125 találat a(z) szja-törvény cimkére

Csökkenthetik bevételüket az egyéni vállalkozók: mutatjuk, hogyan Cikk

Az adóbevallás határidejének közeledtével a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó nyereséges egyéni vállalkozónak – különösen akkor, ha négy éven belül tárgyi eszközök beszerzését, felújítását tervezi – érdemes átgondolnia, hogy a vállalkozói bevételét fejlesztési tartalékolás céljából az adóév lezárultával az adóbevallásában csökkentheti, és ezzel a most fizetendő adóját mérsékelheti.

Üzletrész-értékesítés életjáradéki szerződéssel Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély kft.-ben lévő üzletrészét életjáradéki szerződéssel adná át egy másik magánszemély részére. Az üzletrész az szja-törvény értelmében értékpapírnak minősül, amire szerintem nem terjed ki a tartási, életjáradéki vagy öröklési szerződésekből származó jövedelemre vonatkozó szabályozás, mivel ezen részben csak az ingó, ingatlan és vagyoni értékű jogokat nevesítik. Az ügyvéd szerint jogilag van rá lehetőség. Ha igen, akkor hogyan és mikor adózik az életjáradék formájában megszerzett bevétel (ellenszolgáltatás egy üzletrész)? Vonatkozhat rá az szja-törvény 1. számú melléklet 7.1 pontjában említett adómentességi szabály? Tájékoztatásukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozók, figyelem! Így kell leltárt készíteni Cikk

Egyéni vállalkozó kisboltos kereskedő hogyan állapítja meg a leltárt, könyveléssel hogyan kell alátámasztania? Milyen határidővel kell elkészítenie? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértő, mérlegképes könyvelő szakértőnk válaszolt.

Az automatákba dobott pénzek, zsetonok adózása, elszámolása Cikk

A karácsonyi rendezvények, vásárok kapcsán sokakat érdekel, hogy milyen bejelentési kötelezettségei vannak a kezelőszemélyzet nélküli automaták üzemeltetőinek. A berendezésbe bedobott zsetonok vagy pénzek bizonylatolása, adózása, számviteli elszámolása is kérdéseket vet föl.

Adna-venne? De mit szól ehhez a NAV? Cikk

Eladná megunt vagy nélkülözhető tárgyait. De mit szól ehhez a NAV? Mikor kell adózni utána és mikor nem? És ha igen, akkor mennyit? Hogyan értelmezhető a 600 ezer forintos határ? Lepsényi Mária adószakértőnk mindenre részletesen válaszol.

Visszakaphat akár 130 ezer forint adót! Példákkal mutatjuk, hogyan Cikk

Aki munkabér, megbízási díj, személyes közreműködési díj, vállalkozói kivét, bérbeadásból származó jövedelem, vagy egyéb, az összevont adóalapba tartozó jövedelem után személyi jövedelemadót fizet, ha még december végéig nyugdíjbiztosítási szerződést köt saját maga, hozzátartozója, vagy akár a kebelbarátja javára, a biztosított személy majdani nyugdíját nem csak a biztosítónál elhelyezett megtakarítással, hanem már a 2015. évi megfizetett adójából érvényesíthető kiutalás összegével és mindezek hozamaival is kiegészítheti.

Termőföld-bérbeadás adózása: ezeket a szabályokat kell ismerni Cikk

A termőföld is ingatlan, ám a bérbeadásából származó jövedelem adózására az egyéb ingatlanokra vonatkozó szabályoktól eltérő rendelkezéseket kell alkalmazni.

Áramszolgáltatónak csatlakozási díj fizetése Kérdés

Kérdésem egyéni vállalkozóra vonatkozik. A megnövekedett forgalomhoz a meglévő amper nem volt elég, viszont a régi csatlakozóhely a bővítésre nem volt alkalmas. Az áramszolgáltató új csatlakozóhelyet épített ki, viszont az összes amper csatlakozási díját meg kellett fizetni, nem csak azt, amivel bővíteni szerettük volna. A számlán csatlakozási díj és kábel szerepel. Az ingatlan kizárólag üzemi célt szolgál, a vállalkozás tulajdona. Kérdésem az lenne, alkalmazhatom-e az szja-törvény 11. melléklet I/14. pontját, mely szerint költségként elszámolható, vagy pedig beruházás? Ha beruházás, akkor hová sorolandó és hány százalékos leírási kulccsal? Köszönöm a segítséget.

Itt a jó hír a családi kedvezmény igénybevételéről Cikk

Nem kell aggódniuk a szülőknek, ha a gyermeküknek még nincs adóazonosító jele, hatályba lépett ugyanis az a törvénymódosítás, amely egy évvel elhalasztja az eltartottak adóazonosító jelének kötelező feltüntetését a családi kedvezményt igénylő nyilatkozatokon.

Diákok nyári kötelező szakmai gyakorlata: így kell adót fizetni Cikk

A tanév befejezését követőn diákok sokaságára vár még a kötelező szakmai gyakorlat idejének a letöltése. Cikkünkben összefoglaljuk a tanulószerződés, együttműködési megállapodás, hallgatói szerződés alapján adott juttatások adójogi következményeit.

Ingatlant örökölt? Így számítsa ki az eladásból származó jövedelmet Cikk

Hogyan kell kiszámítani az örökölt, haszonélvezetti joggal terhelt, és később értékesített ingatlanból származó jövedelmet? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné szakértőnk válaszolt.

Vissza nem térítendő támogatás lakás építéséhez Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónknak adhatunk-e adómentesen lakás építéséhez vissza nem térítendő támogatást? Ha igen, az szja-törvény melyik szakasza alapján nyújtható adómentesen? A felépített lakás megfelel a méltányolható lakásszükségletnek, és a munkavállaló rendelkezik az építési költséget igazoló számlákkal. Az szja-törvény 1. számú melléklet 2.7 pontja, mintha csak a lakáscélú HITELEKHEZ adott támogatást engedné adómentesen: "munkáltató által..., hitelintézet... útján, annak igazolása alapján, ....nyújtott vissza nem térítendő támogatás..." Kérem szíves segítségét, előre is köszönöm. Novák Katalin

Rendeltetésszerű joggyakorlat értelmezése Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kérdésem az szja-törvény 69. § 4b) pontjához kapcsolódik. Egy zrt. alapítására kis ezüst emlékérméket készíttetett 20 évvel ezelőtt, amelyből még mindig tart készleten több 10 darabot. Ez évben évfordulós ünnepsége alkalmával partnerei és munkavállalói részére szeretne 1-1 darabot átadni. (Az érme beszerzéskori ára 262 Ft/db volt.) Az érmék alkalomra történő átadása belefér-e a rendeltetésszerű joggyakorlásba, és egyes meghatározott juttatásként elszámolható-e? Válaszukat előre is köszönöm: Tamás Tihamérné

Családi ház értékesítésének szja-vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Eltartási szerződéssel (melyet több mint 10 éve kötöttek) szerzett családiház-tulajdon értékesítése esetén mikor keletkezik adófizetési kötelezettség? Mi számít a megszerzés időpontjának, a szerződésmegkötés időpontja, vagy az eltartott halálának időpontja? Lényeges-e, hogy az eltartott egyenesági, illetve egyéb rokoni kapcsolatban volt-e az eltartóval (például nagymama)? Az szja-törvényt hogyan kell alkalmazni a fenti esetben? Válaszát előre is köszönöm. Andrea

Szja-változások 2015: új házasok, egyéni vállalkozók, katások Cikk

Szigorodik az egyéni vállalkozók és az őstermelők veszteségelhatárolására vonatkozó szabály. Osztalékjövedelem lesz a kisadózó vállalkozások tételes adóját választó vállalkozások kisadózóként be nem jelentett tagjainak kifizetett nyereség összege. Tágulnak a családi adókedvezmény igénybe vételi lehetőségei, ugyanakkor szigorítás, hogy a következő év során minden kedvezményezett eltartott részére adóazonosító jelet kell igényelni. Jövőre jön az új házasok adókedvezménye – egyebek mellett ezeket a változásokat hozza a 2015. évi adócsomag.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Turizmusfejlesztési szolgáltatás

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Gépjármű-motorcsere elszámolása

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Kamarai hozzájárulás végelszámolás alatt

Kneitner Lea Lea

okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink