137 találat a(z) szja-törvény cimkére
LLC magyar magánszemélynek nyereségrészesedést fizet: bonyolultabb az adózás, mint gondolnánk
Cikk
Az alábbiakban egy amerikai illetőségű LLC-ből (limited liability company) magyar adóügyi illetőségű magánszemély részére történő nyereségrészesedés kifizetésnek a magyar adóztatásával kapcsolatos kérdésekre keressük a válaszokat, tekintettel az Amerikai Egyesült Államok és Magyarország közötti kettős adóztatás kizárására irányuló egyezmény megszűnésére is.
Adócsomag: 2024. évi változások az szja-törvényben
Cikk
Számos ponton megváltoztak a parlamenti vita során az őszi adótörvény-módosítási javaslatcsomagban a személyi jövedelemadóra vonatkozóan eredetileg előterjesztett rendelkezések. A nemrégiben kihirdetett 2023. évi LXXXIII. törvény már nem tartalmazza az egyéni vállalkozók adózásának 2025-től javasolt radikális átalakítási javaslatait, ugyanakkor 2024. januártól új kedvezmény lép hatályba a startup vállalkozások munkavállalóinak, vezető tisztségviselőinek ingyenes vagy kedvezményes vagyoni részesedésszerzésére. Az idén korábban kihirdetett törvények is tartalmaznak az szja-törvényt érintő módosításokat, cikkünkben összegyűjtöttük a legfontosabb változásokat.
Kisvállalkozói kedvezmény és fejlesztési tartalék felhasználása ugyanarra a tárgyi eszközre
Kérdés
Fontos tudnivalók az értékpapírok piaci értékének meghatározása során
Cikk
Cikkünkben a magánszemély által vásárolt, illetve értékesített értékpapír, valamint az értékpapírra vonatkozó jog piaci értéke megállapításának módszereit járjuk körbe az szja-törvény hatályos szabályai alapján, továbbá áttekintjük, hogy a számviteli törvény értelmében mit és milyen módszerek alapján tekinthetünk szokásos piaci értéknek.
Változhat az szja-törvény: kevesebbszer kell majd nyilatkozni, de jobban kell rá figyelni
Cikk
Az Országgyűlés napirendjén szerepel az állam működésének további egyszerűsítésével összefüggő rendelkezésekről szóló T/5249. számú törvényjavaslat, amely egyebek mellett a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényt érintő módosítást is tartalmaz.
Iskolarendszeren kívüli képzés: mikor, kinél keletkezik adófizetési kötelezettség?
Cikk
A nyár vége nemcsak a tanév megkezdését jelenti a diákok számára, hanem számos esetben ilyenkor indulnak olyan iskolarendszeren kívüli képzések is. Gyakran felmerül ezért kérdésként, hogy beíratható-e a munkavállaló például nyelvtanfolyamra, számítástechnikai oktatásra, és mikor és kinek keletkezik ezek után adófizetési kötelezettsége.
Cégautó magáncélú használatával kapcsolatos költségek elszámolása, bizonylatolás
Kérdés
A nap kérdése: miként határozzuk meg kriptoügyletek esetében a nyereséget, illetve a veszteséget?
Cikk
Hogyan döntjük el, hogy nyereség vagy veszteség keletkezett, ha az év folyamán kriptovalutát vettünk és értékesítettünk is? Az elszámolható költségekbe mi számít bele? Olvasói kérdésre Gyüre Ferenc adószakértő válaszolt.
Hogyan dönthető el egy képzésről, hogy az iskolarendszerű képzés-e?
Kérdés
Továbbképzés elszámolható költsége
Kérdés
Ingatlan hasznosítása, ha több tulajdonos van: ki minősül adóalanynak áfa és szja szempontjából?
Cikk
A bevallási határidő közeledtével érdemes megvizsgálni az ingatlanok hasznosításának olyan eseteit, amelyeknél nem egyszerű séma szerint lehet eleget tenni a felmerülő kötelezettségnek. Ilyen lehet, amikor egy ingatlan – amelyet hasznosítanak –, nem egy, hanem több személy tulajdonában, használatában van.
Alanyi mentes egyéni vállalkozó
Kérdés
Egyéni vállalkozó elhalálozása: így folytatható a tevékenység
Cikk
Az egyéni vállalkozó halála után ki folytathatja a tevékenységet, és neki ehhez szükséges-e valamilyen bejelentési kötelezettségnek eleget tennie? Kötelező-e ebben az esetben a megszűnés szabályait alkalmazni, illetve folytathatja-e az örökös az elhunyt egyéni vállalkozó adószáma alatt a vállalkozást? Cikkünkben körbejárjuk, milyen kötelezettségei vannak annak az örökösnek, aki az egyéni vállalkozó elhalálozása után a vállalkozási tevékenységet folytatni kívánja.
Ingóságok értékesítése magánszemélyként – 2. rész
Cikk
Cikksorozatunk előző részében ismertettük, hogy mit tekinthetünk kedvezményezett ingó értékesítésnek az szja-törvény rendszerén belül, mi minősül a magánszemély adóköteles bevételének, illetve mi mindent vehet figyelembe bevételcsökkentő tételként. Jelen írásban az ingóságok értékesítésének speciális formáit, speciális ingóságok értékesítésének szabályait vizsgáljuk meg, illetve a jövedelem megállapítását követő adókötelezettségek szabályaival zárjuk a témát.