fizetett vagy igazolatlan napokat számfejtsünk neki? Tudjuk, hogy szült, bár nem láttunk születési anyakönyvi kivonatot sem. Ilyen esetben nem védett a munkavállaló. Felszólításokra nem reagál. Válaszukat előre is köszönöm.

Munkavégzés táppénz alatt: mikor lehet, mikor nem? Példákkal Cikk

Gyakori kérdés, hogy a keresőképtelen, táppénzben részesülő személy folytathat-e ezen ellátás mellett bármilyen keresőtevékenységet.

Őstermelő táppénze Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy több éve működő őstermelő, aki előző évi árbevétele után fizet járulékot. Ha 2018. első negyedévében magasabb alap után fizet járulékot – többek közt 7% egészségbiztosítást –, lehet jogosult pénzbeli ellátásokra, függetlenül attól, hogy előtte nem fizette csak a 4%-ot? Ha igen,mennyi időre jogosult? Családi gazdaságról van szó, a többi tagnak is így kell eljárnia, vagy ez egyéni döntése minden tagnak? A törvény nem ír felső határt a magasabb járulékalap behatárolására. Van valami egyéb rendelet, ami ezt számszerűsíti? Ha például az első negyedévben a tavalyi árbevétel után fizet járulékot, a másodikban magasabb összeg után, a harmadikban a tavalyi után, a negyedikben megint más magasabb összeg után. Erre olvasatom szerint biztosít lehetőséget a törvény. Vagy rosszul gondolom? Válaszát előre is köszönöm: József

Szabadság/betegszabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk műtét előtt áll, valószínűleg huzamosabb ideig keresőképtelen lesz. Mivel még van szabadsága erre az évre, kérésére ki lehet-e adni neki a szabadságát a keresőképtelenség idején? A keresőképtelenség első napjától szabadságot igénylene, majd pedig, a szabadság lejártát követően kerülne kiadásra a betegszabadság, és azt követően igényelne táppénzt. Van-e lehetőség ily módon eljárni? Válaszát köszönöm

Üzemi baleset kifizetőhelyi feladatok Kérdés

Tisztelt Adózóna! Mint tb-ügyintéző, most találkozom először üzemi balesettel. A pontos menetében kérnék egy kis segítséget. Kollégánk munkába jövet (a legrövidebb útvonalon) robogójával balesetet szenvedett. A mentő kórházba vitte, a balesetről rendőrségi jegyzőkönyv is készült. A kórházban megfigyelést javasoltak neki, de ő ezt saját felelősségére elutasította. Még aznap elment a háziorvosához, aki 4-es kóddal táppénzre vette 5 napra, tehát utána már keresőképes állapotban jött dolgozni. Felvettük az üzemi baleseti jegyzőkönyvet, kitölti a baleset, sérülés körülményeiről című nyomtatványt, ezen kívül ki kell-e tölteni az Igénybejelentés táppénz, csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, baleseti táppénz igényléséhez című nyomtatványt? A dokumentációhoz szükség van-e a mentőktől valamilyen iratra? Ha minden irat megvan, hoznom kell egy elismerő, illetve elutasító határozatot, és ha jól tudom, mindent továbbítani kell az OEP részére azért, hogy leigazolják, hogy valóban üzemi balesetről van szó. Megküldik a háziorvosnak az erről szóló dokumentumot, mely alapján ő átírja 1-es kódra az orvosi igazoláson szereplő kódot. Ha ez megvan, a dolgozó eljuttatja azt nekünk, és csak ezután folyósíthatjuk a táppénzt? Ebben az esetben – mivel megtagadta a kórházi kezelést, de elment betegállományba – el lehet ismerni üzemi balesetként az esetet? Elnézést a sok kérdésért, de nem szeretnék hibázni. Előre is köszönöm a választ!

Táppénz munkaidőkeret esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném a segítségét. Az intézményben dolgozó munkavállalók beosztás szerint háromhavi munkaidőkeretben dolgoznak, folyamatos munkarendben, és a munkavállaló táppénzre megy (a betegszabadságát már kimerítette), akkor a táppénzes távollétét mely napokra, hány órában kell figyelembe venni? (Beosztás szerint vagy minden napra, hétvégére is – mivel a táppénz naptári napra jár –, és 8 óra az időtartam vagy a beosztás szerinti óra, de szabadnapon nincs óraszám?) Válaszukat előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

IPA előírás hiba

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Átalányadózásból kikerülés

Lepsényi Mária

adószakértő

Telekértékesités áfája

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 május
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Együttműködő partnereink