1297 találat a(z) táppénz cimkére

Egészségügyi alkalmatlanság, ha lejár a táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben fordulok Önökhöz. Megszüntethető egészségügyi alkalmatlanságra hivatkozással annak a munkavállalónak a munkaviszonya, aki kimerítette az egyéves táppénzjogosultsága tartamát, de nem munkaképes? Az egészségügyi alkalmasság/alkalmatlanság keresőképes állapot esetén értelmezhető. Kérdésem annak kapcsán merült fel, hogy mi a helyzet akkor, ha a munkavállaló nem munkaképes, de táppénzre már nem jogosult, mivel az lejárt. Ebben az esetben az üzemorvos megállapíthatja a munkavállaló alkalmatlanságát? Köszönettel.

Egészségügyi alkalmatlanság – szabadság, állásidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Ha például lejár a munkavállaló táppénzre való jogosultsága, de a munkavállaló nem munkaképes, és egészségügyileg alkalmatlan a munkaköre ellátására, van mód részére szabadságot kiadni? Álláspontom szerint nem, mivel az Mt. 124. § (1) bekezdés alapján szabadságot a munkaidőbeosztás szerinti munkanapokra lehet csak kiadni. Amíg a munkaviszony nem szűnik meg, szerintem az állásidőre vonatkozó rendelkezések alkalmazandók. Szíves válaszukat köszönöm!

Baleseti táppénz a munkaviszony megszűnését követően Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni baleseti ellátással kapcsolatban. A munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonyának fennállása alatt 2017 szeptemberében balesetet szenvedett, melynek üzemiségét a kifizetőhely megvizsgálta, de még nem került sor a baleseti ellátás folyósítására. A munkavállalónak a munkaköre és ezzel együtt a munkaviszonya is 2017. szeptember 30-ával megszűnik. Tovább kaphatja-e a baleseti táppénzt a munkavállaló, amennyiben annak üzemiségét határozatban elismerik? Amíg ez nem történik meg, mit tehet a munkavállaló, ha továbbra is igazoltan beteg? Október 1-jétől jelentkezhet, hogy álláskeresőként nyilvántartásba vegyék? Válaszát előre is köszönöm!

Gyedszámítás szabályai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég alkalmazottja 2017. szeptember 1-jétől veszélyeztetett terhesként táppénzen van. Munkaviszonya több mint három éve megszakítás nélküli. A szülés várható időpontja 2018. február 5-e. A csedet 28 nappal korábban, 2018. január 8-ától szeretné igényelni. A gyedet a 168 nap leteltét követően kéri. Vagyis 2017. szeptember 1-jétől a gyed jogosultságig folyamatosan valamilyen ellátásban fog részesülni. Ha jól tudom, akkor a gyed számításába sem a táppénz, sem a csed összege nem számít bele. Kérem segítségét annak megállapításában, hogy a gyed összegét a fentiek ismeretében melyik időszak jövedelme alapján fogják megállapítani. Mekkora összegre számíthat, ha a jövedelme 2017. január 1-jétől bruttó 260 ezer forint volt? Segítségét előre is köszönöm.

Gyed alatt táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik gyeden lévő alkalmazottunk második gyermekével terhes, szeretne a gyed mellett táppénzre menni, ezt hogyan teheti meg? Mi kell ahhoz, hogy mindkét ellátást egyszerre igénybe tudja venni? Egyből mehet táppénzre, ha visszajön dolgozni vagy ki kell vennie a bent lévő szabadságait? Illetve ilyenkor mekkora összegű táppénzt kaphat, mi alapján számolják a táppénzt? A kismama 2016 februárjában szülte első gyermekét. Köszönettel: Lászlók Éva Virtus Kft

Fel lehet mondani kismamának próbaidő alatt, táppénz miatt? Cikk

Negyven évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Felmondhat a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász válaszolt.

Próbaidő alatt, táppénzes állomány miatt felmondhat-e a cég kismamának? Kérdés

40 évesen kismama lettem. Az orvos teljes pihenésre "ítélt" több korábbi műtét és a korom miatt, így van esélyem a babára. Most váltottam munkahelyet, ahol fél év a próbaidőm. Kérdésem, hogy felmondhat-e a cég próbaidő alatt egy terhes kismamának?

Kilépés táppénzt követően Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk rendes felmondással kérte, hogy a munkaviszonyát szeptember 1. napjával szüntessük meg. A felmondás beadását követően beteg lett (jelenleg még táppénzen van). Kérdés: Mikor szüntethető meg a munkaviszonya? A keresőképesség első napján megszüntethető a munkaviszonya? Köszönettel: Égei Emese

Betegszabadság vagy táppénz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk tavaly novemberében megbetegedett, és azóta is táppénzen van folyamatosan. Ebben az évben január hónapban az első 15 munkanapra betegszabadságot kellene számfejteni, vagy a tavalyról húzódó betegség miatt nincs ilyen kötelezettség, s folyamatosan táppénz kerüljön megállapításra január 1-jétől? Köszönettel: Juhász Katalin

Táppénzügy: ezt is tudni kell az egyszerűsített foglalkoztatásról Cikk

Alkalmi munkavállalónk munka közben balesetet szenvedett, eltörött a lába. Ez üzemi balesetnek minősül-e? Mire, meddig jogosult a dolgozó? Ha ezt a dolgozót a következő héttől alkalmazotti jogviszonyban foglalkoztatják, mikor, mire, meddig jogosult? – kérdezte olvasónk. Széles Imre társadalombiztosítási szakértőnk válaszolt.

Táppénz melletti rokkantsági ellátás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kollégánk C2 kategóriás rokkantsági ellátásban részesül, újabb műtét után várhatóan hosszasan táppénzen lesz. Megszűnik-e a rokkantsági ellátása, ha táppénzen lesz, keresetnek számít-e a táppénz? Amennyiben a táppénz összege meghaladja három egymás követő hónapon át a minimálbér 150 százalékát, akkor megszűnik a rokkantsági ellátás? Betegszabadság tartama alatt fizethető-e ki részére prémium az előző havi teljesítménye után? Köszönettel várom válaszát!

Táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: Egy magánszemély (fiatal nő) heti 36 órát meghaladó jogviszonyban rendőrként dolgozik, és emellett kiváltotta a vállalkozói igazolványát, mert edzőként is tevékenykedik, tehát főállás melletti egyéni vállalkozó is. Az adózó gyermeket vár, és főállásából veszélyeztetett terhes címmel táppénzre küldték, mivel a rendőri feladatok ellátása során számos esetben találkozhat olyan élethelyzettel (vér, szennyeződés stb.), mely a magzat életét is veszélyeztetheti. Ugyanakkor a várandós anyuka nem beteg, nem érzi rosszul magát, és pillanatnyilag még semmilyen módon nincs akadályozva mozgásában. Kérdésem az lenne, hogy elláthatja-e az anyuka az edzői feladatait így, hogy a rendőri munkájában veszélyeztetett terhesként felmentésre került? Nem minősül-e ez visszaélésnek vagy bármilyen módon szabályszegő magatartásnak? Válaszát előre köszönöm!

Egyéni vállalkozó tb-ellátása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállású egyéni vállalkozó 2016.09.05-től táppénzen van. Az elsőfokú komplex minősítés szerint egészségi állapotának mértéke 20 százalékos, kialakulásának időpontja 2016.09.01. Állapota alapján D minősítési csoportba tartozó, rehabilitációja nem javasolt. Kérem tanácsát, milyen lehetőségei vannak a vállalkozónak, ha továbbra is szeretné folytatni a vállalkozását. Köszönöm válaszát: CsCs

Egészségbiztosítási ellátások Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban álló kismama csed igényével kapcsolatban merült fel a következő kérdés. A munkavállaló munkaviszonya mellett három kft.-ben ügyvezető. Az ügyvezetést 0 forint megbízási díjért látja el, biztosítási jogviszonya ezekben a cégekben nem keletkezik, de a kft.-k havi 08-as bevallásában szerepel, mint heti 36 órát elérő jogviszony melletti társas vállalkozó, 0 forintos járulékfizetési alappal. Az egészségbiztosítási pénztár (kormányhivatal) tájékoztatása szerint az ellátások (táppénz, csed, gyed) igénylését nem csak a munkáltatója, hanem emellett a három említett kft. is megindíthatja, és elbíráláskor a minimálbér alapján állapítanak meg ellátást. Ebben az esetben az igénybejelentés kitöltésekor az ellátás megállapításához szükséges adatoknál a jogosultság szerinti első napi szerződés szerinti havi jövedelemként azt az alapot kérték beírni, ami után társas vállalkozóként fizetne járulékot, ha nem lenne máshol biztosított, azaz a minimálbér 150 százalékát. Kérdésem, hogy ezek az útmutatások tényleg helytállóak-e? Azaz előfordulhat-e, hogy járulékot nem fizet a cég az adott személy után, mégis ellátást kaphat, erre a "nullás" jogviszonyra tekintettel? Kérem, válaszát jogszabályhellyel feltüntetve szíveskedjen megadni!

Külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasági szerződésében két személyt jelölt meg ügyvezetőként, egyik a tag, önálló képviselettel, másik egy külső személy szintén önálló képviselettel. A külsős ügyvezető megbízási jogviszonyban látja el ügyvezetői feladatait, mellette személyesen közreműködik a társaság életében. Ezen kívül a külsős ügyvezetőnek van egy másik helyen napi 4 órás munkaviszonya, ahol 120 ezer forint a bruttó bére. A kft.-ben az külsős ügyvezető bére szintén 120 ezer Ft/hó bruttó lenne, csak megbízási jogviszonyban. A külsős ügyvezetőnek ez a két jogviszony elegendő-e ahhoz, hogy ha esetleg katás egyéni vállalkozó szeretne lenni, akkor a 25 ezer forint adót kelljen fizetnie, vagy hogy a biztosítása így ezzel a két bejelentéssel teljes értékű-e, tehát nem éri-e hátrány, ha szülni vagy táppénzre menne, vagy a nyugdíja számításakor a jövőben ezek a hónapok teljes értékűnek számítanak-e?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink