1297 találat a(z) táppénz cimkére
Egyedülálló gyermekesek tb- és családtámogatása, foglalkoztatása
Cikk
Mind az egészségbiztosítási, mind a családtámogatási törvény külön rendelkezik a gyermeküket egyedül nevelő szülők ellátásáról. Cikkünkben bemutatjuk, mire kell figyelni a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló foglalkoztatásakor, s az egészségbiztosítási törvény, valamint a családtámogatási törvény alapján kik minősülnek egyedülállónak, mennyivel kapnak több ellátást, mint azok a családok, ahol mindkét szülő neveli a gyermeket, gyermekeket.
Szolgálati idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A nyugdíjbiztosító szolgálati idő adategyeztetést kezdeményezett a magánszeméllyel. A nyugdíjbiztosító megküldött anyagában nem szerepel a 30 napot meghaladó táppénzes állomány (veszélyeztetett terhesség), valamint a szülési szabadság, gyed, gyes időszaka. A szóbanforgó időszak 1992. évtől 1996. évig tartott. Helyes így, vagy tegyen észrevételt? köszönettel Papp Éva
Munkaviszony megszüntetése betegállomány alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozó munkáját többszöri szóbeli figyelmeztetés ellenére is különböző mértékű hibákkal, gondatlanul végezte, mellyel a vállalkozás jó megítélését is kockára tette. Ezért munkáltató 30 napos felmondási idővel felmondott. Eltekintett a 30 napos felmondási idő ledolgozásáról. Dolgozó az írásbeli felmondást aláírásával átvette. Ezt követően 5 nap múlva juttatott el munkáltató részére orvosi igazolásokat, melyek szerint betegállományba vétele 49 nappal korábban kezdődött. Munkáltatót korábban (még a felmondó levél aláírásakor sem) tájékoztatta-e tényről. Felmondás napjáig dolgozott, jelenléti ívet is aláírt, munkabérét készpénzben, átutalással átvette. Betegszabadság az információszerzés napjától került figyelembe vételre. Így a táppénz napja a munkaviszony megszűnésig 1 nap. Ezt követő időszakra OEP-től megkapta az elutasító határozatot, mely szerint munkaviszonya megszűnt, és így nem jogosult táppénz folyósításra. Munkavállaló jogszerűtlenségre hivatkozva kéri a munkaviszony visszaállítását. Mi a helyes megoldás ilyen esetben? Úgy gondolom, a munkáltató jogszerűen járt el. A munkavállaló nem teljesítette együttműködési kötelezettségét, ezért a betegállomány nem hosszabbítja meg a munkaviszony utolsó napját. Válaszát előre is köszönöm.
Csed-számítás táppénz után
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik munkatársuk várandós és 2018. decemberre várja a babát. Jelenleg táppénzen van, mint veszélyeztetett terhes és ez a táppénzes állomány szülésig már nem fog változni. Kérdés, hogy ez esetben honnan számolódik a szülést megelőző 3-ik hónap utolsó napjától visszaszámolt 180 napi jövedelem, mely a csed-számítás alapja lenne? Válaszát előre is köszönöm!
Táppénz, csed, gyed
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Következőben szeretném a segítségét kérni: munkavállaló 2018.06.01-től 9-es kóddal táppénzen van, "A" munkáltatónál 2015.09.08-ától áll munkaviszonyban "B" munkáltatónál 2018.01.01-től áll munkaviszonyban. 2018.01.01. előtt nincs lezárt jogviszonya. A két munkáltatónál külön-külön milyen ellátásokra lesz jogosult? Köszönöm gyors válaszát!
Egyéni vállalkozó – táppénz, csed
Kérdés
Másodállású (36 órát meghaladó munkaviszony mellett) egyéni vállalkozó – aki 2018 februárjában kezdett el tevékenykedni – veszélyeztett terhesség miatt táppénzre szeretne menni. Kérdésem, hogy az egyéni vállalkozói jogviszonya alapján is kaphat táppénzt? (Volt bevétele, de jövedelme ez idáig nem keletkezett.) Ha igen, mi az alapja? Illetve táppénz mellett működhet az egyéni vállalkozás (alkalmazott foglalkoztatása, bevétel szerzése)? A csedet szeretné igénybe venni a gyermek születését követően. Ekkor az egyéni vállalkozása alkalmazottak mellett működhet bevételszerzés céljából, ha személyes közreműködés nem történik? Továbbá kérdésként merült fel az is, hogy ha a főállású munkaviszonyában táppénzre megy, abban az esetben a vállalkozásában is táppénzen kellene lennie?
Munkaviszony létesítése keresőképtelenség ideje alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy a munkavállalónak, aki főállásában keresőképtelen, 9-es kóddal van-e arra lehetősége, hogy új munkaviszonyt létesítsen más munkáltatónál, más munkakörben, amennyiben azt képes ellátni? Illetve lehet-e a keresőképtelensége mellett más munkáltatónál egyszerűsített foglalkoztatott? Tiltja-e bárminemű jogszabály a fent említett lehetőségeket? üdvözlettel Dávid Judit
Katás egyéni vállalkozó éves bevételi korlátja táppénz esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném szíves segítségét. Főállású katás egyéni vállalkozó (kettő, napi 8 órás munkavégzésre bejelentett alkalmazottal is rendelkezik) az elmúlt 2,5 hónapban folyamatosan táppénzen volt. A bevételszerző tevékenységet ezen időszak alatt a 2 alkalmazott látta el. Előbbi folyamatos táppénz miatt nevezett vállalkozó 2 havi 50 ezer forintos kata összeget nem fog befizetni. Kérdésem az, hogy a 12 milliós éves kata bevételi korlátnál (amíg nem kell megfizetni a 40% "büntető" adót) kalkulálhatok-e 12 millióval, vagy csak 10 hónapnyi (10 milliónyi) arányos résszel? Válaszát előre is megköszönve, tisztelettel maradok!
Többes jogviszony, keresőképtelenség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Állapotos kismama többes jogviszonyban biztosított. Táppénzes állományban azt a munkakörét, ami nem veszélyezteti az állapotát, el tudja-e látni továbbra is, s ha igen, erről kell-e orvosi igazolás? Ha mindkét jogviszonyában táppénzben részesül, akkor azt mindkét helyen külön-külön kell kezdeményezni? Köszönettel.
Alkalmi munkavégzés táppénz ideje alatt
Kérdés
http://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/Munkavegzes_tappenz_alatt_mikor_lehet_mikor_IX4HXS Tisztelt Szakértő! Fenti cikkre hivatkozással kérdezném: a munkavállaló főállásában fizikai munkát végez. Targoncavezető kétműszakos munkarendben. Stroke-ot kapott néhány hónapja, és jelenleg táppénzen van. A munkáltatója üzemorvosa írásos szakvéleményt is adott arról, hogy a korábbi munkakörében nem fogják tudni foglalkoztatni a táppénz lejárta után (targoncavezető, fizikai munka, két műszak). Kérdésem az, hogy mivel a főfoglalkozásában jelenleg táppénzen van, egy másik munkáltatónál vagyon- és személyőrként 1-1 napos foglalkoztatás (alkalmi munkavégzés) keretében vállalhat-e munkát például hétvégi rendezvényeken a táppénze folyósítása idején? (Más munkáltató, más jellegű munka.) Köszönöm válaszukat! Bősze Andrea
Főállású katás táppénzen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném szíves segítségét. Alanyi adómentes, főállású katás egyéni vállalkozó (kettő, napi 8 órás munkavégzésre bejelentett alkalmazottal is rendelkezik) az elmúlt 2,5 hónapban folyamatosan táppénzen volt. Emiatt 2 havi 50 ezer forintos kataösszeget nem fog befizetni. Kérdésem az lenne, hogy a 8 milliós éves alanyi mentes korlátnál kalkulálhatok-e 8 millióval, vagy csak 10 hónapnyi arányos résszel? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel!
Csed ismételt folyósítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló részére a tb-kifizetőhely csed ellátást folyósított 2018.02.15-éig, majd az érintett munkavállaló e-mailben bejelentette, hogy a gyermek kikerült a háztartásából. Ezt követően a 2018.02.16-2018.04.13. időszakra a munkavállaló orvosi igazolást nyújtott be "8"-as kóddal, amelyre a tb-kifizetőhely az érintett részére betegszabadságot, valamint táppénzt folyósított. A tb-kifizetőhely ezt követően kérte a munkavállalót, hogy igazolja, a gyermeket ismételten a háztartásában neveli, de a munkavállaló egy e-mailben küldött nyilatkozaton kívül egyéb igazolást nem hajlandó bemutatni. Kérdés, hogy a csed ismételt folyósításának mi a feltétele? A munkavállalónak kell-e újabb csed-igényt benyújtania vagy kell-e igazolnia, hogy a gyermek ismételten a háztartásába került? Kérdés továbbá, hogy a munkavállaló által a kifizetőhelyre benyújtott táppénzes papír az ellátások közötti választásnak minősül, vagy erre vonatkozóan külön nyilatkoztatni kellett volna a munkavállalót az ellátások közötti választásról? Köszönöm.
Rokkantsági ellátban részesülő (C2 minősítés) személy munkavállalásának korlátai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A párom részére 2018.03.09-től rokkantsági ellátást állapítottak meg, 20018.03.08-ig munkaviszonyával kapcsolatban táppénzben részesült, miután annak egy éves maximált időszaka lejárt. Azóta a munkáltatónál igazolt, nem fizetett távolléten van, mivel tartós cca. 10 hónapos egészségügyi rehabilitációs kezelésen van. Kérdéseim: 1.) A munkáltatónak meg kell-e szüntetnie a munkaviszonyát, ezen időszak alatt vagy maradhat az igazolt távollét, mivel később -– ha a rehabilitációs kezelés véget ér – részmunkaidőben foglalkoztatná? 2.) Hány órás munkaviszonyben foglalkoztatható, illetve mi a jövedelem maximuma, hogy a rokkantsági ellátás ne szűnjön meg? 3.) A rokkantsági ellátás melletti munkavégzéssel szerezhet-e szolgálati időt, illetve az így szerzett jövedelem beszámít-e majd később a saját jogú öregségi nyugdíjába? Üdvözlettel:
Próbaidő alatti azonnali hatályú felmondás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: A munkáltató a munkavállaló munkaviszonyát 2018.04.27-én próbaidő alatt azonnali hatályú felmondással megszüntette. A felmondás és az elszámoló dokumentumok 2018.04.27-én postai úton, saját kezébe történő átadás jelzéssel, ajánlott, tértivevényes levélként kerültek megküldésre a munkavállaló címére. A visszaérkezett tértivevény alapján 2018. május 16-án vette át a felmondás dokumentációját. Május 18-án ajánlott levélként táppénzes papírok érkeztek a munkavállalótól, melyek azt igazolják, hogy 2018.04.27-től 2018.05.11-ig gyermekével gyermekápolási táppénzen volt. 2018.05.12-től keresőképes állományba került. Ezt követően a tértivevényes levél átvételéig (2018.05.16.) sem jelent meg a munkahelyén. Jogszerűen járt-e el a munkáltató, ha 2018.04.27-ével szüntette meg a munkaviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm! Katona-Fazakas Tünde
Áthelyezés táppénz alatt
Kérdés
Munkavállaló táppénz alatt gépszerelő-szervizes munkakörből átszervezés miatt áthelyezésre kerül a lakatos műhelybe, és ezzel egy időben megvonásra kerül a szervizeseket megillető pótlék átalánya. Erről a munkáltató elegendő, ha csak írásban tájékoztatja, vagy meg kell várni a keresőképes állapotot?