1242 találat a(z) táppénz cimkére
Nyugdíjas munkaviszonya szünetel-e betegség alatt? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló a 15 nap betegszabadság letelte után is táppénzen lesz. Az lenne a kérdésem, hogy a táppénz idejére, amíg nem kap ellátást, kell-e szüneteltetni a munkaviszonyt (mint például fizetés nélküli szabadság esetén)? Válaszát köszönöm!
Táppénzfolyósítás 1 napos biztosítási szünetelés alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az egyik dolgozónk rehabilitációs ellátásban részesül, közeledik a rehabilitációs ellátás jogosultságának a felülvizsgálati napja. A jogszabály értelmében a megváltozott munkaképességű személyek az ellátás megállapításakor keresőtevékenységet nem folytathatnak. Ezért a dolgozót a felülvizsgálat, illetve a kérelem benyújtásának a napján fizetés nélküli szabadságon van, amikor is a biztosítási ideje szünetel. Kérdésem az lenne, ha ez a dolgozó jelenleg táppénzes állományban van, befolyásolja e ez a tény a táppénzjogosultságát, hogy a biztosítási ideje szünetel?
Táppénz-hozzájárulás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-tulajdonos táppénzes álományba került. 2016.09.29-től 2017.01.15-ig. A táppénz-hozzájárulási határozatot 2016.12.06-án (60 008 Ft), 2017.01.20-án (36 527 Ft ) és 2017. 02. 06-án (45 658 Ft) kapta meg a társaság. Kérdésem, hogyan és melyik számlaszámra kell az összegeket könyvelnem, ha a társaság 2017. 03. hóban utalta az összeget, a 1629-es bevallásban hogyan szerepeltetem. Üdvözlettel GK.
Felmondásidő és táppénz Kérdés
Egy alkalmazott felmondási idejét tölti. Táppénzre mehet-e a felmondási idő alatt? Válaszukat előre is köszönöm.
A táppénz, a csed számítási alapja a második gyermeknél Cikk
Mi a táppénz alapja a gyeden lévő, rövid időre átmenetileg munkába álló kismamánál? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Betegszabadság/táppénz, miközben a házastárs gyed/gyes-en van Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy házaspárnak 2 gyereke van, 4 és 1,5 évesek. A feleség otthon van a kisebb gyerekkel gyeden, ill. gyesen, miközben a nagyobb már óvodába jár. Jogosult-e a férj arra, hogy az idősebb gyerek betegsége esetén a gyermekorvostól táppénzes papírt kérjen, és maga is otthon maradjon a beteg gyermekkel? Köszönöm.
Második gyermeknél mi lesz a táppénz, csed számítási alapja? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésem pontosítása végett kérdezek újra. Előre is köszönöm a választ. Adott egy kismama gyeden a gyermekkel, rövid időn belül kistestvért terveznek. A kismama saját vállalkozásban, de munkaviszonyban (heti 36 óra) dolgozik. Ha visszamegy dolgozni gyed mellett, megemelt munkabérrel egy rövid időre, teszem azt egy napra, utána veszélyeztetett terhességgel táppénzre, akkor ebben az esetben a táppénz, majd a későbbi csed/gyed számítási alapja a szerződéskori jövedelem lesz, vagy a ténylegesen elért jövedelem, vagy a korábbi jövedelem (ami alapján a jelenlegi gyermekre tekintettel kapja az ellátást)? Vagy a minimálbér kétszerese? Válaszát előre is köszönöm!
Őstermelő – táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Milyen lehetőségei vannak egy őstermelőnek, hogy betegsége esetén táppénzellátásra jogosult legyen?
Kivások tb-je: így fizetnek járulékot, és kapnak utána ellátást Cikk
Noha a kata és a kiva szabályait ugyanazon törvényben (2012. évi CXLVII.) találjuk, a két adózási forma társadalombiztosítási szempontból (is) teljesen más logikát követ. Míg a kisadózás egy új (az egyéni és társas vállalkozótól teljesen különböző) biztosítási jogviszonyt keletkeztet (vagy éppen kizárja valamennyi tb-ellátásból a kisadózást választó vállalkozót), addig a kiva nem érinti a tulajdonos tagok társadalombiztosítási jogállását.
Újabb szülés: gyedről vagy táppénzről érdemesebb? Cikk
Hogyan jár jobban az első gyermekével gyeden lévő kismama következő gyermeke szülésekor: ha gyedről vagy ha táppénzről megy csedre? Mi lesz a csed számítási alapja? Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 03. 14-én állt munkába a munkavállaló, előtte nem dolgozott, mert gyermekével volt gyesen. Kérdésem, hogy ebben az esetben elmehet-e 2017. 04. 10-ével táppénzre és mennyi ideig jogosult rá abban az esetben, ha kismama? Várom válaszát.
Munkáltatói felmondás egészségügyi alkalmatlanság miatt Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony/Szakértő Úr! A 2017.03.04. napján, "Keresőképtelen munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése" cím alatt adott válaszukhoz kapcsolódóan az alábbi kérdésekkel fordulok Önökhöz: 1. A vonatkozó bírói gyakorlat alapján is jól tudjuk, hogy egészségügyi alkalmatlanságot a keresőképtelenség alatt megállapítani nem lehet? 2. Jogszerűen megszüntetheti a munkáltató egy olyan munkavállaló munkaviszonyát egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással, ha a keresőképes időszakban orvosi alkalmassági vélemény alapján megállapításra kerül, hogy a munkavállaló a munkaköre ellátására alkalmatlan, azonban a munkavállaló ismét betegszabadságra/ táppénzre megy? Szíves válaszaikat előre is köszönöm. Tisztelettel:
Gyed alatt terhességi táppénz, újabb csed Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzetben szeretném kérni a tanácsát, hogyan jár jobban a kismama. Jelenleg első gyermekével van otthon, most már gyeden. Rövid időn belül tervezik a második gyermeket. Párja elmenne gyedre a gyermekkel, míg a kismama táppénzre a terhességgel. 1. Van-e értelme saját vállalkozásban előbb visszamenni megemelt bérrel dolgozni ahhoz, hogy nagyobb legyen a táppénz, illetve a csed (különböző hivatalokban, jogászoktól más-más választ kapott). A korábbi terhesség előtt 36 órás garantált bérminimumra volt bejelentve. 2. Ha igen, ehhez mennyi időt szükséges újra munkába állnia? (Volt, aki azt mondta, elég egy nap, majd mehet táppénzre.) 3. Ha nem megy vissza dolgozni, csak a gyedről táppénzre, amíg apuka felváltja őt gyeden, akkor mi lesz a táppénz, majd később a csed számítási alapja? 4. Apának fel kell-e váltania őt a gyeden ahhoz, hogy táppénzt kaphasson az újabb terhességgel, vagy mindkettőt igényelheti ő? Illetve a gyedet, majd gyest, és közben az új babára tekintettel a csedet, gyedet is kaphatja, mint gyed extrát? Előre is köszönöm a választ!
Csed, gyed jogosultság Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik partnercégünket eladják. A cégben lévő alkalmazottakat egy másik cég átveszi. Az egyik dolgozó viszont állapotos kismama, aki szeptemberre várja a babáját, jelenleg veszélyeztetett terhes. Kérdésem az lenne, hogy mi történik a csed és gyed jogosultságával, ha most átjelentik a kismamát az új cégbe? A két éven belüli 365 nap folyamatos munkaviszonya meglenne, de az utolsó munkahelyen már valószínűleg táppénzes állományba kerülne. Várom mielőbbi válaszát.
Egyszerűsített foglalkoztatás lehetősége Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egészségügyi szolgáltatást végző ügyfelünk egy kórházban főállásban dolgozó asszisztensnőt a főállás mellett egyszerűsített foglalkoztatottként alkalmazza heti egy-két nappal. Az asszisztensnő időközben terhes lett és a kórházi munkájából táppénzre ment. Kérdésem arra irányul, hogy ügyfelem tudja-e a továbbiakban jogszerűen foglalkoztatni az asszisztensnőt heti egy-két napban, ha egyébként az egészségi állapota megengedi. Köszönettel Ildikó