1297 találat a(z) táppénz cimkére
Gyesen lévő munkavállaló táppénzjogosultsága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg gyesen lévő munkavállaló, akinek a gyes 2019.04.04-ig tart, most terhes a második babájával. Közel 5 éve dolgozik folyamatos jogviszonyban a cégnél. A kérdésünk az lenne, hogy most, miután megtudta, hogy ismét babát vár (2 hónapos terhes), elmehet-e azonnal veszélyeztett táppénzes állományba, és kapni fogja-e az táppénzesellátást, vagy szükséges előtte visszajönnie pár napot dolgozni, vagy akár a felhalmozódott szabiját kivenni, hogy táppénzre legyen jogosult? Kaphat-e egy időben táppénzt és gyest is együtt, jár-e a dupla ellátás?
Kata táppénz bevétel
Kérdés
Kata bevallásban fel kell-e tüntetni a táppénz összegét, bevételnek számít, vagy valamilyen más formában kell-e róla bevallást benyújtani? Az iparűzésiadó-bevallásban szerepeltetni kell?
Végelszámolás alatti járulékfizetés
Kérdés
A korábbi kft.-tulajdonos lett a végelszámoló. Ezt a munkát ingyen végzi a végelszámoló, ilyen esetben van-e járulékfizetési kötelezettsége, illetve mi történik akkor, ha az orvos táppénzes állományba veszi, ki végzi el a feladatokat?
Közalkalmazott kismama, csed, gyed megállapítása
Kérdés
A közalkalmazott kismama (350 ezer forintos bruttó fizetéssel) 2018 februárjában szülte gyermekét, 2017 októberétől folyamatosan táppénzen volt. A közalkalmazottaknál 3 évente kötelező léptetés 2018 januárjára esett. Melyik bérrel és hogyan kell megállapítani a csedet és a gyedet? Ha a kismama a gyed alatt újból terhes lesz, akkor hogyan változik a számítás módja? Érdemes a terhesség előtt visszamennie dolgozni? Ez mennyiben változtatja meg a számításokat? Ha gyed mellett dolgozik (8 órás minimálbéren), akkor az mennyiben befolyásolja a számítást?
Ekhós munkavállaló beteg lesz: mennyi ellátást, juttatást kaphat?
Cikk
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) szabályai szerint adózó magánszemély betegsége esetén milyen ellátásban részesülhet, s hogyan egészítheti azt ki a munkáltató? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.
Ügyvédi iroda tagja táppénzen, anyasági ellátáson
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Ügyfelem egyetlen tulajdonosként/tagként dolgozik ügyvédi irodájában. Babát tervez, és felmerült a kérdés, hogy jogosult lesz-e táppénzre és csedre, gyedre, amennyiben az orvos kiírja veszélyeztetett terhesként keresőképtelen állományba, és ő az Ügyvédi Kamaránál bejelenti tevékenysége szüneteltetését? Mikor érdemes bejelenteni a szüneteltetést, illetve van-e erre vonatkozóan kötelező érvényű szabály? Esetleg a csed indítása után kellene bejelenteni a szüneteltetést azért, hogy jogosult legyen az ellátásokra? A táppénzes időszak alatt nyilván fizetné maga után a táppénz 1/3-ot. Válaszukat előre is köszönöm!
Katás ügyvédi iroda
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyvédi iroda bejelentkezett a kata hatálya alá. A személyesen közreműködő tag kisadózó, azonban munkaviszonyban foglalkoztat alkalmazottakat. A kisadózó 1 hónapig beteg volt, bejelentette hogy erre a hónapra nem fog adót fizetni. Táppénzt vett igénybe. Azért, hogy a 40 százalékos különadót ne kelljen megfizetnie, az elérhető éves árbevétele 11 millió forintra csökken. A munkavállalók azonban a kisadózó betegsége alatt is dolgoznak, árbevételt realizálnak. Bár a kata törvényből nem tudom kiolvasni, a munkavállalók foglalkoztatása okán ugyanúgy csak a csökkentett árbevétel mentesül-e a különadó alól? Köszönettel várom válaszukat.
Betegállomány felmondási idő alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 08.10.-én "Megállapodás munkaviszony megszüntetéséről közös megegyezéssel" dokumentum lett aláírva a munkáltató és munkavállaló részéről. Ebben szerepel, hogy a munkaviszony 09.10. napjáig tart, utolsó munkában töltött nap: 08.10. Erre az időre a munkabér és időarányosan járó szabadság számfejtésre, kifizetésre kerül. Most hozta a dolgozó az orvosi igazolásait: keresőképtelen: 08.13-08.17., majd 08.21-09.07. időszakban. Kérem, erősítse meg, hogy elszámoljuk a 15 munkanap betegszabadságot, táppénzt igénylünk 4 napra, (bár munkavégzési kötelezettsége nem volt), a maradék napokra pedig munkabért és arányos szabadságmegváltást számfejtünk? Köszönöm válaszát!
Kft. ügyvezetője számlázhat-e betegállománya alatt?
Kérdés
Ügyfelem egy kft. ügyvezetője, baleset érte, és így táppénzen van. A táppénzes állomány ideje alatt számlázhat-e, ha alvállalkozóval végezteti el a felvállalt munkát? Alkalmazottja nincs. Előre is köszönöm a válaszukat.
Betegszabadság
Kérdés
Évi rendes szabadságom alatt kerültem kórházba.(paradicsomszedés közben a bokámat törtem 2018.08.02-én). Kérdésem az, hogy kötelező-e erre az időszakra betegszabadságra mennem, vagy maradhatok rendes szabadságon augusztus 23-áig, s utána venném igénybe a betegszabadságot és a táppénzt? Sajnos a felépülésem hosszabbb időt fog igénybe venni, 1-3 hónapig is eltarthat. Ezért számomra félő, hogy a felépülésem után el fog veszni a szabadságom, mivel tanárként a tanév közben már nem tudok szabadságra menni. Lehetséges-e, hogy a rendes szabadságom igénybe vétele után vegyem igénybe a betegellátásokat.(a szabadságolási terv szerint július 3 -ától augusztus 23-áig szabadságon vagyok)?
Másodállású egyéni vállalkozó – táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozónak van heti 36 órát meghaladó munkaviszonya. Az egyéni vállalkozásból nincs jövedelemkivétje, és ezért nem fizet egészségbiztosítási járulékot sem. Keresőképtelen lett 2018. 06. 25-től (kismama). Jelenleg a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya kapcsán kapja a táppénzt. Ez a munkaviszony 2018. 05. 01-től áll fenn. Vállalkozását 2017. 12. 01-től indította, katás főállású egyéni vállalkozó volt, melyből 2018. 05. 31-ével kilépett, azóta (2018. 06. 01-től) a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya mellett vállalkozó. Előtte folyamatosan alkalmazottként volt munkaviszonya. Kérdés: a jelenlegi munkáltató azt a tájékoztatást adta, hogy a táppénzt 55 napig fizeti, utána a munkaviszonyt is megszüntetheti akár... Ez valóban így van? Az 1997.évi LXXXIII. törvény 46. § (1) bekezdést olvasva és próbálva értelmezni úgy gondolom, a munkáltató erre utalt az álláspontjában. Ha a heti 36 órát meghaladó munkaviszonya megszüntetésre kerül, akkor főállású egyéni vállalkozónak kell lennie, és járulékfizetési kötelezettségei is keletkeznének? Ha azonban a vállalkozásában is táppénzre menne, mennyi táppénzre számíthatna? A későbbiekben jogosult-e a tgyásra? Valamint a gyed összegét miből határozzák meg részére? Ha a munkaviszonya valóban megszűnik, és úgy dönt, hogy a vállalkozását is megszüntetné, milyen ellátásban részesülne a szülésig, illetve az után? Elég összetett a helyzet, a legjobb megoldást próbáljuk megtalálni! Ebben kérném az Önök szakértői segítségét! Válaszukat előre is köszönöm!
Egyéni vállalkozó táppénzes ideje lejárt, de továbbra beteg
Kérdés
Tisztelt Szakértő ! Ügyfelem kapott az OEP-től visszamenőleges dátummal, hogy 2018. június 10-én lejárt az egy év táppénzes állománya, de a rózsaszín beteglapot elfogadták. Várja a leszázalékolásra a behivást, munkát nem tud egyáltalán ellátni, amiről orvosi papirja van. Ha szüneteltetné a vállalkozását, akkor nem járna orvosi ellátás. Kérdésem, ha munkát nem tud vállalni a betegségéből kifolyólag, ki kell-e fizetnie a járulékát vagy szüntesse meg a vállalkozást, mert munkát nem végezhet. Előre is köszönöm válaszukat
Betegszabadság
Kérdés
Egy munkavállalónk, aki gyesen van és várja a második gyermekét, azzal keresett meg, hogy visszajönne 1 nap szabadságra és utána elmenne táppénzre, mert ő így anyagilag jobban járna, megtennénk-e ezt neki. A kérdésem az lenne, hogy ilyenkor is a 15 nap betegszabadsággal indulna-e a hiányzása, le kell-e számfejtenem neki a 15 nap betegszabadságot? Nem vagyunk tb kifizetőhely.
Gyeden, gyesen, táppénzen lévők régi-új munkaviszonya
Kérdés
Egy gazdasági társaságban több dolgozó is gyeden, gyesen, illetve várandóságra tekintettel táppénzen van. Ezeket a dolgozókat egy másik cég átvenné. Milyen módon tud megszűnni a munkaviszonyuk a jelenlegi munkáltatójuknál, hogy semmilyen juttatástól ne essenek el, anyagi kár ne érje őket? Hogyan kell ezt az ügyletet dokumentálni (például: munkavállaló felmond, és új szerződést köt a leendő céggel)? A táppénzen lévő kismamának meg kell-e szakítani a táppénzét az utolsó napon, és másnap újra táppénzre megy az új cégnél? Mi a teendője az új cégnek azon túl, hogy munkaszerződést köt a munkavállalóval, és a táppénzt megigényli a dolgozónak? A gyeden, gyesen lévőkkel kapcsolatban van-e teendője az új cégnek azon túl, hogy bejelenti őket, és munkaszerződést köt? Az új cégnél hogyan kell számolni a gyed, gyes, táppénz, később csed idejére jutó szabadságot arra tekintettel, hogy már a dolgozóknak jár az előző munkahelyről is szabadság? Köszönöm megtisztelő válaszukat!
Kataalany táppénzes állományban
Kérdés
Főállású egyéni vállalkozó, kataalany, régebb óta táppénzen van. A hivatal kiküldte a határozatot, hogy 2018. június 01-étől nem kap táppénzt, mivel a keretet kimerítette, de a rózsaszín táppénzes papírokat továbbra is kiállítja az orvos, mivel a vállalkozó továbbra sem tudja ellátni munkáját. Kérdés: ha nem kap táppénzt az egyéni vállalkozó a hivataltól, akkor meg kell fizetni az 50 000 forint tételes adót annak ellenére is, hogy nem tud munkát végezni? Szüneteltesse a vállalkozását?