1242 találat a(z) táppénz cimkére
Megváltozott munkaképességű személyek táppénzre jogosultsága Kérdés
Tisztelt Szakértők! Vannak olyan dolgozóink, akik régen rokkantnyugdíjasok voltak és most is azt mondják magukról, hogy ők nyugdíjasok. Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy akik 2012. január 1. előtt rokkantnyugdíjat kaptak, ami ugye változott és rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás lett belőle, az ő munkabérükből milyen járulékokat kell vonni, jogosultak-e mondjuk táppénzre, a munkajogban vannak-e az ő foglalkoztatásukkal kapcsolatosan más előírások, például felmondás esetén. Köszönöm szépen a segítséget: Krcsik Eszter
Biztosított vagy sem: miért fontos ez gyermekgondozási támogatás alatt? Cikk
Megszűnik a kismama biztosítási jogviszonya, ha csed, gyed, gyes vagy gyet ideje alatt szűnik meg a munkaviszonya például azért, mert határozott idejű volt a munkaszerződése, vagy a munkáltatója jogutód nélkül húzza le a rolót. A biztosítás megszűnésének a biztosításhoz kötött ellátások ismételt igénylésekor lehet komoly jelentősége, noha a jogosultsági szabályok bizonyos tekintetben figyelembe veszik, ha a biztosítás ilyen időszakban ér véget. Cikkünkben ezeket az eshetőségeket vesszük számba.
Csed és gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. januárban várom a kisbabámat (január 10. volt szülés várható időpontja, még nem született meg, de pár napon belül igen). Tavaly májusban és júniusban katás egyéni vállalkozó voltam, 75 ezer forintos katával. Július 1-jétől alkalmazotti státuszban voltam bruttó 230 ezer forintos fizetéssel december 1-jéig. Onnantól veszélyeztetett terhesként táppénzen, majd a hónap közepétől cseden vagyok. Kérdéseim: – Mennyi csedet és gyedet fogok kapni? – Milyen bruttó bejelentett fizetés, és mennyi időn keresztül kellett volna, hogy a maximális gyedet kapjam? – Utólag ezt lehet-e még kipótolni, és ha igen, hogyan? Köszönöm a válaszát!
Munkaidőkeret elszámolása táppénz időszak alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! 6 havi munkaidőkeretet alkalmazunk cégünknél. Az elszámolási időszak végén a munkavállaló részére túlmunka jogcímén teljesíthetek-e kifizetést, ha táppénzen van?
Kata-táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállású kisadózó egyéni vállalkozó szeptembertől folyamatosan táppénzen volt. Keresőképes az orvosi igazolás alapján: december 31. Kérdésem, hogy december hónapra vonatkozóan meg kell-e fizetni a katát? A törvény alapján, ha 30 napig fennállt az állapot (jelen esetben táppénz), akkor mentesül a kisadó megfizetése alól. Emiatt az 1 nap miatt mégis kell fizetni? Köszönöm!
Táppénz összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne, munkavállaló 2014.01.05-2017.01.05-ig munkaviszonyban állt, a bére 1 000 000 forint volt, majd 2017.01.06-tal új munkaviszonyt létesített, a bére: 80 000 forint. Elment táppénzre 2017.01.09-ével. Ilyen esetben a táppénz számításánál figyelembe veszik az 1 000 000 forintos bérét, amivel a lezárt jogviszonyban rendelkezett, és úgy nézik a kétéves folyamatos jogviszonyt, vagy csak az új jogviszonyában keletkezett béréből számítanak táppénzt neki? Mennyi ideig lehet táppénzen? Válaszát köszönöm.
Munkaviszony-megszűnés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállaló egy éve táppénzen van, fekvő beteg lett, táppénze hamarosan lejár. Az előtte betöltött munkakört nem tudja ellátni, egyáltalán nem tud dolgozni. Hogyan szüntethető meg a munkaviszonya? A munkáltató nem szeretne felmondani, és végkielégítést fizetni, hiszen ő alkalmazná, ha el tudná látni az addigi munkáját. Lehet-e kérni a munkavállalót, hogy ő mondjon fel, vagy közös megegyezéssel szűnjön meg a munkaviszony? Jár-e neki az elmúlt évben ki nem vett szabadságra a távolléti díj? A munkaviszony megszűnésének időpontja a táppénz utolsó napja? Válaszukat köszönöm. Némethné T. K.
Táppénz próbaidő alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy munkavállaló próbaideje alatt, veszélyeztetett terhesség okán táppénzre jogosult, úgy vele szemben milyen munkaügyi intézkedéseket lehet érvényesíteni például ezen időszak alatt elbocsátás eszközölhető-e stb. Előre is köszönve válaszukat!
Betegszabadság igénybevétele Kérdés
Ha a munkavállaló december 16-ától betegszabadságát tölti, 2017 évben újra indul a 15 nap betegszabadság és utána jár a táppénz 1 évig? Köszönettel
Foglalkoztatói igazolás nyomtatvány Kérdés
A mai napon megjelent cikkükből megtudtam, hogy 2017.01.01-től a táppénzellátás iránti igényeket (nem kifizetőhely esetén) az ONYF felé kell benyújtani. Azonban az nem derült ki a cikkből, hogy a korábban használatos "Foglalkoztatói igazolás" nyomtatvány használható-e. Csupán az ONYF központja által a kérelem benyújtására rendszeresített nyomtatvánnyal együtt 5 napon belül a székhelye szerint illetékes járási (fővárosi kerületi) hivatalnak történő megküldésről van szó. Azonban az ONYF honlapján nem találtam foglalkoztatói igazolás nyomtatványt. Kérem szíves segítségüket, hogy milyen, és hol található nyomtatványon tudom benyújtani a táppénzigénylést! Válaszukat előre is köszönöm. Bocskay Endréné
Táppénz-, egyéb ellátások igénylése 2017 Kérdés
A cikkben azt írták, hogy kormányhivatali regisztráció kell az elektronikus benyújtáshoz. Ügyfélkapus, vagy valami más regisztrációra gondoltak? Akinek volt regisztrációja az OEP-hez, újat kell csinálni, vagy automatikusan átkerült az is a megfelelő helyre?
Csed-gyed több jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg katás egyéni vállalkozó, aki munkaviszonnyal is rendelkezik 2017.05.15-én fog várhatóan szülni ikergyermekeket. A munkaviszonyában, mely 2012.07.01-től folyamatosan fennáll, jelenleg gyesen van az első gyermekével, aki 2014.12.04-én született. A munkaviszonyban a tgyás-t 2014.11.14-én kezdte meg, azóta folyamatosan fizetés nélküli szabadságon van jelenleg is, és nem is fog visszamenni dolgozni a szülésig. A munkaviszonyában az első gyermeknél bruttó 209 250 Ft-os átlagos havi jövedelmet állapítottak meg (napi 6975 Ft), ez volt a gyed alapja is. Katás egyéni vállalkozóként 2014.07.01-től minősül főfoglalkozásúnak, minden hónapban megfizette a tételes 50 000 Ft-os katát. A tgyás és a gyed első éve alatt alkalmazott látta el a feladatokat, személyesen nem működött közre, 2016.01.01-től dolgozik újra egyéni vállalkozásában. Az első gyermek után a katás jogviszonyban nem kapott semmilyen ellátást, mivel nem volt meg a kellő biztosítási idő. Kérdéseim: 1. A katás egyéni vállalkozásában is igényelheti majd a csedet, illetve gyedet? Természetesen a csed alatt most sem működne személyesen közre. Mekkora összegre számíthat? 2. Az ikerterhesség miatt valószínűleg a szülést megelőző 2 hónapban kórházban lesz. Ha igényli a táppénzt az egyéni vállalkozásában, akkor az befolyásolja-e az ellátások (csed, gyed) összegét? 3. Jól gondolom, hogy a munkaviszonyára tekintettel az első gyermek esetében megállapított ellátási összeget fogják most is megállapítani?
Végrehajtói letiltás táppénzből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak kettő végrehajtói letiltása van, így eddig a fizetésének az 50 százalékát levontuk. Egész hónapban táppénzben részesül. Mivel táppénz-kifizetőhely vagyunk, kérdezem, hogyan járunk el szabályosan, táppénzből le kell-e vonni a letiltott összegeket?
Táppénz lakhelyelhagyási tilalom alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő problémával fordulok Önökhöz. Munkavállalónk 2016.03.30-án előzetes letartóztatásba került. Munkaviszonyát nem szüntettük meg, a szabadságok kiadása után fizetés nélküli szabadságra vettük. Jelentettük, hogy szünetel a jogviszonya 2016.05.07. óta. December 8-án kiengedték az előzetes letartóztatásból lakhelyelhagyási tilalommal. A lakhely és a munkahely ugyanabban a kerületben található. 2016.12.09-től kiírta az orvos keresőképtelen állományba. A kérdésem az lenne, hogy 15 nap betegszabadság jár neki vagy arányosítani kell, levonva a fizetés nélküli szabadság időtartalmát?Illetve táppénz esetén (kifizetőhely vagyunk) mi lesz majd az irányadó időszak és a táppénz mértéke? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás egyéni táppénz Kérdés
Egy katás egyéni vállalkozó 2016.09.01-jétől táppénzen van, melyről minden hónapban beküldésre került a 16T101E adatlap. Sajnos november hónapról csak késve, 12.15.-én lett beküldve az adatlap, így a mai nappal 12.20-án előírták november hónapra az 50 ezer fizetendő katát. A NAV-tól semmit sem kaptunk, tehát elvileg a 16T101E adatlapot feldolgozták, az adófolyószámlán mégis szerepel a fizetendő kata. Azt szeretném kérdezni, hogy ilyen esetben van még mód az adott hónapra a fizetendő adó törlésére vagy a késett bevallás miatt már semmit sem lehet tenni? A vállalkozó azóta is ténylegesen táppénzt kap a betegsége miatt Előre is köszönöm a válaszukat..