275 találat a(z) Munka Törvénykönyve cimkére
Megjelent a novemberi VálaszAdó Cikk
Több pontosítást és a korábban bevezetett kedvezmények meghosszabbítását tartalmazza a kormány által az Országgyűlés elé terjesztett új adócsomag.
Változna a munka törvénykönyve, a munkavédelmi törvény és rengeteg más jogszabály Cikk
Október 29-én éjszaka – az őszi adócsomagot tartalmazó T/9724 számú mellett – további 19 törvényjavaslatot nyújtott be a kormány az Országgyűléshez.
Új Kúria-határozat a pihenőidőről: tömeges perek és pótlékok jöhetnek? Cikk
Hiába bőkezű a magyar jog a 48 órás heti pihenőidővel, előtte a napi pihenőidőt ki kellene adni egy EU bírósági döntés szerint. Ennek alapján pénteken 13 óra után már a legtöbb munkavállaló rendkívüli munkaidőben dolgozna. Ezért pedig plusz pénz – 50 százalék pótlék – járna visszamenőleg is. Négy éve húzódik a napi és a heti pihenőidő kiadásának kérdése. Tavaly történt egy vitatott Mt-módosítás, a közelmúltból két Kúria-döntés abba az irányba mutat, hogy legalább a 2023-at megelőző gyakorlatért pótlékot kellene fizetni – írja a hrportal.hu.
Egyszerűsített foglalkoztatás – mikor érdemes élni vele, mire érdemes figyelni? Cikk
Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb szempontokat: kinek, mikor érdemes élni az alkalmi munkavállalással, mire kell figyelni az egyszerűsített foglalkoztatás során. Azért is fontos ezen szabályok ismerete, mert az egyszerűsített foglalkoztatás számos munkajogi, közteherviselési előírás alól mentesít. Lássuk, mire figyeljünk!
Komoly gondot okozhatnak a ki nem adott szabadnapok Cikk
A vállalatoknak már most célszerű részletesen felmérniük, melyik munkavállalójuk hol tart az idei szabadságkeretének felhasználásában, és nyári időszakban célszerű legalább az időarányos szabadságot kiadniuk. Különösen azokban a szektorokban érdemes erre nagy figyelmet fordítani, ahol a munkaerőhiány miatt fel nem töltött létszámkeretek mellett kell megoldani a működést – figyelmeztet a Trenkwalder.
Mire figyeljen a munkáltató az éjszakai munka elrendelése során? Cikk
Az éjszakai munka fizikailag és mentálisan is megterheli a munkavállalót. A törvény szerint éjszakai munkának minősül a 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés. Ez abban az esetben is igaz, ha a munkavállaló munkaidejének csak része nyúlik bele az éjszakába. Milyen korlátozások és tilalmak érvényesülnek az éjszakai munka elrendelése során? Hogyan alakul a díjazás?
Szabadság kiadása – mutatjuk, mire ügyeljen a munkáltató Cikk
Ismét közeledünk a szabadság kiadásának fő szezonjához, így érdemes áttekinteni, hogy mely szabályok betartására kell különösen ügyelni. Az összefoglaló aktualitását adja az is, hogy a szabadság kiadására vonatkozó szabályokban idén is történt változás. Lássuk a legfontosabb szabályokat!
Fontos változások a munka törvénykönyvében és a munkavédelmi szabályokban 2024-ben Cikk
Szeptember 1-jétől hatályba lép a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) és a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) néhány rendelkezésének módosítása. A legnagyobb horderejű változás a munkavédelmi képviselő megválasztása, valamint a munkára való alkalmasság kötelező orvosi vizsgálata vonatkozásában történt. Cikkünkben a legfontosabb szabályokat ismertetjük.
Gyermekek utáni pótszabadság: a szülők dönthetnék el, mikor veszik ki Cikk
A gyermekek után járó pótszabadság kiadásáról is a munkavállalók rendelkezhessenek – szorgalmazza a munka törvénykönyvét (Mt.) módosító törvényjavaslatában a KDNP.
Mit tehetünk, ha a munkaviszony megszüntetése indokolt lenne, de akadályokba ütközünk? Cikk
Örökzöld kérdés, hogy mely módon szüntethető meg a munkaviszony a felek által, amennyiben a munka törvénykönyve a megszüntetés lehetőségét valamely fél részéről kizárja. Tényleg nem lehetséges a munkaviszony megszüntetése, vagy csak korlátokba ütközünk? Cikkünkben munkáltatói és munkavállalói szempontból is körbejárjuk e kérdést.
Megsemmisített egy szövegrészt a munka törvénykönyvében az Alkotmánybíróság Cikk
Az Alkotmánybíróság alaptörvény-ellenesnek nyilvánította és megsemmisítette a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) 276. § (8) bekezdésének „– tanácskozási joggal –” szövegrészét, valamint a folyamatban lévő perekben alkalmazási tilalmat rendelt el.
Így számoljuk ki a munkába visszatérő kismama szabadságát Cikk
A munka törvénykönyve egyértelműen rendezi ezt a kérdést, ennek ellenére mégis vannak félreértések, illetve olyan munkáltatók, akik bizonyos időintervallumokat nem tekintenek szabadságra jogosító időszaknak azt gondolva, hogy a munkavállaló távolléte alatt nem teremtett értéket, nem hozott bevételt a cégnek. Cikkünkben azt tekintjük át, melyek ezek az időszakok, és ezek mentén hogyan számoljuk ki a munkába visszatérő, Mt. szerint dolgozó munkavállaló felgyülemlett szabadságát.
Alkotmánybírósági határozat az Mt. egyik pontjának alaptörvény-ellenességéről és alkalmazási tilalmáról Cikk
A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény 2022. december 31-ig hatályban volt 294. § (1) bekezdés g) pont gg) alpontja alaptörvény-ellenességének megállapításáról és megsemmisítéséről, valamint alkalmazási tilalmáról szóló 8/2023. AB határozatot a Magyar Közlöny 2023. évi 88. számában, június 20-án tették közzé.
Milyen szabályokat érdemes szem előtt tartani a nyári szabadság kiadása során? Cikk
Minden évben, így idén is áttekintjük a nyári szabadságolásokat megelőzően a szabadságok kiadásának alapvető szabályait. Ezen szabályok figyelmen kívül hagyásának ugyanis komoly jogi következményei is lehetnek. Cikkünkben a legfontosabb szabályokat gyakorlati szempontból ismertetjük.
A nap kérdése: régóta alkalmazottaknál is kell megállapodás a készpénzes bérfizetéshez? Cikk
Munkaügyi eljárás indult egy cég ellen, mert nem kötött megállapodást azon dolgozóival, akik bérét készpénzben fizeti ki, és a munka törvénykönyvének év eleji módosítása előtt is a alkalmazásban álltak. Valóban helytelenül járt el a cég? – kérdezte olvasónk. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd szakértőnk válaszolt.