Fókuszban a globális minimumadó

  • BrandContent

A 2024-es naptári év jelentős változást hozott a multinacionális cégek életében, ugyanis ez az első év, amikor a globális minimumadóra vonatkozó szabályoknak eleget kell tenniük. Cikkünkben a szabályozás főbb sarokpontjait, illetve a jogalkotás legfontosabb fejleményeit foglaljuk össze.

A magyarországi bevezetés

A globálisminimumadó-törvény az EU GloBE irányelve alapján 2023. december 31-én került be a magyar jogrendbe. A törvény az eddigi magyar adózási szabályoktól merőben eltérő, új megközelítést honosított meg, melynek megértése és alkalmazása számtalan kihívással jár az érintett vállalatcsoportoknak.

A jogszabály értelmében a multinacionális vállalatcsoport vagy nagyméretű belföldi vállalatcsoport alacsony adóterhelésű államban illetőséggel rendelkező csoporttagjainak többletnyereségük után kiegészítő adófizetési kötelezettségük merülhet fel, feltéve, hogy a vállalatcsoport konszolidált pénzügyi beszámolója szerinti bevétel az elmúlt négy évből legalább kettőben meghaladja a 750 millió eurós értékhatárt. A szabályozás értelmében azok az államok minősülnek alacsony adóterhelésűnek, ahol az illetőséggel bíró csoporttag tényleges adómértéke alacsonyabb, mint 15 százalék.

A jogszabály 3 módszert határoz meg az adókülönbözet beszedésére vonatkozóan az alábbi sorrendben:

  • az elismert belföldi kiegészítő adót (Qualified Domestic Minimum Top-Up Tax„QDMTT”;),
  • jövedelem-hozzászámítási szabályt (Income Inclusion Rule„IIR”),
  • az aluladóztatott kifizetések szabályát (Undertaxed Profit Rule„UTPR”; 2025. január 1-jétől).

A GloBE irányelv rendelkezései szerint a QDMTT implementálása az uniós tagállamok mérlegelési jogkörébe tartozik. Azokban az országokban, ahol a QDMTT-t bevezették (mint például Magyarországon), a kiegészítő adókötelezettséget (feltéve, hogy az adott joghatóság alacsony adóterhelésű joghatóságnak minősül) a QDMTT alapján kell kiszámítani, és helyben kell befizetni. Ha a kiegészítő adókötelezettséget nem a QDMTT alapján rendezik, úgy az IIR és az UTPR szabályok biztosítják, hogy az az alacsony adóterhelésű joghatóságokra tekintettel megállapított kiegészítő adókötelezettség megfizetésre kerüljön.

Hogyan néz ki ez a gyakorlatban?

Amennyiben egy magyar adóügyi illetőséggel bíró csoporttag Magyarországon a globális minimumadó hatálya alá tartozik, úgy a multinacionális cégcsoport Magyarországra jutó adókötelezettségét (bevallási és fizetési kötelezettséget) a globális minimumadóval érintett adóév utolsó napját követő 15 hónapon belül kell teljesítenie főszabály szerint. Ez alól kivétel a globális minimumadóval érintett első adóév, ugyanis ekkor a határidő a 18. hónap végéig tolódik ki (a naptári évvel megegyező adóév esetén első alkalommal 2026. június 30-ig kell bevallást benyújtani).

Bár az adókötelezettség teljesítésének határideje még messzinek tűnhet, a globális minimumadó hatálya alá tartozó magyar adóügyi illetőséggel rendelkező csoporttagok nem dőlhetnek hátra, ugyanis az adókötelezettség teljesítésének időpontjáig számos egyéb adminisztratív teendőt szükséges elvégezniük.

Bejelentkezési kötelezettség: így működik

A globálisminimumadó-törvény értelmében a globális minimumadó hatálya alá tartozó magyar adóügyi illetőséggel rendelkező csoporttagoknak adóalanyiságukról bejelentést kell tenniük a NAV részére az adóév kezdőnapjától számított 12 hónapon belül (tehát a naptári évvel megegyező adóév esetén 2024. december 31-ig) az erre a célra rendszeresített nyomtatványon.

November 15-én az Adóhatóság közzétette a bejelentésre szolgáló adatlapok (GLOBEA és GLOBEM) tervezetét, illetve a kitöltési útmutatót. A honlapon elérhető pdf-formátumú dokumentumok mellett, a nyomtatvány már az ONYA felületen keresztül is elérhető az adóalanyok számára.

Az adatlapok közül a GLOBEA adatlap az ún. fő bejelentő nyomtatvány. Amennyiben az adóalany a saját nevében és kizárólag saját magáról teljesíti a bejelentést, úgy ezt lesz szükséges kitölteni. Abban az esetben, ha több belföldi csoporttag adózó van, az adózók kijelölhetnek egyet maguk közül, aki teljesíti a bejelentést a NAV felé. Ebben az esetben a bejelentést teljesítő a GLOBEA kitöltése mellett, a GLOBEM lapok kitöltésével szolgáltat adatot a többi belföldi csoporttagról.

A megjelent bejelentő adatlapok tervezete alapján az alábbiakról szükséges majd információt szolgáltatni:

  • Csoporttagok azonosító adatai:
    • csoporttagok neve, adószáma, közösségi adószáma;
    • az állam megnevezése, amelyben illetőséggel bírnak;
    • a globálisminimumadó-törvény szerinti minősítésüket (pl.: csoporttag, végső anyavállalat),
    • kiegészítő adóalanyiság típusa (QDMTT, IIR, UTPR).
    • Végső anyavállalat azonosító adatai:
      • neve, adószáma, közösségi adószáma;
      • az állam megnevezése, amelyben illetőséggel bír;
      • kiegészítő adóalanyiság típusa (QDMTT, IIR, UTPR).

Fontos, hogy a bejelentést évente szükséges megtenni, a kiegészítő adókötelezettséggel érintett adóév kezdő napjától számított 12 hónapon belül. Tehát naptári éves adózók esetében minden év december 31-ig szükséges beadni a nyomtatvány(oka)t.

Fontos, hogy minden cég időben felkészüljön

Mivel a kötelező bejelentkezési határidő vészesen közeledik és a fenti információk sem minden esetben érhetőek el egyből a magyar adóügyi illetőséggel rendelkező csoporttagoknál, így különösen fontos, hogy a megfelelő előkészületeket mindenki időben megtegye.

Fontos megjegyezni, hogy a bejelentkezési kötelezettség elmulasztása vagy késedelmes teljesítése esetén a NAV akár 5 millió forintig terjedő mulasztási bírságot is kiszabhat, kivéve, ha a mulasztással érintett csoporttag igazolja, hogy úgy járt el, ahogy az adott helyzetben elvárható tőle.

Adóelőleg-fizetési kötelezettség

A fentiekben ismertetett törvényjavaslat a bejelentkezési kötelezettséghez kapcsolódó kiegészítő információkon túl tartalmaz egy további fontos újítást, az elismert belföldi kiegészítőadó-előleg fizetési kötelezettség jogintézményét.

Amennyiben az Országgyűlés a törvényjavaslatot jelenlegi formájában elfogadja, akkor az elismert belföldi kiegészítőadó naptári éves alanyainak már 2025. november 20-ig adóelőleget kell bevallania és megfizetnie a 2024-es adóévre vonatkozóan, méghozzá a teljes várható elismert belföldi kiegészítő adó összegében. A gyakorlatban mindez azt jelentené, hogy egy előrehozott adófizetési kötelezettséggel kell számolnia az adózóknak, hiszen a rendes adóbevallás határidejétől függetlenül – amely naptári éves adózók esetén 2026. június 30. – a teljes várható minimumadó-fizetési kötelezettséget ki kell számolni és egyösszegben teljesíteni kell már 2025. november 20-ig.

A tartalom a Forvis Mazars megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A cikk létrehozásában az Adózóna.hu szerkesztősége nem vett részt.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Részvény

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 december
H K Sze Cs P Sz V
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink