1297 találat a(z) táppénz cimkére
Rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó: kaphat-e táppénzt?
Cikk
Kaphat-e táppénzt a rehabilitációs ellátásban részesülő katás vállalkozó? – kérdezte az Adózóna olvasója. Széles Imre társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Rehabilitációs járadékban részesülő katás egyéni vállalkozó kaphat-e táppénzt?
Kérdés
Kaphat-e táppénzt nem főállású katás egyéni vállalkozó?
Kérdés
Felmondás próbaidő és táppénz alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég tagja, aki a képviselő is, 36 órás főállásban elhelyezkedett. Az átjelentés a cégében megtörtént, félállásban maradt, tagi jogviszonyban. Megbízási jogviszonyban végzi a képviseletet, de mivel munka jelenleg egyáltalán nincs, jövedelmet nem kap. A főállásában 90 napos próbaidejét töltötte, amikor táppénzre ment, amely alatt felmondtak neki. Több kérdésem is lenne: 1., Igaz-e az, hogy a próbaidő alatt a táppénz időtartama nem tolja ki a felmondás dátumát? 2., Mi a felmondás dátuma, ha a felmondást postázták (a kijelentés dátuma az ügyfélkapu és a felmondás alapján február 18.), a felmondást viszont csak március első napjaiban vette kézhez? 3., Igaz-e, hogy nem jogosult tovább táppénzre a főállása után, csak a felmondás napjáig? 4., Jogosult-e egyáltalán táppénzre és ha igen, melyik cég jogán? Magánemberként be tudja adni a folyamatos táppénz igazolásait? 5., A főállásában 3 nap betegszabadságot (február 14-16.) számoltak el. Ehhez postáznia kellett a táppénzes igazolást. Ha jogosult mégis táppénzre, akkor az igazolás nélkül ezt hogyan tudja érvényesíteni? 6., Jogszerű volt-e a főállásában történt felmondás? Köszönettel
Táppénz utólagos érvényesítése katásnál
Kérdés
Kedves Szakértő! Katás egyéni vállalkozó nem adta le időben a táppénzes papírjait, emiatt nem közöltük a 101E nyomtatványon, hogy nincs katafizetési kötelezettsége az aktuális hónapban. Így előírták a katafizetési kötelezettséget. Utólag valamilyen módon lehetséges-e ezt érvényesíteni? Köszönöm a választ.
Katás egyéni vállalkozó szünetelése és betegsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó 50 000 Ft katát fizetett. Január végén megbetegedett, erről először kórházi, majd házi orvosi keresőképtelenségi igazolást hozott. Szegény nem tudta, hogy így majd katát nem kell fizetnie, ezért február végén beadta az egyéni vállalkozásának szüneteltetését. Igényelhet-e január végétől február végéig táppénzt, illetve, ha március végén bejelenti a szünetelés végét, akkor kezdhet-e táppénzigényléssel? Hosszabb ideig lesz keresőképtelen, műtétre vár. A szünetelés ideje alatt kaphat egészségügyi ellátást, műtétet?
Táppénz 2018. 03. 01 – 2018. 08. 31-éig
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Sajnos nem sikerült használnom táppénzkalkulátorukat a biztosítási idő kezdetéhez, és a táppénzre való jogosultság kezdetéhez nem enged dátumot írni. Segítsenek kérem kiszámolni a táppénzt! Folyamatos biztosítási idő kezdete: 2013. 10. 07. Nem volt 30 napnál hosszabb kieső napja. Táppénzre való jogosultság kezdete: 2018. 03. 01. Nem részesül fekvőbeteg-ellátásban. Visszamenőlegesen (2017. 11. 30-ától) 180 napi rendszeres és nem rendszeres jövedelme összesen: 2 286 000 Ft. Aktuális jogviszony kezdete: 2013. 10. 07. Szerződés szerinti bére: 305 000 Ft A táppénz összege kellene 2018. 03. 01 – 08. 31-éig. Bruttó-nettó is. Várom segítségüket. Előre is köszönöm: Peterdy Zoltán
Csed, gyed alapja
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kismama 2018 szeptember közepére várja első gyermeke születését. Jelenlegi munkahelyén, ahol 2017. november 13-a óta dolgozott, megszűnik a munkaviszonya 2018. 03. 16-án. A szülést megelőző két évben rendelkezik 365 nap biztosítási idővel. Mennyi lenne a várható csed és gyed, ha a kismama 2018. március 1-jétől heti 20 órás munkaviszonyban áll egy új jogviszonyban havi bruttó 138 ezer forintért, illetve március 17-étől ugyanebben a jogviszonyban heti 40 órában dolgozik havi bruttó 276 ezer forintért? Jól gondoljuk-e, hogy nem befolyásolja sem a csed, sem a gyed alapját, ha a kismama 2018.07.01-jétől táppénzre menne? Köszönettel.
Szabadság megváltása
Kérdés
Dolgozónk 2017. június 12. óta táppénzes állományban van. (A 2017. évről még megmaradt 12.nap szabadsága.) 2018. január 1-jétől továbbra is táppénzes állományban van. A betegségből nem épül fel. 2018. április 30-án eléri a rá irányadó nyugdíj korhatárt. Nyugdíjazást ezen időponttól igénybe kívánja venni. A fennmaradó szabadságát a táppénz felfüggesztésével a nyugdíjkorhatárig vagy szabadságmegváltás címén célszerű rendezni. Szabadságmegváltás esetén milyen fizetési kötelezettség terheli a dolgozót és a munkáltatót? Köszönöm megtisztelő válaszát.
Táppénzalap kiszámítása
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van egy főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint havi katával), aki január 31-éig fizette a kata adót. Február 1-jétől munkaviszonyba állt, és szünetelteti a vállalkozást. Lombikprogramban vesz részt, és ha sikerül, akkor szeretne táppénzre menni. Neki mi lesz a táppénz alapja, a katás időszak jövedelme vagy a munkaszerződés szerinti bruttó bér?
Táppénz haláleset után
Kérdés
Ügyfelem társas vállalkozóként kórházba került, és egy hónap után meghalt. Még nem kaptam meg a kórházi papírt. Hogyan kell kitöltenem a táppénz-igénylést, a bankszámlájára kell kérni a pénzt? Kié lesz ez? Mi a teendőm ilyenkor könyvelőként? Köszönettel Csury Krisztina
Gyes alatt táppénz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kismama jelenleg gyesen van, jelenlegi munkáltatójánál kb. 4 éve van jogviszonyban folyamatosan. Most ismét várandós második babájával. Kérdésünk, hogy gyes mellett igényelhet-e táppénzt? A számára anyagilag legmegfelelőbb megoldást próbáljuk megtalálni. Célszerű-e visszamennie dolgozni gyes alatt és kivenni a felhalmozódott szabadságát, majd a szabadság leteltével táppénzre mennie? Melyik út járható, hogy minden ellátást maximálisan ki tudjon használni? Segítségét köszönöm!
Csed összegének kiszámítása
Kérdés
Feleségem 2018. július 20-ára van kiírva. Jelenlegi biztosított, jogviszonya 2018. február 12. óta főállású katás egyéni vállalkozó (50 ezer forint adózású). Január 1-jétől álláskeresési járadékban részesült. Ezt megelőzen 3 hónapos próbaidős, 8 órás munkaviszonya volt, aminek nagy részét táppénzen tölötte. Ezt megelőzően két hét álláskeresési járadékon volt, majd 2017. februárig visszamenőleg folyamatos 8 órás munkaviszonya. Kérdésem: tekintve hogy katás vállalkozóként táppénzen lenne a szülésig, melyik időszak alapján számolandó a csed összege? Tudtommal a táppénz nem számít jövedelemnek, ha nem fizeti a magánszemély a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. De igaz ez akkor is, ha katásként jogosult valaki a táppénzre? Jelenleg azt gondolom, mivel a csedre való jogosultság pillanatában aktuális biztosítotti jogviszony a katás vállalkozás, és ebben a jogviszonyban 2018. április 30. előtt nincs se 180, se 120, se 30 naptári napi jövedelem, így az ezévi minimálbér kétszeresének 30-ad része képezi a csed naptári alapját. A csed összege így a naptári napi alap 70 százalékából, 6440 forintból számolandó. Megállja a helyét ez a feltételezés?
Jól figyelje meg, milyen dátumot írt az orvos az igazolására!
Cikk
Beteg volt a munkavállaló, majd a munkáltató portáján hagyta az orvos igazolását, hogy mikortól állhat ismét munkába. Ám az igazoláson az szerepelt, hogy az igazolás benyújtásakor már több mint két hete keresőképes volt, miközben nem jelentkezett munkavégzésre. A munkáltató azonnali hatállyal felmondott neki, a munkavállaló bírósághoz fordult.
Felmondás betegség alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a "Hosszan tartó táppénz" című (http://adozona.hu/kerdesek/2018_2_16_Hosszan_tarto_tappenz_qed) kérdéshez kapcsolódik munkavállalói oldalról. Munkáltatóm még a betegszabadság ideje alatt levélben értesített a munkaköröm megszűnéséről, egyúttal tájékoztatott a felmentési idő kezdetéről, az elszámolás legkésőbbi idejéről (a betegszabadság lejártát követő naptól számítva maximum 1 év). A munkaköröm megszűnését azzal indokolta, hogy mivel szolgáltatási szerződés keretén belül végezte a tevékenységet a külföldi munkáltatómnak, aki kimondottan csak az én munkakörömet érintően nem kéri tovább a szolgáltatást, ezért a munkakörömet megszüntetik. Munkáltatóm ugyanezen a területen szolgáltat tevékenységet Magyarországon, ennek ellenére nem kínáltak fel semmilyen más munkakört. A betegségemet megelőzően több mint egy évig folyamatos szakmai és személyes támadások értek közvetlen felettesemtől, aki ugyanígy szolgáltatási szerződés keretén belül dolgozik a külföldi munkáltatónak. Ezen előzmények hatására olyan lelki állapotba kerültem, hogy munkámat nem tudtam volna tovább ellátni, amiről (mint a betegségem okáról) közvetlen felettesemet és a HR-t is tájékoztattam. Sajnos az állapotom nem javul, és munkát sem találok. Kérdésem, hogy törvényesen járt-e el a munkáltató, és milyen lehetőségekkel számolhatok az 1 év leteltét követően? A nők 40 éves nyugdíjához még 2,5 év kell, a nyeshez pedig fél év. Köszönöm megtisztelő válaszát!