hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Egyszerűsített foglalkoztatás – mikor érdemes élni vele, mire érdemes figyelni?

  • dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő

Cikkünkben összefoglaljuk a legfontosabb szempontokat: kinek, mikor érdemes élni az alkalmi munkavállalással, mire kell figyelni az egyszerűsített foglalkoztatás során. Azért is fontos ezen szabályok ismerete, mert az egyszerűsített foglalkoztatás számos munkajogi, közteherviselési előírás alól mentesít. Lássuk, mire figyeljünk!

Idénymunka vagy alkalmi munka lehet

Az egyszerűsített foglalkoztatás szabályait részben a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.), részben pedig az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) tartalmazzák.

Az Efotv. szerint az egyszerűsített foglalkoztatásnak két formája van: alkalmi munkavállalás és mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka.

  • A mezőgazdasági idénymunka a növénytermesztési, erdőgazdálkodási, állattenyésztési, halászati, vadászati ágazatba tartozó munkavégzés, továbbá a termelő, termelői csoport, termelői szervezet, illetve ezek társulása által a megtermelt mezőgazdasági termékek anyagmozgatása, csomagolása – a továbbfeldolgozás kivételével – feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a százhúsz napot.
  • A turisztikai idénymunka pedig a kereskedelemről szóló törvényben meghatározott kereskedelmi jellegű turisztikai szolgáltatási tevékenységet folytató munkáltatónál végzett idénymunka, feltéve, hogy azonos felek között a határozott időre szóló munkaviszony időtartama nem haladja meg egy naptári éven belül a százhúsz napot.
  • Végül az alkalmi munka a munkáltató és a munkavállaló között összesen legfeljebb öt egymást követő naptári napig, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb tizenöt naptári napig, és egy naptári éven belül összesen legfeljebb kilencven naptári napig létesített, határozott időre szóló munkaviszony.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja, miben jelenthet könnyebbséget az egyszerűsített foglalkoztatás, illetve melyek azok az esetek, amikor nem élhetünk az egyszerűsített foglalkoztatással.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lekötött betét kamatának adózása

Szipszer Tamás

adószakértő

Kapcsoltság

Kiss Péter

adószakértő

TruTax Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink