222 találat a(z) Mt. cimkére
Túlóra-elszámolás
Kérdés
Védett kor előtt álló dolgozó elbocsátása – mire figyeljen a munkáltató felmondáskor?
Cikk
Az öregségi nyugdíjkorhatár előtti 5 év a védett kor munkáltatói felmondás esetén. A felmondás közlése hónapjában még nincs védett korban a munkavállaló, de a felmondási idő lejártakor igen. Van-e akadálya ebben az esetben a munkáltatói rendes felmondásnak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.
Korlátozhatja-e a munkáltató a munkavállaló véleménynyilvánítási szabadságát?
Cikk
A munkavállalók sokszor teszik közzé a munkáltatóval kapcsolatos véleményüket közösségi oldalakon, de arra is számos példa akad, hogy a kollégát kritizáljuk, esetleg közvetlen felettesünkről írunk nem megfelelő hangnemben. Nemcsak előbbi, hanem utóbbi esetek is alkalmasak a munkáltató jó hírnevének megsértésére. Aggályos lehet az is, amikor a dolgozó, noha nem a munkaviszonnyal kapcsolatos, de tartalmában olyan kifogásolható bejegyzést tesz közzé, amely alkalmas a munkavállalóba vetett bizalom megrendítésére. Ezen esetekben a munkavállaló véleménynyilvánítási szabadsága kerül szembe – többek között – a munkáltató felé tanúsítandó elkötelezettség előírásával. Vajon milyen mértékben korlátozható a véleménynyilvánítási szabadság?
Gyermektartásdíj letiltása több havi felmentési bérből
Kérdés
Közelednek a húsvéti ünnepek: figyeljen a munkaszüneti napi munkavégzés szabályaira!
Cikk
Április 18-a (nagypéntek) általános munkarend szerinti pénteki, míg április 21. napja (húsvéthétfő) szintén általános munkarend szerinti hétfői napra esik. A hétköznapra eső munkaszüneti napok miatt fontos követelmények érvényesülnek, melyeket az alábbiakban mutatunk be.
Egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munka, idénymunka: így változnának a szabályok 2026-tól
Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatást részben az Mt., részben az Efotv. szabályozza. Népszerű foglalkoztatási formáról lévén szó nem mindegy, hogy a szabályok milyen irányban változnak. 2025-ben több lépcsőben is változik a szabályozás, és úgy tűnik, 2026-ban is változni fog. Nézzük, törvényjavaslati szinten milyen változások vannak tervben!
Gyes alatt kilépő kismama bére
Kérdés
A nap kérdése: lehet-e munkaszerződést módosítani táppénz alatt?
Cikk
Hosszú táppénz alatt, ha a dolgozó aláírja a szerződésmódosítást, akkor gond nélkül csökkenthetjük a munkaidejét? Az nem gond, hogy ő keresőképtelen állományban van? Az Adózóna oldalán érkezett kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
Bérpótlékemelés
Kérdés
Keresőképtelen munkavállaló, munkáltatói felmondás – mire ügyeljen a munkáltató, mire a munkavállaló?
Cikk
A keresőképtelen munkavállaló postai úton kapja meg a munkáltató felmondását. Mikor szűnik meg a munkaviszony? Hatályosul-e a felmondás, ha éppen a postai kézbesítés napjával veszi a háziorvos keresőképtelen állományba a munkavállalót? Milyen körben terheli az együttműködési kötelezettség a munkavállalót a keresőképtelenség tartama alatt?
Mi legyen a kereseti kérelem Mt. 83. § (1) bek. b) pontja alkalmazásánál?
Kérdés
Fizetheti-e a munkáltató havonta egy összegben a munkabért alkalmi munkavállalójának?
Cikk
Jogszerű-e az az eljárás, ha a munkáltató az alkalmi munkavállaló részére a munkabért nem alkalmanként, hanem az adott hónapot követő 10-éig fizeti ki? Olvasói kérdésre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.
Csoportos létszámleépítés-e?
Kérdés
Munkába járás, hazautazás – mutatjuk a költségtérítés 2025-ös szabályait
Cikk
Milyen összegben és milyen feltételek fennállása esetén köteles a munkáltató a munkába járással, hazautazással kapcsolatos költségeket megtéríteni a munkavállaló számára? Cikkünkben a 2025-ös szabályozás legfontosabb tudnivalóit foglaltuk össze.
Minimálbér vagy garantált bérminimum: melyiket veszik alapul a nyugdíjak és korhatár előtti ellátások megállapításánál?
Cikk
Több esetben felmerülő kérdés, hogy a társadalombiztosítás keretein belül megállapítható nyugellátások alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének kiszámítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a korhatár előtti ellátások folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor milyen összeget kell figyelembe venni a munka törvénykönyvéről szóló törvényben említett kötelező legkisebb munkabér, vagy az ún. garantált bérminimum összegét.